Fizik Hız

Sponsorlu Bağlantılar
araba bu cisme eden gaza grafikler ivme mavi olur sabit veya yani Fizik Hız Hareket Grafikleri En Hızlı Ve En Yavaş Grafikler fizikte grafikler fizik hız hareket grafikleri en ..

> Hız Ve Zaman Grafikleri

SABİT İVMELİ HAREKET

Düzgün Hızlanan Doğrusal Hareket
Düzgün hızlanan doğrusal harekette hareketli hızını düzenli ve sürekli olarak arttırır. Duran bir arabanın harekete başlarken hızlanması veya hareket halindeyken gaza basarak hızını arttırması bu harekete örnektir.
Hızlanan ve sabit hızlı hareketlere örnek


Yukarıdaki animasyonda, mavi araba 10 m/s lik sabit hızla ilerlerken, kırmızı araba hızını 0 dan itibaren düzgün olarak artırıp, 12 m/s ye kadar çıkardıktan sonra sabit hızla ilerliyor. Kırmızı arabanın hızını 0 dan 12 ye 3 saniyede çıkardığı grafikten okunuyor. Onun için hızlanma ivmesi 4 m/s2 dir.
Artı yönde hızlanan hareket


Yukarıdaki grafikler + yöne hızlanarak hareket eden bir cisme aittir. Sırasıyla konum-zaman, hız-zaman, ivme-zaman grafikleri verilmiştir. Cisim + yönde hareket ettiğinden hızın işareti herzaman + işaretli olur, yani hız-zaman grafiði 1. bölgededir ve konum-zaman grafiği yukarı doğru çıkan bir paraboldür.İvme -zaman grafiği ise + işaretli yatay bir çizgidir. Çünkü + yönde hızlanan hareketin ivmesi + işaretlidir ve ivme sabit olduğundan grafik yataydır.
Eksi yönde hızlanan hareket


Yukarıdaki grafikler – yöne hızlanarak hareket eden bir cisme aittir. Sırasıyla konum-zaman, hız-zaman, ivme-zaman grafikleri verilmişir. Cisim – yönde hareket ettiğinden hızın işareti herzaman – işaretli olur, yani hız-zaman grafiği 4. bölgededir ve konum-zaman grafiği aşağıya doğru inen bir paraboldür.İvme -zaman grafiği ise – işaretli yatay bir çizgidir. Çünkü – yönde hızlanan hareketin ivmesi – işaretlidir ve ivme sabit olduğundan grafik yataydır.

simulasyon1 (ivmeyle ilgili java simulasyonu için tıklayınız)
Düzgün Yavaşlayan Doğrusal Hareket
Düzgün yavaşlayan doğrusal harekette hareketli hızını düzenli ve sürekli olarak azaltır. Hareket eden bir arabanın frene basarak hızını azaltması bu harekete örnektir.
Artı yönde yavaşlayan hareket


Yukarıdaki grafikler + yöne yavaşlayarak hareket eden bir cisme aittir. Sırasıyla konum-zaman, hız-zaman, ivme-zaman grafikleri verilmiştir. Cisim + yönde hareket ettiğinden hızın işareti herzaman + işaretli olur, yani hız-zaman grafiği 1. bölgededir ve konum-zaman grafiği yukarıya doğru çıkan bir paraboldür.İvme -zaman grafiği ise – işaretli yatay bir çizgidir. Çünkü + yönde yavaşlayan hareketin ivmesi – işaretlidir ve ivme sabit olduğundan grafik yataydır.
Eksi yönde yavaşlayan hareket


Yukarıdaki grafikler – yöne yavaşlayarak hareket eden bir cisme aittir. Sırasıyla konum-zaman, hız-zaman, ivme-zaman grafikleri verilmiştir. Cisim – yönde hareket ettiğinden hızın işareti herzaman – işaretli olur, yani hız-zaman grafiği 4. bölgededir ve konum-zaman grafiği aşağıya doğru inen bir paraboldür.İvme -zaman grafiği ise + işaretli yatay bir çizgidir. Çünkü – yönde yavaşlayan hareketin ivmesi + işaretlidir ve ivme sabit olduğundan grafik yataydır.

Etiketler:fizikte grafikler fizik hız hareket grafikleri en hızlı ve en yavaş grafikler sabit hızlı hareket grafikleri ve düzgün yavaşlayan hareket grafikleri ivme zaman grafiklerinden fizikte grafik kontrol düzgün hızlanan hareket grafiği düzgün hızlanan doğrusal hareket grafikleri dönem ödevi hareket grafikleri fizik lise 1 düzgün değişen doğrusal hareket grafik analiz hız zaman grafiğidüzgün hızlanan doğrusal hareket sabit hızlı hareket grafikleri hız sabitken ivme grafiği düzgün hızlanan harekete ait grafikler düzgün hızlanan hareket grafikleri fizik düzgün doğrusal hareket grafik yorumları grafikleri anlamak fizik düzgün yavaslayan hız hz muhammedin hayatı
Fizikçi: Fizikçi, fizik ile uğraşan, bu konuda eğitim görmüş, veya fizik alanında önemli gelişmelere imkân vermiş olan kişilerdir.
Fiziksel kimya: Fiziksel kimya, organik ya da inorganik, yalın ya da karışım halindeki kimyasal sistemleri fizik yasaları yöntemleriyle inceleyen bilim dalı.
Fiziksel buhar biriktirme: Fiziksel buhar biriktirme.
Nobel Fizik Ödülü: Nobel Fizik Ödülü, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından her yıl Stokholm'de Alfred Nobel'in ölüm günü olan 10 Aralık'ta verilir. Bu ödül, Alfred Nobel'in 1895 yılında isteği ile başlatılan ve 1901 yılından beri devam eden 5 Nobel Ödülü'nden birisidir. Diğer kategoriler; Nobel Kimya Ödülü, Nobel Edebiyat Ödülü, Nobel Barış Ödülü, Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'dür. İlk Nobel Fizik Ödülü, x-ışını keşfinden dolayı sunduğu üstün hizmetlerden dolayı Alman Wilhelm Conrad Röntgen'e verilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir