Facebookta Sahte Hesap Kapatma

Sponsorlu Bağlantılar
baz belli facebook hangi hatta sahte sanki sosyal Facebookta Sahte Hesap Kapatma Kaç Şikayetle Facebook Kapatılır adıma facebook açılmış nasıl kapatabilirim faceboo..Facebook’ta Adınıza Sahte Profil Mi Açıldı ? Yasal Haklarınızı Bilin…

Merhaba arkadaşlar ,

Öncelikle şunu belirtmek isterim ,

Facebook sosyal paylaşım sitesinin dünya genelinde toplam olarak yaklaşık 500.000.000 kullanıcısı var.

Türkiye’yi baz alırsak ;

Nüfusun %31 oranında facebook hesabı var bu da yaklaşık olarak 24 milyon küsür Türkiyedeki internet kullanıcısına denk geliyor…

Bu kadar rağbet gören bir sosyal paylaşım sitesinin , faydaları olmasının yarı sıra , insanları zora sokacak durumlar elbette ki yaşanıyor.Bu durumların en başında insanlar adına sahte profil oluşturulması geliyor.Size en çok yaşanan bu sıkıntıdan bahsetmek istiyorum.

Örnek olarak kendinize bir facebook hesabı açtınız ve kullanıyorsunuz.Bildiğiniz gibi facebookta adınız ve soyadınız şeklinde aranıyor ve arkadaşlarınız , yakınlarınızla iletişim kuruyorsunuz.Fakat sizin isim ve soy isminizle denk gelen Türkiye’de bir çok kişiye rastlayabilirsiniz.Bunda herhangi bir sıkıntı yoktur çünkü aranızdaki farklılıklar iletişim bilgilerinizden , doğum tarihinizden , resminizden vs.. belli oluyor.Sizi tanıyanlar hangi hesabın size ait olduğunu bir bakışta kestirebiliyorlar.Peki , kötü niyetli kişiler tarafından sizin isim ve soyisminizle bir facebook hesabı açılmış , sizin resimleriniz paylaşılmış , sizin kişisel bilgileriniz girilmiş ve bu hesap sizin bilginiz ve izniniz olmadan yönetiliyor , arkadaşlarınızla iletişime geçiliyorsa böyle bir durumda ne yapacaksınız ?

Öncelikle başkasının adına hesap oluşturmak ve onun resimlerini kullanmak tamamıyla bir “suç”tur.
Bu suç , Türk Ceza Kanunu’na göre 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası gerektirir.Ayrıyetten şunu söylemek istiyorum , eğer sadece bununla kalmayıp , sanki sizmişsiniz gibi arkadaşlarınızla iletişime geçiliyor , hatta daha ileri gidilip başkalarına hakarette bulunuluyor söz ile taciz ediliyor ise , bunu yapan kişi “kişilik haklarınızı” çiğnemiş oluyor ve sizin şikayetiniz doğrultusunda maddi , manevi tazminat cezasına çarptırılabiliyor.

Bu verdiğim bilgilerin akabinde son olarak şunu söylemek istiyorum.Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü bu gibi durumları takip etmekle asla yükümlü değildir.
“Adıma sahte profil oluşturulmuş , Emniyet güçleri bunu tespit edip gerekeni yapmalı” şeklinde düşünürseniz yanılırsınız.Sizin böyle bi durumu tespitinizde yapmanız gereken
savcılığa dilekçe yazıp şikayette bulunmaktır.Ya da daha basit bir yöntem olarak , sahte açılmış profil linkini arkadaşlarınıza dağıtıp , gerekli bilgiyi verip ve kişiyi facebook yöneticilerine şikayet etmek üzere profilin sol alt köşesinden “Bu Kişiyi Şikayet Et/Engelle” , “Sahte Profil” , “Benim veya Tanıdığım Birinin Kimliğine Bürünüyor” seçenekleri ile kişiyi şikayet etmekte işe yarayabilir.15-20 arkadaşınıza bunu yaptırırsanız , facebook yöneticileri tarafından incelemeye alınır ve yöneticiler tarafından sahte profil olduğu tespit edilirse hesap 15 ila 20 gün süre içerisinde kapatılır.

Unutmayın , size karşı işlenilen bir suçu kimse bilmez , eğer siz bildirmezseniz…

Kaynak

Etiketler:adıma facebook açılmış nasıl kapatabilirim facebookta sahte hesap kapatma kaç şikayetle facebook kapatılır facebook sahte hesap kapatma facede kaç kişi şikayet ederse profil kapanır sahte facebook nasıl kapatılır sahte profil kapatma facebook hesabı kaç şikayetle kapanır sahte facebook profili facebook sahte profil savcılık facebookta kaç şikayette hesap kapanır fake hesap nasıl kapatılır facebookta kaç kişi şikayet ederse profil kapanır sahte hesap nasıl kapatılır facebook profili kaç şikayette kapanır facebookta adıma sahte hesap açılmış facebookta kaç kişi şikayet ederse kapanır sahte facebook hesabı şikayet facebook fake hesap kapattırma facebook kaç şikayetle kapanır
Sahtekar (film, 2008): Sahtekâr 2008 yapımı film.Angelina Jolie'nin başrolde olduğu filmde John Malkovich, Geoff Pierson, Jeffrey Donovan, Jason Butler Harner, Colm Feore, Amy Ryan ve Michael Kelly'de rol almaktadır.
Sahtekarlar: Duplicity , Amerikan yapımı casus filmidir. Senaristliğini ve yönetmenliğini 2 Oscar adaylığı bulunan Tony Gilroy'un üstlendiği film, karışık bir dolandırma işini birlikte gerçekleştirmek için işbirliği yapan iki ortak casusun hikâyesini anlatıyor.
Sahtekar (film, 2006): Sahtekar 2006 yapımı bir film.
Sahte Kabadayı: Sahte Kabadayı, 1976 yapımı Türk filmi.
Sahte peygamber: Sahte peygamber veya yalancı peygamber; teolojide peygamber olduğunu iddia eden ancak o dinin veya aynı gelenekten gelen başka dinlerin inananları tarafından peygamberliği kabul edilmeyen kişileri tanımlamak için kullanılan bir kavram.
Hesap makinesi: Hesap makinesi, ilk zamanlar dört işlemi yapabilen, daha sonraları geliştirilerek her türlü sayısal işlemi yapar duruma getirilen elektronik veya mekanik bir araçtır.
Hesap Ver: Hesap Ver, Aşkın Nur Yengi'nin 1991'de yayınladığı ikinci stüdyo albümüdür. Aşkın Nur Yengi II adıyla da geçer.
Hesap tablosu: Hesap tablosu, tablolama programı veya hesap çizelgesi, (İngilizce: spreadsheet), özel bir tür program kategorisi olup, iş dünyası tarafından olağanüstü yaygın bir şekilde kullanılır.
Hesaplamalı fizik: Hesaplamalı fizik, fizik sorunlarını çözebilmek için sayısal algoritmaların üretilmesi ve gerçeklenmesini içerir.
Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik: Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik, bilimsel araştırma metotları içerisinde oldukça yeni olan bir daldır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir