Emzirirken Doğum Kontrol Hapı Kullanılırmı

Sponsorlu Bağlantılar
avantaj bu daha emzirme figen gelir hamile hormonlar ishal korunma ku mama memorial hastanesi opr pek prezervatif tercih veya yada yolla Emzirirken Doğum Kontrol Hapı Kullanılırmı Emziren Anne Hamile Kalabilirmi emziren anneler doğum kontrol hapı kullanabilirmi ..Emzirme Döneminde Doğum Kontrol

Emzirme Döneminde Doğum Kontrol

Anne sütü bebek için doğal ve oldukça değerli bir besin. Emzirme sırasında hastalıklara karşı koruyucu olan protein yapılı maddeler (Antikorlar) bebeğe geçerek ishal, solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu ve zehirlenmelerden bebeği koruyor. Emzirmenin yaraları sadece bebek için geçerli değil. Emzirme sırasında salgılanan hormonlar annenin rahim adalesinin kasılmasını rahmin küçülmesini ve kanamanın azalmasını sağlıyor. Emzirme döneminde adet görmemek doğum kontrolü anlamına gelir mi? Bu sorunun ve daha çok pek çok sorunun yanıtını Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr.Dr.Figen Taşer Güney veriyor.

Emzirme sürecinde anne hamile kalabilir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Figen Taşer Güney bu sorunun yanıtını şöyle veriyor: “Emzirme veya pompa ile sütün sağılması yumurtlama ve yumurtlama gelişimini baskılayan prolaktin hormonunu arttırır ve gebelikten koruyabilir. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı çok merkezli bir çalışmada; bebek sadece anne sütü ile besleniyorsa, 6 aydan küçükse, annenin adeti başlamamışsa %98,1 oranında gebelikten koruduğu gösterilmiştir. Gündüz ve gece en az 6 kez olmak kaydıyla emzirme olmalıdır Bu yöntem çalışan annelerde başarılı değildir. Bebeğe 6.aydan sonra ek gıdalara başlanması ile emzirme devam etse de koruyuculuk azalır.”

Hangi yöntemler kullanılmalı?

Emzirme döneminde bebek mama alıyorsa yada emzirme düzensiz ise bir korunma yöntemini tercih etmek gerekiyor. Dr. Güney yöntemlerle ilgili şu bilgileri vererek avantaj ve dezavantajlarını sıralıyor:

Bariyer yöntemi

Başarısızlık oranı %10 civarındadır. Prezervatif kullanımı gebelikten koruduğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da koruyor. Diafram (Vajinaya uygulanan esnek kap) doğumdan sonra 6 haftadan önce kullanılamaz. Vaginal tablet (spermisit) kullanımı emzirme döneminde oluşan vaginal kuruluğu arttırdığı için çok tercih edilen bir yöntem değildir.

Hormonal Yöntemler;

*Doğum kontrol hapları(kombine haplar) : Östrogen ve progesteron içerirler. Yapılan çalışmalarda bu hapların östrogen içeriğinin süt miktarını azalttığı gösterilmiştir. Östrogen içerdiği için gebelikte oluşan kanın pıhtılaşma eğilimi nedeniyle damar tıkanıklığı riski taşır doğumdan sonra 6 haftadan önce başlanmamalıdır. Anne emzirmese bile doğum kontrol hapına başlamak için en az 6 hafta beklenmelidir.

* Sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları : Doğumdan 6 hafta sonra başlanmalıdır.Emzirme döneminde güvenle kullanılabilir.

* Progesteron İçeren İğne (3 aylık iğne) : Uzun yıllardır denenmiştir. Yan etkisi yoktur sütü az da olsa arttırdığı saptanmıştır. Adet görmemeye neden olur ve bu durum iğne kesilince düzelir.

* Aylık İğneler : Östrogen içerdiği için sütü azaltır ve bu emzirme döneminde kullanım konusunda yeterli bilgi yoktur.

* İmplant : Kolda cilt altına uygulanan hormon içeren yaklaşık 3 cm lik çubuk şeklinde bir yapıdır. Üç yıl koruyuculuğu vardır. Süte geçen az miktarda hormon bebeği etkilemez. Adet görmemeye neden olabilir.

*Rahim içi araç (spiral) : Başarısızlık oranı % 1-3 olarak saptanmıştır. En erken doğumdan 4-6 hafta sonra uygulanabilir. Daha erken uygulanırsa rahim kasılmaları ile atılabilir. Hormonlu veya bakırlı spiral uygulanabilir.Hormonun vücuda geçişi çok azdır ve sütü etkilemez.

*Cerrahi Yöntem : Kalıcıdır. Erkek kısırlaştırılması (vazektomi) anne sağlığını ve emzirmeyi etkilemeyen , kolay, riski olmayan daha ucuz bir yöntemdir.Kadının kısırlaştırılması batın boşluğu açıldığı için enfeksiyon, kanama, karın içi organlarda yaralanma riski taşır ve genel anestezi gerektirir. Doğum sonrası göbek altından veya sezaryende uygulanması emzirmeyi etkilemez.

Emzirme döneminde uygulanacak doğum kontrol yöntemi seçimi bir çok faktöre bağlı olarak değişiyor. Bu etmenleri önceden kullanılan alışılmış metot, gelecekte çocuk isteği, eşin katılımı, emzirme durumu olarak sıralamak mümkün. Hangi yöntemin uygun olduğu bu faktörlere göre belirlenmesinde bu açıdan sonsuz bir fayda var.

Etiketler:emziren anneler doğum kontrol hapı kullanabilirmi emzirirken doğum kontrol hapı kullanılırmı emziren anne hamile kalabilirmi emziren anne doğum kontrol hapı kullanabilirmi doğum kontrol hapı emzirirken kullanılırmı emzirirken doğum kontrol hapı emzirme döneminde doğum kontrol hapı kullanımı bebek emzirirken doğum kontrol hapı kullanılırmı emziren kadın hamile kalırmı emzirirken doğum kontrol hapı kullanmak emzirmede doğum kontrol hapı emziren annelerde doğum kontrol hapı emziren ANNE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANABİLİRMİ emziren anneler için doğum kontrol hapı emzirenler doğum kontrol hapı emzirirken dogum kontrol hapi emziren anne hamile kalırmı emzirme doğum kontrol hapı emziren kadın doğum kontrol hapı kullanabilirmi emziren annelerin doğum kontrol hapı kullanımı
Doğum Günü Dört Temmuz: Doğum Günü Dört Temmuz, aynı adlı Ron Kovic romanından uyarlanan 1989 yapımı film. Oliver Stone filmin senaryosuna yardım etmiş, aynı zamanda filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenmiştir.
Doğum kontrolü: Doğum kontrolü, geçici veya kalıcı olarak hamileliği engellemek ya da hamile kalma olasılığını azaltmak amacıyla çeşitli yöntemlerin, araç-gereçlerin ya da ilaçların kullanılmasıdır.
Doğumgünü Partisi: Doğumgünü Partisi veya özgün İngilizce adıyla The Birthday Party, Nobel ödüllü yazar, Harold Pinter'ın yazdığı tiyatro oyunudur.
Doğum günü: Doğum günü (ya da Yaş günü), miladi veya herhangi bir başka takvime göre, bir insanın doğduğu gün ve ayda, her yıl tekrarlanan güne verilen addır.
Doğum Sancısı: Labor Pains Thea Dixon, aslında onu köle gibi kullanan patronundan nefret ediyordur. Ama durum işten çıkarılmaya gelince, Thea çözümü hamile olduğunu söylemekte bulur.
Kontrol mühendisliği: Kontrol Mühendisliği mekanik, elektrik, elektronik, ve bilgisayar tabanlı tüm endüstriyel üretim sistemlerinin ve hizmet sektörünün amaçlanan ve planlanan biçimde çalışmasını sağlayan bilgi ve teknolojileri üreten ve uygulayan bir mühendislik dalıdır.
Uçuş denetimleri: Uçuş denetimleri ya da kumanda yüzeyleri, pilota uçağın uçuş yönü, doğrultusu ve şeklini denetleyebilme yetisi sağlayan uçak parçalarının genel adıdır.
Kontrollü uçuşta yere çarpma: Kontrollü uçuşta yere çarpma (CFIT), uçuşa elverişli bir hava taşıtının pilot kontrolündeyken bir maniaya çarpması veya suya düşmesi ile sonuçlanan kaza.
Kontrol kanardı: Kontrol Kanartı, kanart tipi uçaklarda taşıma görevi görmeyen kanartlara denir. Bu kanartlar üzerinde sadece kontrol yüzeylerini bulundurur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir