Hamilelikte Rahim Agzi Acikligi

Sponsorlu Bağlantılar
bebek bir bu durum edile fark gebelik kabul len olma olur ultrason yol za Hamilelikte Rahim Agzi Acikligi Hamilelikde Rahim Agzi Yetmezliyi hamilelikte rahim açılması hamilelikte rahim agzi ..Rahim Ağzı Yetmezliği Nedir, Nasıl Te*davi Edilir ?

Rahim ağzı yetmezliği nedir, nasıl te*davi edilir ?

Rahim boynu veya rahim ağzı denen rah*min hazneye açılan kısmı, gebelik başlangıcından doğuma kadar sıkıca kapalı durur. Doğum zamanı geldiğinde başla*yan doğum ağrıları ile bu rahim boynu açılıp genişlemeye başlar ve en sonunda bebek başının geçmesine müsait hale ge*lir. Bu normal durum dışında, bazen za*manından önce, özellikle gebeliğin ikinci üç aylık döneminde rahim boynu, gücünü kaybeder, ağrısız olarak kendili*ğinden açılır ve bu nedenle bebek erken doğar. Bu rahim kasılmaları ve ağrı olma*dan rahim boynunun zamanından önce açılmasına rahim boynu yetmezliği de*nir. Her 100 gebenin yaklaşık 4-5‘inde görülen bir sorundur.

Zamanında fark edilmezse, tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olur. Gebe olmayan kadınlarda tanı konması zordur. Genelde 1-2 gebelik kaybından sonra tanısı konur.

Nedenleri: Genellikle daha önce geçiri*len rahim ağzı ameliyatları, sık kürtajlar, kürtaj sırasında rahim boynunun zedelen*mesi, zor doğum ve doğumda rahim ağ*zında oluşan geniş yırtıklar, neden olarak düşünülmektedir. Bu nedenlerden hiç bi*ri mevcut değilse; rahim boynunun genetik olarak yapısal anomalisinin yet*mezliğe yol açtığı kabul edilmektedir.

Tedavisi: Daha önceki gebeliği, rahim ağzı yetmezliği ile sonlananlarda; bir son*raki gebeliklerinin 12-14. haftaları arasın*da, koruyucu tedavi olarak rahim boynu özel dikişlerle daraltılır. Doğum zamanı geldiğinde bu dikişler alınır. Bazı vakalar*da ise rahim ağzının açılması yavaş seyre*der ve bu durum ultrason ile tespit edile*bilir. Böyle vakalarda -24-26. haftaya ka*dar hemen acil daraltma dikişi uygulanır.

Etiketler:hamilelikte rahim açılması hamilelikte rahim agzi acikligi hamilelikde rahim agzi yetmezliyi erken rahim açılması rahim agzi tembelligi nedir hamilelikte rahim ağzı açılması rahim ağzı açılması rahim yetmezliği 5 aylık gebelikte rahimin açılması rahim acılması rahim ağzı açıklıgı sebebi kürtaj sırasında rahim ağzının açılmaması hamilikte rahimde aciklik rahim ağzı neden açılır rahim nasıl erken açılır gebelikte rahim ağzının açılması bayan doğumda rahım ağrısının za rahim ağzı yetmezliğinde rahim ağzı ne zaman açılmaya başlar doğum öncesi rahim açılması erken gebelikrahım açilıyor
Rahim ağzı kanseri: Serviks kanseri, servikal kanser ya da rahim ağzı kanseri, rahim ağzının (servikal alanın) habis (kötücül) kanseridir.
Rahim Zafer: Rahim Zafer (d. 21 Ocak 1971, Adapazarı, Sakarya) defansta görev yapan ve Türk Milli Futbol Takımı ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nde de forma giyen eski futbolcu.
Rahim kanseri: Rahim kanseri veya endometrium kanseri, kadın genital sisteminde rahim içini döşeyen endometrium tabakasından köken alan çeşitli tipteki malignensilere verilen genel isim.
Rahîm: Rahîm (Arapça الرحيم), İslam'da bir kavram olan ve Kur'an'da geçen Allah'ın 99 adından biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir