Ermeni Kimdir

Sponsorlu Bağlantılar
abd bir bu da ve dek diaspora etnik fransa iran rusya Ermeni Kimdir Ermeniler Nerede Yaşadı ermeniler kimdir ermeni kimdir ermeniler nerede ya..Ermeniler Kimdir? – Ermeniler Nerelerde Yaşarlar?

Ermeniler Nerelerde Yaşamışlardır?

Ermeni, Ermenistan’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan bir ulus veya etnik grupa verilen addır.
Yeryüzünde çeşitli ülkelere dağılmış 7.000.000 civarında Ermeni bulunmaktadır. Ermenistan’daki Ermeni nüfusu resmi rakamlara göre 3 milyon civarındadır.
19. yüzyıla dek büyük çoğunluğu Osmanlı ve İran imparatorlukları sınırları içinde yaşayan Ermeniler, bu tarihten itibaren çeşitli nedenlerle dünyanın birçok ülkesine dağılmışlardır. Bu dağılma olayına ve dağılma sonucu çeşitli ülkelerde yaşayan Ermeni topluluklarına topluca Ermeni diasporası adı verilir. Diasporada Ermeni nüfusunun en yoğun olduğu ülkeler Rusya, ABD ve Fransa’dır. İran ve Türkiye Ermenileri kendilerini diaspora kapsamında değerlendirmemektedirler.

Etiketler:ermeniler kimdir ermeni kimdir ermeniler nerede yaşadı ermeniler nerede yaşıyor ermeniler nerede yaşar zazalar nerde yaşar türkiyede yaşayan ermeniler nerede yaşıyor türkiyedeki ermeniler nerede yaşıyor ermeniler nerde yaşar tükiyeli ermeniler kimdir ermeniler nerelerde yaşadi en fazla ermeni nerede ermeniler nerde yasamislar Ermeniler türkiyede nerelerde yaşamişlar encokzazanerdeyaşar ermeniler türkiyenin neresinde yaşadı ermeniler nerede yaşıyordu ermeniler eskiden nerede yaşarlardı ermeniler türkiyenin nerelerinde yaşarmiş günümüzde ermeniler nerede yaşamaktadır
Ermeniler: Ermeniler (Ermenice: հայերը Hayerı), bir Hint-Avrupa halkı olan Ermenilerin tarih sahnesine çıktığı ilk yer Anadolu'dur.
Ermenistan: Ermenistan (Ermenice: Հայաստան Hayastan, ), ya da resmî adıyla Ermenistan Cumhuriyeti (Ermenice: Հայաստանի Հանրապետություն Hayastani Hanrapetut‘yun, ), Güney Kafkasya'da denize kıyısı olmayan bir ülkedir.
Ermenice: Ermenice, Hint-Avrupa dil ailesinden bir dil. Ermenistan'ın resmi dilidir.
Ermeni Kırımı: Ermeni Kırımı, Sözde Ermeni Soykırımı, Ermeni Soykırımı, (Ermenice: Հայոց ցեղասպանություն|Ցեղասպանություն, Hayoc’ C’eġaspanout’youn, Մեծ Եղեռն, Mec Eġeṙn; "Büyük Felaket"), Osmanlı İmparatorluğu'nun I.
Ermeni Devrimci Federasyonu: |}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir