Floresan Lamba

Sponsorlu BağlantılarBu makalede Floresan Lamba ve Floresan Lamba Nasıl Çalışır hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Floresan Lamba Nedir? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.


Floresan Lamba Nedir?

Floresan Lamba Nedir?
Işınım elde etme biçimi ısıl ışıma olan fluoresan lambalarda, ışık üretimi iki aşamada ortaya çıkar. Birinci aşama, alçak basınçlı civa buharı ortamında lambanın iç yüzeyine fluoresan madde sürülerek elektrik akımı geçirilmesi ile gerçekleştirilen ‘elektrik deşarj’ olayı ile ışınım oluşturulmasıdır. Fluoresan lambaların verimi temelde lamba gücü arttıkça artmaktadır. Ancak, aynı güçteki lambalar ele alındığında, verim değişimi doğrudan doğruya fluorışıl tozun yapısına bağlı olmaktadır.
İsim:  floresan_lamba.jpg<br />
Görüntüleme: 911<br />
Büyüklük:  9,9 KB (Kilobyte)
Işık kaynaklarının enerji tasarruflu üretilmesi doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucunda tüp şeklindeki fluoresan lambalarda da büyük gelişmeler gerçekleştirilmiştir. 38 mm çaplı 20 W, 40 W, 65 W’ lık lambalar yerine, 26 mm çaplı sırasıyla 18 W, 36 W ve 58 W’ lık fluoresan lambalar kullanıma sunulmuştur. Lambaların çapları küçültülüp ışık akıları artırılmış, çok değişik renk sıcaklıklı ve renk ayırım özellikli lambalar üretilmeye başlanmıştır.Küçük çaplı lambalar daha ekonomiktir.

Etiketler:Floresan Lamba Floresan Lamba Nasıl Çalışır Floresan Lamba Nasıl Elektrik Üretir Floresan Lamba Nedir
Floresans: Floresans soğuk cisimlerde moleküler fotonun yutulmasının daha uzun bir dalga boyunda diğer bir fotonun yayılmasını tetiklemesiyle gerçekleşen ışık verme (ışıma) olayıdır.
Floresan lamba: Floresan lamba veya floresan tüp, elektriği kullanarak civa buharını tetikleyerek ışık elde eder.
Lamba (ses): Hi-Fi terminolojisinde lamba. Aslında İngilizce'den vakumlu tüp olarak çevrilebilecek olan terim zamanla değişerek lamba olarak yerleşmiştir.
Lambalar Çağı: J. R. R. Tolkien’in hayalî Orta Dünya evreninde ‘’Lambalar Çağı’’, Arda’nın üç büyük zaman periyodundan biridir.
Lambada / Gençlik Fırtınası: * Yaşar Alptekin
Ampul: Ampul (Fransızca: (une) ampoule) elektrik akımıyla temas ettiğinde akkor durumuna gelerek ışık yayan içinde argon gazı bulunan armut biçimli cam şişedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir