Gürcistan Özbek Kızları

anadolu anten ayet bereket diye evin evine ismail yk kilometre komsomolskaya pravda konu mahmut mahsun nazar olsa orhan gencebay pencere stalingrad volgagrad yani Gürcistan Özbek Kızları Özbekistanın Kızlarının Fotoları 110 yaşında gürcistan özbek kızları özbekistanın k..110 Yaşında, 19’luk Kız Gibi

110 yaşında… Rusya’nın en yaşlısı… Bir Ahıska Türkü… Kan değerleri doktorları şaşkına çeviriyor…

Adı Güllü Umorova…
Yaşı ; 110
Rusya’nın en yaşlı insanları arasında…
Bir Ahıska Türkü…

En büyük sevdası da evinden Türkiye’ye açılan pencere, yani televizyonu… Çanak anten ile Türk kanallarını izliyor…
Mahsun Kırmızıgül, İbrahim Tatlıses ve Orhan Gencebay en çok severek dinlediği sanatçılar…

Eski adı Stalingrad olan Volgagrad kentine 200 kilometre uzaktaki bir köyde yaşıyor… Köylüler onu ”Güllü Ana” diye çağırıyor.
Rusça bilmiyor…
Yaşı ve hayatı ile Rusya’nın Komsomolskaya Pravda gazetesine konu oldu… “Ahıska Türkü kadının hikayesi” başlığı ile roman gibi olan hayatı yayınlandı.

Bu hikayeyi gören Anadolu Ajansı, Güllü Ana’yı bulmak için yollara düştü… İzlenimlerini şöyle anlatıyor muhabir;
Köye vardığımızda, hikayesi Komsomolskaya Pravda gazetesinde
yayımlanmasından olsa gerek, gazeteci olduğumuz hemen tahmin ediliyor ve karşılaştığımız ilk köylü biz sormadan Güllü Ana’nın evini gösteriyor. Türk gazetecilerinin geldiğini öğrenen köylüler Güllü Ana’nın evine koşuyor.

Duvardaki Türkçe yazılar

Herkesin yerde bağdaş kurarak oturduğu evin duvarlarında asılı, altlarında Türkçe yazıyla ”Ayet El Kürsi”, ”Bereket” ve ”Nazar” duaları dikkati çekiyor. Evin bir odasında da Mahsun Kırmızıgül, İbrahim Tatlıses ve İsmail YK gibi şarkıcıların büyük boy posterleri asılı bulunuyor.

Doğum tarihi: 1898

Güllü Ana’nın en büyük oğlundan olan Mahmut adındaki torunu, babaannesinin 1 Haziranda 110 yaşını kutlayacağını söylerken, doğum tarihi ”01.06.1898” olarak yazılı pasaportunu gösteriyor.

Günlerini genellikle odasında çorap örmekle geçiren Güllü Ana, bu çorapları kim için ördüğü sorumuza, ”Torunlarıma,
gelinlerime örüyorum” karşılığını verdi.

Sürgün çilesini yaşadı

Hayatı Gürcistan, Özbekistan ve son olarak Rusya’da geçen Güllü Ana, acı dolu sürgünlerle geçen yılları ya hatırlamıyor ya da hatırlamak istemiyor.

Ahıska Türkleri Stalin’in emriyle Gürcistan’dan Özbekistan’a sürülmüştü. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından kısa bir süre önce de Özbekistan’dan kovulan Ahıska Türkleri Rusya’ya sığınmışlardı.

”ÖZBEKİSTAN’DAN KAÇIŞ”

Güllü Ana ve ailesi, ailenin anlatımına göre, Özbekistan’da katliamdan
kurtulabilmek için sadece bazı eşyalarını yanlarına alarak 1989 yılında Rusya’ya gelirken, Güllü Ana’nın çok eski dönemlerin tanığı olan fotoğrafları, geride bıraktıkları eşyanın arasında kaybolur.

Özbekistan’daki yaşantıları hakkında pek konuşmak istemeyen Güllü Ana, ”Buğday ekiyorduk, pamuk topluyorduk” demekle yetiniyor.
Ne zaman evlendiğini tam hatırlamayan, ancak çok geç evlendiğini söyleyen Güllü Ana, 90 yaşında hayatını kaybeden kocasının ilk evliliğinden olan 7 ve kendisinden olan 4 çocukla yaşama mücadelesi verdiğini anlatıyor

TORUNUNUN TORUNUNU GÖRDÜ
Güllü Ana, 19 torun,
34 torun çocuğu,
Ve 38 torununun torunu sahibi.

Sağlıklı yaşam sırrı

Bütün hayatı köy yerinde geçen ve tarımla uğraşan Güllü Ana, doğal
yiyeceklerle besleniyor ve sık sık yeşil çay içiyor.

Güllü Ana ile en fazla ilgilenen torunu Raifa Umarova, ninesinin kimseye zorluk çıkarmadığını, her işini kendisinin yaptığını ve başkalarının kendisine müdahale etmesinden son derece rahatsızlık duyduğunu anlatıyor.

Ninesinin 110 yaşında olmasına rağmen çorap örerken bile gözlük kullanmadığına dikkati çeken Raifa Umarova, bunu doğal gıdalarla beslenmeye bağlıyor.

Kan basıncı genç kız gibi

Köy doktoru Juma Magomedova da, Umarova ailesinin 1989 yılında Volgagrad’da gelmesinden bu yana Güllü Ana’nın hiçbir zaman muayeneye gelmediğini teyit ediyor.

Yaşlı kadının sağlıklı olmasını, doğal gıdalar, yaşam tarzı, temiz hava, temiz su ve yeşil çaya bağlayan Doktor Magomedova, Güllü Ana’nın kan basıncının 19 yaşındaki genç kızlarda görülen 120’ye 80 civarında olduğunu söylüyor.

Etiketler:110 yaşında gürcistan özbek kızları özbekistanın kızlarının fotoları özbek kızların resimleri rus kız sevişmesi 15 yaşındaki kızın sevişmesi 19 luk kiz sevişmesi 14 yaşında kızın sevişmeleri film kız sevişmeleri 14 yaş 15 lğk kızlar sevişme 14 15 yaşlarındaki rus kızlarının resimleri rus kızı sevişmesi 19 luk güzeller 15 yaşında iki kızın sevişmesi kizlarin sevismesi fotolar 19luk kızkarın sevişmesi 14 yaşında kızın sevişme filmi ozbek kızlar rus kızların sewişmesi gnel evi 14 lük kızların sevişmesi
Gürcistan Millî Futbol Takımı: Gürcistan Milli Futbol Takımı Gürcistan'ı uluslararası arenada temsil eden futbol takımıdır. SSCB'nin dağılmasından sonra 1990 yılında ilk resmi maçına çıkmıştır. Takımı şu anda Gürcü teknik adam Temuri Ketsbaia çalıştırmaktadır.
Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti: Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (Gürcüce: საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა Sakartvelos Sabçota Sotsialisturi Respublika; Rusça: Грузинская Советская Социалистическая Республика Gruzinskaya Sovetskaya Sotsalisticheskaya Respublika), kısaca Gürcistan SSC olarak da bilinir, eski Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinden biriydi.
Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti: Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti (Gürcüce: საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა, Sakartvelos Demokratiuli Respublika), Gürcistan'ın 1918-1921 arasında bağımsız olduğu dönemdeki adıdır.
Gürcistan ve Kafkasların Moğollar tarafından istilası: Gürcistan ve Kafkasların Moğollar tarafından istilası, Orta Çağda Gürcü Krallığı ve Kafkaslardaki ona bağlı vasal devletlerin 13. yüzyılda Moğol İmparatorluğu orduları tarafından istila edilmesidir.
Özbekistan: Özbekistan, resmi adıyla Özbekistan Cumhuriyeti (Özbekçe: O‘zbekiston Respublikasi), Orta Asya'da, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazanmış Türk lehçelerinden Özbekçe konuşan bir devlet.
Özbekçe: Özbekçe veya Özbek Türkçesi (O‘zbekcha veya O‘zbek Turkchasi) tarihî Çağatay Türkçesinin devamıdır. Türk lehçelerinin Karluk grubuna bağlı bir Türk lehçesidir ve Özbekistan'ın resmî dili konumundadır.
Özbekler: Özbekler veya Özbek Türkleri (Özbekçe: Oʻzbeklar), Batı Türkistan'da Harezm'den Fergana'ya kadar uzanan bölgede yaşayan ve Orta Asya'daki en kalabalık Türk halkıdır.
Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti: Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, bugünkü Özbekistan'ın, 1991'deki SSCB'nin dağılmasından önceki ismi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir