Etil Alkol Fermantasyonu

Sponsorlu BağlantılarEtil Alkol Fermantasyonu ve Etil Alkol Fermantasyonu Hakkında Bilgi ile ilgili bu yazıda Etil Alkol Fermantasyonu hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…


Etil Alkol Fermantasyonu

Etil Alkol Fermantasyonu

Glikoliz sonucu oluşan 3 karbonlu pirüvik asit, ortama CO2 vererek 2 karbonlu Asetaldehite dönüşür. Asetaldehit glikoliz evresinde oluşan NADH2’lerin hidrojenlerini (H) tutarak etil alkole dönüşür. İndirgenen NAD glikoliz evresinde tekrar kullanılır. Bu fermantasyon sitoplazmada gerçekleşir.

Bir hücreli canlılardan bazı bakteriler ve maya mantarları enerji elde etmek için etil alkol fermantasyonu yapar.
Etil alkol fermantasyonunda pürivat molekülünden bir molekül Karbondioksit çıkarak 2 karbonlu asetoldesit oluşur.
Daha sonra NADH2 deki H ları alarak etil alkol oluşur.Etil alkol sonucunda meydana gelen Atp Enerjisi ile etil alkol fermantasyonu oluşmaz.Bu ATP glikolizde kazanılan ATP dir.

Alkolik fermantasyon meyvelerdenmeyve suyu yapımında,alkol yapımında,hamurun kabarmasında,sirke oluşumunda kullanılır.Ayrıca alkolik fermantasyonun glikolizin devamlılığı için şart olduğunu unutulmamalıdır.

Etiketler:etil alkol fermantasyonu etil alkol fermantasyonu hakkında bilgi Etil Alkol Fermantasyonu Hangi Canlılarda Görülür ?
Alkolizm: Alkolizm, Alkollü içkilere kişinin fiziki ve psikolojik sağlığına zarar verecek şekilde olan aşırı tutkunluk.
Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu (ABD): Amerika Birleşik Devletleri Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar Bürosu (The Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives) ATF, BATF ve BATFE olarak da bilinen ABD Adalet Bakanlığı'na bağlı federal büro, hükümet ajansı.
İçki: Alkollü içecek ya da kısaca içki, etanol içeren bir içecektir. Etanol ilaç ya da sakinleştirici olarak da kullanılmakta olup, kullanımı ve satışı pek çok ülkede kanunlarla kontrol altına alınmıştır.
Alkaloid: Alkaloidler bir bitki tarafından doğal olarak üretilen amin yapısında kimyasal bileşiklerdir. Ayrıca hayvanlar ve mantarlar tarafından üretilen aminlere de alkaloidler denir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir