Gürcü Alfabesi

Sponsorlu BağlantılarGürcü Alfabesi Harfleri ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Gürcü Alfabesi ve Gürcü Alfabesi Harfleri hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.


Gürcü Alfabesi Harfleri

Gürcü Alfabesi Harfleri
İsim:  Gurcu-Alfabesi.jpg<br />
Görüntüleme: 651<br />
Büyüklük:  16,3 KB (Kilobyte)

Etiketler:Gürcü Alfabesi Gürcü Alfabesi Harfleri
Gürcüce: Gürcüce (Gürcüce: ქართული ენა / Kartuli ena), bir Kafkas halkı olan Gürcülerin konuştuğu dil.Gürcistan’ın resmî ve öğretim dilidir.
Gürcüler: Gürcüler (Gürcüce: ქართველები veya ქართველი ერი Kartvelebi veya Kartveli eri). Gürcülerin büyük bölümü bugün Gürcistan’da yaşamaktadır.
Gürcistan: Gürcistan (Gürcüce: საქართველო, ) Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan ülke. Tam adı Gürcistan Cumhuriyeti’dir.
Gürcü alfabesi: Gürcü alfabesi (), Güney Kafkas dilleri (Gürcüce, Megrelce, Svanca ve Lazca) yazımında da kullanılan alfabedir. 1940’larda Osetçe’nin yazımında da kullanılmıştır. Gürcü alfabesi Dağıstan'da Avarlar tarafından da yüzyıllarca Avar dilini yazmak için kullanılmıştır , Avarlar Gürcü krallıkları ile Alazan vadisi yüzünden çatışmaya başlayınca , Gürcü alfabesi 16. yüzyıldan itibaren yerini Avar dili için düzenlenmiş Arap harflerinden oluşan Ajam alfabesine bıraktı.
Gürcü Krallığı: Gürcü Krallığı, Orta Çağ'da hemen hemen şimdiki Gürcistan arazisini kaplayan topraklarda kurulmuş bir krallıktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir