Fen Okulu 5. Sınıf

5.sınıf Fen Okulu


5.Sınıf Fen Okulu

Etiketler:fen okulu 5.sınıf fen okulu 5. sınıf fen okulu 5.sınıf fen okulu fen okulu.net 5.sınıf fenokulu 5.sınıf fenokulu 5. sınıf fen okulu 5. www.fenokulu.com 5.sınıf fen okulu 5 sınıf fen okulu 5 fenokulu.com 5.sınıf fenokulu.net 5. sınıf www.fenokulu.net fenokul.net 5.sınıf matematik fenokulu fenokulu5 5 fen okulu www.fenokulu5.com fen okulu net 5 sınıf
Sınıf (biyoloji): Sınıf (Latince Classis), (İngilizce Class), Eki : -opsida
Sınıf mücadelesi: "Sınıf mücadelesi" ya da "sınıf savaşımı" kavramını ilk olarak Karl Marx ele almış ve 1848 yılında Friedrich Engels'le birlikte kaleme aldığı Komünist Manifesto adlı eserde "Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir" demiştir . Marx'a göre, kapitalizmde üretici pozisyonda bulunan ama bu pozisyonuna karşın üretim araçlarının burjuvazinin özel mülkiyetinde olmasından dolayı sömürülen işçi sınıfının, bu sömürüden kurtulması için burjuvazinin iktidarına son vermesi ve üretim araçlarını kamulaştırması gerekmektedir.
Taksonomi: Taksonomi (Grekçe ταξινομία < τάξις taksis, «düzenleme», ve νομία nomia, «yöntem») ya da sınıflandırma bilimi, canlıların sınıflandırılması ve bu sınıflandırmada kullanılan kural ve prensipler.
Sınıf bilinci: Sınıf bilinci, siyasal ve toplumsal bir ögreti olarak Marksizm'de kilit kavramlardan birisidir. Bunun ardında hem bir sınıf teorisi hem bir İdeoloji teorisi ve hem de bir Tarih perspektifi sözkonus edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir