En Eski Kabileler

Sponsorlu Bağlantılar
afrika arap berberi bir daha dil eski islam kur kuzey libya tunus ya yerli yol En Eski Kabileler Afrika Kabilelerinde Yaşam eski kabileler en eski kabileler afrika kabileleri..Afrikanın En Eski Yerli Halkı : Berberiler

Berberiler, bugünkü Mısır. Libya, Tunus, Cezayir ve Fas’ı içine alan Kuzey Afrika’nın bilinen en eski yerli halkıdır. Bazı mağara resimlerinin bulunmuş olması, Berberiler’in bu paleolitik toplulukların soyundan gelmiş olabileceği tezini güçlendirmektedir.

Bu geniş coğrafyada göçebe ya da yarı-göçebe olarak kabileler halinde yaşayan Berberiler arasında bir dil birliği olmasına karşın, Kuzey Afrika’ya egemen olan Fenike, Kartaca, Roma, İslam ve Osmanlı kültürlerinden farklı biçimlerde etkilenmiş olmaları nedeniyle kültürel çeşitlilik gözlenir. Geniş çöl bölgelerinin kültürel temasları sınırlaması nedeniyle Berberi kabileleri arasında yüzlerce farklı lehçe konuşulmaktadır.

Bölgede 7. Yüzyılda yaşanan İslam yayılması sırasında İslamiyeti benimsemişlerdir. 12. Yüzyıldaki Bedevi yayılması ise bir çok yerleşik Berberi kabilesinin göçebe ya da yarı-göçebe yaşam biçimine geçmesine yol açmıştır.

Kırsal alanlarda Berberi kabilelerin çoğu halen yerleşik yaşam geleneklerini sürdürmekte, kışın alçak düzlüklerde çiftçilik yapmakta, yazın ise yüksek bölgelerdeki otlaklara göçmektedirler. Kentsel kesimde ise genellikle Arap hakimiyeti vardır ve kırsal alandan kopmuş Berberiler kentlerin daha çok dış mahallelerine yerleşmişlerdir.

Genelde yerleşik düzendeki Berberi kabilelerinde toprak ve otlaklar üzerinde özel mülkiyet yoktur. Tarlalar, kur’a ile dağıtılır ve otlaklar ortaklaşa kullanılır. Toprak üzerinde özel mülkiyetin yerleşmiş olduğu kabilelerde ise “fallahin” adı verilen topraksız köylüler, ürünün beşte biri karşılığında işçi olarak çalışırlar.

Etiketler:eski kabileler en eski kabileler afrika kabilelerinde yaşam afrika yerli halkı afrikada yaşam yerli afrika afrika yarli kabileleri afrikada eski kabile afrika yerel halkı en eski kabile eski aafrikanın yerli kabileleri yrli afri eski kabilelerin yaşam yerlilerafrika afrikalı yerli halklar eski osmanli kabileleri afrikada ilginç kabileler aafrikayla ilgili görseller pikmalar afrikadaki yerli halk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir