Erzurum Kongresi

Sponsorlu Bağlantılar

Erzurum Kongresi ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu not umarım işinize yarar.

ERZURUM KONGRESİ
Erzurum Kongresinin hazırlıkları devam ederken Mustafa Kemal Paşa’ya yaptıkları baskılarda devam ediyordu. Zamanın Harbiye Nazırı Ferit Paşa Mustafa Kemal’den İstanbul’a geri dönmesini istemektedir. Padişah ise eğer isterse hiçbir işe karışmadığı sürece Anadolu’da kalabileceğini, İstanbul’a dönmesinin şart olmadığını belirtir.
Fakat daha sonra hem Ferit Paşa, hem de Padişah Mustafa Kemal’e İstanbul’a geri dönmesi için çağrı yaparlar. 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece yaklaşık olarak 1 aydan beri sahneye konulmakta olan oyun sona erer ve Mustafa Kemal Paşa İstanbul’a dönmeyeceğini tebliğ eder.
Hükümetin kendisini resmi görevinden alması ile birlikte Mustafa Kemal Paşa önce Harbiye Nazırı Ferit Paşa’ya, yaklaşık 10 dakika sonrada Padişaha yanlızca resmi görevinden değil, aynı zamanda askerlik mesleğindende çekildiğini bildiren faksları çeker. Bu noktada dikkat çekici bir hususta Padişah’ın hatıralarında yer aldığı üzere, Damat Ferit Paşa’nın bir ara Anadolu’daki mücadeleye katılmak maksadı ile Anadolu’ya geçtiği, ancak Mustafa Kemal’in talimatı gereği mücadele ye katılma isteğinin geri çevrilmiş olduğudur.
9 Temmuz 1919 tarihinde Mustafa Kemal ulusa gelişmeler ile ilgili bir açıklama yapar :
" Kutsal yurdu ve ulusu parçalanmak tehlikesinden kurtarmak, Yunan ve Ermeni emellerine kurban etmemek için açılan ulusal mücadele uğrunda, ulusla birlikte serbestçe çalışmaya resmi ve askerlik sıfatım artık engel olmaya başladı. Bu sebepten dolayı resmi görevimden ve askerlik mesleğinden bugün istifa ettim. Bundan sonra kutsal ulusal amacımız için her türlü fedekarlığı göze alarak çalışmak üzere ulusun bağrında bir mücahit olarak bulunduğumu bildiririm."

İndirmek İçin Tıklayın

Etiketler:erzurum kongresi
Erzurum (il): Erzurum, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kalan kuzey kesimleri hariç, büyük bölümü Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ilidir.
Erzurumspor: Erzurumspor, Erzurum'un mavi-beyaz renklere sahip futbol kulübüdür. Erzurumspor maçlarını Cemal Gürsel Stadyumu'nda oynamaktadır.
Erzurum Kongresi: Erzurum Kongresi, 21 Temmuz - 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum'da toplanan kurultaydır. Kongreye çoğunluğu işgal altındaki 5 doğu ili Trabzon, Erzurum, Sivas, Bitlis ve Van'dan gelen 62 delege katılmış; 2 hafta süren kongrede alınan kararlar Kurtuluş Mücadelesi'nde izlenen çizgide önemli ölçüde belirleyici olmuştur.
Erzurum-Kars Bölümü: Erzurum - Kars Bölümü, Doğu Anadolu Bölgesi'nin dört bölümünden biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir