Halil Mutlunun Hayat Hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar
avantaj bulgaristan halil mutlu ilk spora Halil Mutlunun Hayat Hikayesi Halil Mutlu Hayatı halil mutlunun hayatı halil mutlunun hayat hikayes..Halil Mutlu (1973 – …. )

14 Temmuz 1973 yılında Bulgaristan Kırcaali’de doğdu. Haltere antrenörü İbrahim Elmalı’nın desteği ile 10 yaşında başladı. Ülkesinde gördüğü baskılardan dolayı spora iki yıl ara vermek zorunda kaldı. Ardından 1989 yılının Aralık ayında Türkiye’ye iltica etti. Mutlu, ilk şampiyonluğunu 19 yaşında İngiltere’de düzenlenen Gençler Avrupa Şampiyonası’nda koparma, silkme ve toplamda altın madalya kazanarak yaşadı.

Mutlu bugüne kadar bir kez gençler, 7 kez de büyüklerde Avrupa şampiyonu; bir kez gençler ve 3 kez de büyüklerde dünya şampiyonu olurken 2 de Olimpiyat şampiyonluğuna imza attı. Üst üste kırdığı rekorlar nedeniyle kendisine ‘Küçük dev adam’ lakabı takıldı. Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencisi olan Halil Mutlu halen Kombassan Konyaspor Kulübü’nün formasını giyiyor.

Halil Mutlu

Halil Mutlu

Halil Mutlu

Yaşayan efsane Halil

ATİNA Olimpiyatı’nda Türk sporcuları halterde tarih yazmaya dün de devam etti. Nurcan Taylan’ın altın madalyasının ardından bu kez Halil Mutlu üst üste üçüncü olimpiyat şampiyonluğuyla bu sporun “yaşayan efsaneleri” arasına girdi. 56 kilodaki diğer temsilcimiz Sedat Artuç da bronz madalya alarak kürsüye çıkmayı başardı. Böylece Mutlu olimpiyat tarihimizde daha önce sadece Naim Süleymanoğlu’nun eriştiği üç altın madalya onuruna ortak olurken yine olimpiyatta ilk kez iki sporcumuz aynı anda podyuma çıktı.

Dünya rekoru kıramadı

KOPARMADA 130 ve 135 kiloları kolayca kaldıran Mutlu üçüncü hakkında dünya rekoru için kilo artırarak 140 kiloyu denedi ancak başarılı olamadı. Çinli Meijin Wu 125 kiloda kalınca Mutlu beş kiloluk bir avantaj yakaladı. Silkmeye 160 kiloyla başlayan temsilcimiz bu ağırlığı kaldırdı. Wu da 157.5 kilonun ardından 165’i denedi ve kaldıramadı. Mutlu da aynı ağırlığı yapamadı. Çinli Wu’nun son hakkında da başarılı olamaması üzerine altını garantileyen Halil Mutlu son hakkında 168.5 kiloyla bir kez daha rekor denedi ancak kaldıramadı.

Dördüncü isim oldu

56 kiloda yarışan Sedat Artuç ise koparmada 125 silkmede 155 kiloluk kaldırışlarla toplam 280 kiloya ulaşarak bronz madalyanın sahibi oldu. Olimpiyat ikinciliğini ise 287.5 kiloluk toplam dereceyle Çinli Meijin Wu aldı. Halter tarihinde üst üste üç olimpiyat şampiyonluğunu bundan önce sadece üç sporcu kazanabilmişti. Naim Süleymanoğlu ve iki Yunanlı Pyrrhos Dimas ile Kaki Kakiashvili’nin ulaştığı bu büyük başarı listesinde artık Halil Mutlu da yerini almış oldu. Türkiye en son 1996 Atlanta’da Naim ve Halil ile iki altın madalya kazanmıştı.

Meydan okudu

ATİNA’DA üst üste üçüncü olimpiyat şampiyonluğuna ulaşan Halil Mutlu kimseden korkmadığını ve 2008 Olimpiyatı’nda da bu kez 62 kiloya çıkarak dördüncü altın madalya için yarışacağını söyledi. İyi yarışmadığını söyleyen Mutlu “Her zaman kazanmasını bilen bir insanım. Kötüyken de iyiyken de kazandım. Bugün iyi olmama rağmen kötü yarışıp kazandım. Bugün rekor da istiyordum ama olmadı. Spor hayatımda ilk defa bir kilodan korktum. Bu da gösterdi ki artık bir üst kiloya çıkmam gerekiyor” dedi.
KİLOLARI yüreğiyle inancıyla ve severek kaldırdığını söyleyen Halil Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar üç altın başarısını iki Türk ve Yunanlı sporcu elde etti. Bu olimpiyatta 4.’yü deneyecek Yunanlılar bunu başaramazsa bu şans Pekin’de bana gülebilir. Korktuğum için kilo değiştirmiyorum. 62 kiloda da iki Çinli var onları da yenerim”. Bronz alan Sedat Artuç ise “İlk olimpiyatımda kürsüye çıktım. Artık bundan sonra bu kiloda görevi devralıp İstiklal Marşı’nı ben dinleteceğim” dedi.

Etiketler:halil mutlunun hayatı halil mutlunun hayat hikayesi halil mutlu hayatı ünlü haltercimiz halil mutlu nun okuduğu okullar halil mutlunun kısaca hayatı halil mutlunun hayatı ile öykü halil mutlu nerede doğdu halil mutlunun okuduğu okullar halil mutlu hayat öyküsü halil mutlu ile öyküler halil mutlunun özet hayatı halil mutlu yaşıyor mu halil mutlu vikipedi halil mutlunun çocukluk hayatı halil mutlunun hayatı ve başarıları milli halterci halil mutlu nerde doğdu ibrahim elmalı hayatı milli halterci halil mutlu hayatı halil mutlu nerede halıl mutlunun hayatı
Halil Mutlu: Halil Mutlu (d. 14 Temmuz 1973, Kırcaali), Dünya ve olimpiyat şampiyonu Bulgaristan göçmeni Türk haltercidir.
Halil Ergün: Halil İbrahim Ergün (d. 8 Eylül 1946), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
Halil Altıntop: Halil Altıntop (d. 8 Aralık 1982, Gelsenkirchen), Türk milli futbolcu. Spor Toto Süper Lig takımlarından Trabzonspor'da forma giymektedir.
Halil Kut: Halil (Kut) Paşa (d. 1882, İstanbul - ö. 1957, İstanbul), Türk asker. "Kut'ül Ammare Kahramanı" olarak da bilinir.
Yaşam: Yaşam ya da hayat; biyolojik açıdan, kimyasal reaksiyonlar veya bir dönüşümle sonuçlanan başka olaylar gibi bâzı biyolojik süreçler gösteren organizmaların bir özelliğidir.
Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi, yönetmenliğini Tarkan Karlıdağ'ın yaptığı dizi, 2 Ocak 2003 günü Kanal D'de gösterime girmiştir.
Hayati Hamzaoğlu: Hayati Hamzaoğlu   (d. 5 Mart 1933 - Trabzon, ö. 15 Nisan 2000 - Antalya)   Sinema oyuncusu.
Hayatımızın En Güzel Yılları: Hayatımızın En Güzel Yılları, (Özgün adı The Best Years of Our Lives) 1946 ABD yapımı dramatik filmdir.
Hayat Güzeldir: Hayat Güzeldir (İtalyanca: La vita è bella), İtalyan yönetmen Roberto Benigni'in yönettiği 1997 yapımı İtalyan drama filmidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir