Finansal Manipülasyon Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Finansal Manipülasyon Nedir hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

Finansal manipülasyon, ikitemel anlamdadır:

  1. İnsanları kandırarak bir menkul kıymeti almaya veya satmaya sevk etmeye veya menkul kıymetin fiyatını yapay bir seviyede tutmaya yönelik davranışlardır.
  2. Menkul kıymet piyasalarında arz ve talebin serbest bir şekilde karşı karşıya gelerek fiyatları belirlemesine yönelik sürecin kasıtlı olarak engellenmesidir.
  3. Manipülasyonla spekülasyon genelde birbirine karıştırılan kavramlardır. SPK mevzuatına göre manipülasyon yapmak suçtur. Fakat spekülasyon yapmak serbesttir.
Etiketler:
Finansal piyasalar: Finansal piyasalar, fonların, fon fazlası olanlardan fon eksiği olanlara aktarılmasını sağlayan mekanizmalardır.
Finansal ekonomi: Finansal ekonomi veya finansal iktisat, "belirsiz bir çevrede, mekansal ve zamansal olarak ekonomik kaynakların tahsisi ve dağıtımı" ile ilgilenen bir ekonomi branşı.
Finansal kiralama: Finansal kiralama veya leasing, işletmelerin kuruluş veya büyüme dönemine geçtiklerinde, yatırımlarını gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları orta vadeli finansman yöntemlerinden birisidir.
Finansal sermaye kontrolleri: Bu sayfada, öncelikle parasal kriz teoriyle sermaye hareketlerinin etkileşiminin incelemesi devamında ise, sermaye kontrollerinin geniş bir analiz çerçevesindeki incelemesi mevcuttur.
Finansal manipülasyon: Finansal manipülasyon, ikitemel anlamdadır:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir