Hamilelikte Saç Kesilirmi

Sponsorlu BağlantılarHamileler Saç Kestirebilir Mi?


Hamileler Saç Kestirebilirmi?

Hamilelerin saç kestirmesi
Hamilelik hurafeleri
Hamilelikle ilgili hurafeler
Hamileyken saç kestirmek

Soru

Hamile bayanların saç kestirmesi doğru değilmiş. Eğer kestirirlerse doğacak bebekleri kısa ömürlü olurmuş deniyor. Bu, ne kadar doğrudur?

Cevap

Dinimizde ne erkeklerin ne de bayanların saç kestirmelerini yasaklayan hiçbir delil bulunmamaktadır. Duyduğunuz şey, halk arasında dolaşan bir hurafeden ibarettir. Bayanların saçlarını kestirmeleri değil de saçlarını dinen kendisine yabancı olan erkeklere göstermeleri haramdır. Buna dikkat edildikten sonra bir bayanın hamile iken de hamile değilken de saç kestirmenin hiçbir sakıncası olmaz.

Gerek hamile iken, gerek sair zamanlarda hanımların saçını kesmelerine iki açıdan bakmak gerekir. Birincisi: Saç kadının süsü ve zinetidir. Bir yerde kadını erkekten ayıran en önemli bir özelliğidir. Bundan dolayı hiçbir meşru sebep yokken ve mazeret bulunmazken kadının saçını kesmesine müsaade edilmez. Ancak bakımında ve kurutulmasında birtakım zorluklarla karşılaşırsa kısaltmasında bir mahzur olmamalıdır. Hamile ve lohusa olan bir hanım için bu gerekçe makul ve yerindedir. Demek ki, hamile bir hanım isterse saçını kısaltabiliyor. Bunun sünnette bir delilinin varlığına gelince; Kenzü’l-Ummal’da şu meâlde bir hadis-i şerif kaydedilmektedir:
“Ezvac-ı tâhirat, Peygamberimizin hanımları kulak yumuşağını geçmeyecek miktarda saçlarını kısaltırlardı.”

Etiketler:hamileyken saç kesilir mi hamilelikte saç kesilirmi hamilelikte saç kestirmek zararlımı hamileyken saç kestirilir mi Hamile iken saç kesilirmi hamileyken saç kesilirmi hamileyken saç kestirmek zararlımı hamile kadın saç kestirebilirmi hamilelikte saç kestirmek gebelikte saç kestirmek zararlımı hamile iken saç kestirilir mi hamileler saç kestirebilirmi gebelikte saç kesilirmi dinimizde hamileyken saç kesilir mi hamile saç boyatabilirmi dinen hamileyken saç kesilirmi hamileyken sac kestirilirmi hamilelik sac kestirme bilirmi hami hamile iken oje sürülürmü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir