Hakkari Üniversitesi Kürtçe İnternet Yayında!

Sponsorlu Bağlantılarİşte size ilgi çekici bir haber daha. Hakkari Üniversitesi Kürtçe İnternet Yayında! haberini okumadıysanız lütfen okuyun. Eğitim haberleriyle ilgilenen okuyucularımız lütfen ne düşündüğünüzü yazınız. Tartışalım.

Hakkari Üniversitesi Kürtçe internet yayında!, EĞİTİM haberleri, İnternet, EĞİTİM, kürtçe

Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ceylan, üniversitenin resmi internet sitesinde oluşturulan Kürtçe bölümün tanıtımını yaptı.

Rektör Prof. Dr. Ceylan, üniversitenin internet sitesinde İngilizcenin yanı sıra Kürtçe bir bölüm de açtıklarını söyledi. Prof. Dr. Ceylan, “Bildiğiniz gibi üniversitemizde Kürtçe seçmeli dersler vardı. Öğrenciler bu konuda derslerini alıyorlar. Kürtçe öğretmenliği bölümü çalışmalarına başladık ve neticesini bekliyoruz. Bunun sonucunu da sizlerle paylaşacağız. Kürtçe çalışma kapsamında üniversitemizin web sayfasını Kürtçe’ye de çevirdik. Arkadaşlarımız büyük bir özveri ile bunu tamamlayıp aktif hale getirilmiştir. Kürtçeyi bir farklı bir dil değil, medeniyetimizin kültürümüzün bir parçası olarak görüyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr Ebubekir Ceylan’ın konuşmasının ardından, sinevizyon eşliğinde yeni açılan Kürtçe bölümün tanıtımını yapıldı. Kürtçe bölümü oluşturan öğretim görevlisi Yusuf Soyvural, duygularını şöyle dile getirdi: “Yaklaşık üç, üç buçuk ay arası bir zamanımı aldı. Fakat bugün anladım ki yaptığım çalışma gerçekten değerli bir çalışmaydı, olması gereken bir şeydi. Onun için değerli rektörümüz Prof. Dr. Ebubekir Ceylan’a teşekkür ediyorum. Ayrıca bu çalışmada bilgisayar işletmeciliği arkadaşımız Nazmi Akdoğan’ın da bayağı bir gayretleri oldu. Ona da buradan teşekkürlerimi iletiyorum vasıtanızla. İnşallah bundan sonra daha büyük çalışmalar olur, olumlu eleştirilerle bu çalışmalar daha da zenginleşir. Temennim bu. Bu site kurulurken herhangi bir bütçe kullanılmadı.”

Hakkâri: Hakkâri (Eski adı: Çölemerik, Süryanice: ܐܰܟ݁ܳܪܳܐ Akkare), Hakkâri ilinin merkezi olan şehirdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin en güney doğusundadır.
Hakkâri (il): Hakkâri ili, Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Yüzölçümü 9.521 km², nüfusu 2009 yılı ADNKS'ne göre 256.761 kişidir.
Hakkâri'de Bir Mevsim: Hakkâri'de Bir Mevsim, yönetmen Erden Kıral tarafından 1982'de çekilmiş bir filmdir. Filmin senaryosu, Ferit Edgü'nün O adlı romanına dayanılarak, Ferit Edgü ve Onat Kutlar tarafından yazılmıştır.
Hakkâri Üniversitesi: Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 2008 yılında çıkardığı bir yasayla 2008 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Hakkâri Üniversitesi çatısında toplanmıştır.
Hakkari Dağ ve Komando Tugayı: Hakkari Dağ ve Komando Tugayı, Hakkari'de yerleşik bulunan ve PKK ile yapılan mücadelede görevlendirilen tugay.
Kurtcebe Noyan: Kurtcebe Noyan, (d. , Sivas, Türkiye) - (ö. 7 Mayıs 1951, Ankara, Türkiye), Türk asker.
Kürtçe Vikipedi: Kürtçe Vikipedi (Kürtçe: Wîkîpediya kurdî veya ویکیپەدیا کوردی), Vikipedi'nin Kürtçe sürümüdür. 15 Eylül 2008 itibariyle 11.813 maddesi, 1694 kullanıcısı ve 4 tane hizmetlisi bulunmaktadır; madde sayısına göre, 76. en büyük Vikipedi sürümüdür.
Ubuntu: Ubuntu, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Ubuntu'nun hedefi, bilgisayar kullanıcılarına kullanımı ve kurulumu oldukça kolay, güncel ve güvenli bir işletim sistemi sunmaktır.
Internet Movie Database: Internet Movie Database (İnternet Film Veri Tabanı), kısaca IMDb, yeryüzündeki tüm ülkelerin ve tüm dönemlerin sinema ve televizyon filmleri, film yıldızları ve dizileri hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veritabanıdır.
İnternet Ülke Alan Kodu: İnternet Ülke Alan Kodu, (İngilizce ccTLD: country-code Top Level Domain) İnternet adreslerinde ülkeyi belirten iki harflik en son uzantı.
İnternet iletişim kuralları dizisi: İnternet protokol takımı, İnternet'in çalışmasını sağlayan bir iletişim protokolleri bütünüdür. Bazen TCP/IP protokol takımı olarak da adlandırılır.
Internet Explorer: Windows Internet Explorer (Türkçe: İnternet Kâşifi ya da İnternet Gezgini) ya da eski adıyla Microsoft Internet Explorer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir