Enerjinin Günlük Hayatta Kullanım Alanları

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Enerjinin Günlük Hayatta Kullanım Alanları hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

xyzdelinetcilerresmixyz

Enerjinin Günlük Hayatta Kullanım Alanları
Enerjiyi kısaca iş yapabilme yeteneği olarak tanımlayabiliriz.Gerçekleşmekte olan veya yapılan bir işin kaynağı enerjidir.Günlük hayatta farklı alanlarda,farklı enerji çeşitleri ile her an karşılaşmaktayız.Bu karşılaşmalar çoğunlukla dönüşüm halinde olan enerji çeşitleridir.
Yani enerji o an için bizlere hayatımızı kolaylaştıracak şekilde makineyi,ampülü,televizyonu,sobayı vb. aletlerde görevini yerine getirir durumda bulunmaktadır.

Enerji çeşitlerini öncelikle sıralayarak bu enerjilerin günlük hayatta kullanıldığı yerleri örneklerle açıklamaya çalışalım.

  1. Isı Enerjisi
  2. Işık Enerjisi
  3. Hareket Enerjisi
  4. Elektriksel Enerji
  5. Rüzgar Enerjisi
  6. Yüksek Basınç Enerjisi
  7. Kimyasal Potansiyel Enerjisi
  8. Nükleer Enerji

Yukarıda sayılanlara ek olarak farklı alanlarda kullanılan başka enerjileride ilave edebiliriz.Peki bu enerji çeşitlerini günlük hayatta nerelerde,hangi alanlarda,ne için kullanmaktayız.Öncelikli olarak evlerimizin aydınlatılması,elektrikli ev aletlerin çalışması için gerekli enerji Elektriksel Enejidir.Hepimizin bildiği gibi bu da barajlardaki durgun suların su türbünlerini döndürmesi ile elektriğe dönüşerek bizlere ulaşmaktadır.

Isı Enejisini de yine evlerimizin ısıtılması kömür,odun ve benzinin türevlerindeki yakıt türlerinin yanması sonucu oluşmaktadır.

Hareket Enerjisinide şu an pek bulunmamakla beraber değirmenlerin çarklarını döndürmek için suyun akış hızından yararlanılması olarak açıklayabiliriz.

Kaynak: Enerjinin Günlük Hayatta Kullanım Alanları
Rüzgar Enerjisi,özellikle rüzgar alan bölgelerde büyük yapılardaki pervaneleri döndürmesi sonucu elektirk enerjisi olarak bir kazanım sağlanmaktadır.Bu alanlar çoğunlukla denize yakın bölgelerde mevcut olan rüzgarlardan sağlanmaktadır.Bu sayede dünyada bazı şehirlerin yıllık elektrik ihtiyacının çoğu karşılanabilmektedir.

Yüksek Basınç Enerjisi,gerek okulumuzda,gerekse iş yerlerinde zorunlu halde olan yangın tüplerindeki benzeri gazların sıkıştırılması sonucu ortaya çıkan enerjidir.

Kimyasal Potansiyel Enerji,bugün evlerimizde kullandığımız televizyon kumandaları,el fenerlerini çalışması için gerekli olan pillerin sahip olduğu enerjidir.Burada pillerde bulunan kimyasal enerji mekanizmanın çalışması ile elektrik enerjisine dönüşmektedir.Benzer şekilde gazyağı,odun,patlayıcılardaki mevcut enerjilerde bu başlıkta incelenebilir.

Nükleer Enerji,son yıllarda ülkemizde isminden söz ettiren bu enerji çeşidi ise Uranyum atomunun izotopunun kullanılması ile oluşan reaksiyonlardaki açığa çıkan çok büyük enerji olarak tanımlanır.Bu büyük enerjinin yerinde ve sağlıklı bir şekilde kullanılması bir çok şehrin yıllık bazda elektrik emerjisini karşılayabilir ki dünyada bu şekilde enerjiyi kullanan onlarca şehir ve ülke bulunmaktadır.Nükleer enerjinin kullanım alanlarına başka bir örnekte denizaltılar ve uzay araçları olarak verebiliriz.Günümüzde denizaltılarda kullanım alanları var olmakla beraber ileriki yıllarda uzay araçlarında da nükleer enerjini kullanılması için çalışmalar sürmektedir.

Son olarakta yakın bir zamanda hayatımızda var olacak hibrit (melez) yani çoğunluğunun eletrikle çalışan arabaları günlük hayattaki enerji kullanım alanlarına örnek verebiliriz.Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa ve İspanya bu alanda 2011 ve 2012 bazı modellerde seri üretime geçek için çalışmalarını hızla sürdürmektedir.

Etiketler:
Enerjinin korunumu yasası: Enerjinin korunumu fizikte, yalıtılmış bir sistemdeki enerjinin toplam miktarının sabit kalmasıdır. Buna göre enerji kaybolamaz ancak şeklini değiştirebilir.
Enerjinin etkin kullanımında peyzaj: Enerjinin etkin kullanımında peyzaj enerji tasarufu amacıyla peyzaj tasarımlarında bir türüdür.Peyzaj inşası ve materyalleri ile somutlaşan enerji arasında bir ayrım vardır ve peyzaj işleri ve bakımları tarafından bir enerji harcanır.
Eşbölüşüm teoremi: Klasik istatistik fizikte eşbölüşüm teoremi bir sistemin ortalama enerjisi ile sıcaklığı arasında ilişki kuran genel bir teoremdir.
Gazete: Gazete, haber, bilgi,bulmaca ve reklam içeren, genellikle düşük maliyetli kâğıt kullanılarak basılan ve dağıtımı yapılan bir yayım olup halka güncel olaylara ilişkin bilgi verme amacı gütmektedir .
Günlük Kabul Edilebilir Alım Miktarı: Günlük Kabul Edilebilir Alım Miktarı (GKEAM) [ İngilizce: Acceptable Daily Intake (ADI) ] olarak bilinen bu değer gıdalarla birlikte alınan maddelerin ömür bıyunca insan sağlığında olumsuz etki yapmadan kullanılabilecek günlük kullanım miktarıdır.
Anadolu sığla ağacı: Anadolu sığla ağacı (Liquidambar orientalis), Altingiaceae familyasından dünyada yalnızca Türkiye'de Fethiye ve Muğla civarında yetişen endemik sığla ağacı türü.
Tür resmi: Tür resmi ya da janr resmi ya da genre resmi ya da günlük yaşam resmi (İngilizce: Genre Painting, Fransızca: Peinture de Genre), ressamların belli bir daldaki ya da türdeki konuları özellikle de günlük yaşamdan kareleri çizdikleri resimlere verilen isim.
Hayatta kalma-korku oyunu: Hayatta kalma-korku oyunu, tipik olarak klostrofobik mekanlarda ve genellikle üçüncü-şahıs perspektifinden oynanan, çoğunlukla oyuncunun zombi veya başka türlü doğaüstü düşmanlara karşı kurtulmak için mücadele verdiği oyun türüdür.
Hayattan Korkma: Hayattan Korkma, Berrin Dağçınar'ın yazıp yönettiği 2007 yapımı bir dram filmidir. Zeki Alasya, Tarık Pabuççuoğlu ve Hakan Boyav'ın başrolde olduğu film, oğlunun bir hastalıktan dolayı kör olma tehlikesi ile karşı karşıya gelmesi üzerine Talat isimli bir mandıracının iki arkadaşı ile birlikte tedavi için gereken parayı bulmaya çalışmalarını konu almaktadır.
Hayatta Kalma: Trekking, dağcılık, mağaracılık, kampçılık gibi doğa sporlarında hayatta kalma bilgi ve becerileri çok önemlidir.
Hayatta kalma (anlam ayrımı): Hayatta kalma şu anlamlara gelebilir:
Kullanım Senaryosu: Kullanım Senaryosu (Use Case), sistemlerin işlevsel gereksinimlerini kapsamak için yazılım ve sistem mühendisliğinde kullanılan bir tekniktir.
Kullanım senaryosu diyagramı: Kullanım Senaryosu Diyagramları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir