Hamileyken Yeşil Çay İçilirmi

Sponsorlu Bağlantılar
anneler arda bebekler bu kalp kardiyoloji kat merak risk soru sorun yeni Hamileyken Yeşil Çay İçilirmi Gebelik İlk Haftalarında Yeşil Cay hamilelikte yeşil çay içilirmi hamileyken yeşil ça..Yeşil Çay Bebeğe Zarar

Yeşil çay tüketimi bebeğin kalbinin açıklığını kapatıp, hayatını tehlikeye sokuyor.

Türkiye’de 12 bin bebek doğuştan kalp hastalığı riski taşıyor. Doç. Dr. Arda Saygılı, bu hastalıkların tanısının anne karnından itibaren konulabildiğini belirterek uyardı: Anneler hamilelik döneminde yeşil çay içmemeli. Çünkü yeşil çay tüketimi bebeğin kalbinin açıklığını kapatıp, hayatını tehlikeye sokuyor.

12 bin bebek risk taşıyor
Acıbadem Sağlık Grubu Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Arda Saygılı, 12 bin bebeğin kalp hastalığı riski taşıdığını söyledi. Saygılı, doğumsal kalp hastalıklarının tanı ve tedavisiyle ilgili merak edilenleri açıkladı.

Düşük tecrübesi yaşamış anne adaylarının çocukları kalp sağlığı açısından riskli midir?
Yapılan araştırmalara göre, doğumsal malformasyonlar (kusur, sakatlık) içinde majör anormalliklerin üçte birini kalp hastalıkları oluşturuyor. Bebeklerin çoğu, bu problemler nedeniyle anne karnında kaybediliyor. Düşük yapmış annelerin yeni gebeliklerinde doğumsal kalp anomalisi riski yüksek. Doğuştan kalp hastalıklarının tanınması için gebeliğin 14-16. haftasında fetal ekokardiyografi yapılmalıdır.

Tüp bebekler daha riskli

Tüp bebeklerde doğumsal kalp hastalığı riski var mıdır?
Tüp bebeklerde doğal gelişim sürecine tam uyulmadığından risk, normal gebelere göre 2 kat fazla. Annede risk faktörü olmasa da, tüp bebek yöntemiyle olan gebeliğin dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

Riskli gebelikler nasıl izleniyor?
Eğer kalpte bir sorun varsa, 14-16’ıncı haftada transvajinal fetal ekokardiyografi ile bunu görebiliyoruz. Riskli gebeliklerin yüzde 67’sinde majör kalp hastalığı vardır. Hastalığı saptadığımızda kadın doğum ve genetik uzmanıyla diğer anomalileri saptar, amniyosentez gibi tetkikler yaparız. Hastalıkla ilgili yol haritası oluştururuz.

Anne karnında sorun olunca ne yapılıyor?
Bebeğin kalp ritmi çok hızlı ya da yavaşsa bazı ilaçları anne karnında verip, kalp atışlarını düzenliyoruz. Kalbin etrafını çevreleyen zarda su birikmesi varsa, anne karnı boşaltılabiliyor. Anne karnındaki bebeğin şah damarında ya da akciğerine giden damarda darlık varsa ve kalp boşluğu gelişemiyorsa balonla açılıyor.

Gazlı içeçekler tehlikeli!

Her bebeğe ekokardiyografi çektirmek gerekiyor mu?
Fizik muayeneyi takiben bebeklere bir çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından ekokardiyografi ve ekg çekilmeli. Türkiye’de artık ekokardiyografi ve ekg çektirilmesinin lüks olmaması gerekir. Ayrıca ailesel kolesterol, hipertansiyon, obezite gibi risk faktörleri de varsa, risk analizi yapılmalı çünkü kalp sağlığı çocukluktan başlar. Anneler hamilelik döneminde gazlı içecekler yerine bitkisel çayları tüketebilir. Ancak yeni araştırmalara göre, yeşil çayı hamilelikte tüketmek, bebeğin kalp yetmezliğine girmesine yol açabiliyor.

Yeşil çay bebeğe ne şekilde zarar veriyor?
Kalpte doğal ilk açıklık, delik var. Bunlar bebek doğduktan sonra hemen kapanmaya başlıyor. Normalde bir ay içinde kapanıyor ama bazen bu süreç bir yıla kadar uzuyor. Duktus denilen açıklık çok önemli. Bu, anne karnında kapanırsa bebeğin hayatını tehdit ediyor. Hamilelik sırasında kadınlardan, ‘non steroid antienflamatuar’ denilen ağrı kesici ilaçları almamalarını istiyoruz. Çünkü bunlar doğrudan bebeğin kalbini etkiliyor, bebeğin duktus açıklığını kapatabiliyor. Aynı şekilde yeşil çay içmek, anne karnında duktusu kapatıp bebeğin hayatını tehlikeye sokuyor. Çünkü yeşil çayda, antienflamatuar maddeler var. Aşırı üzüm suyu içmenin de benzer etkisi var.

Etiketler:hamilelikte yeşil çay içilirmi hamileyken yeşil çay içilirmi gebelik ilk haftalarında yeşil cay hamilelikte yeşil çay içmek yeşil çayın emziren annelere zararı varmı hamilelikte hızlı kalp atışı bebeğe zarar verirmi bebek emzirirken yeşil çay içilirmi gebeligin ilk haftalarinda yesil cay yeşilçayın gebeliğe etkileri yeşil çayın hamilelere zararları kalp hastalığın hamilelikte bebeğe zararı emzirme boyunca yesil cay icilir mi gebelikte yeşilçay içilirmi ilk haftalarda hamileyken yeşil çay içilebilir mi yeşil çay emziren kadının bebegine zarar verirmi emzirirken yeşil çay içilirmi emziren annelerin yeşil çay içmesi bebege zarar verirmi gebeliğin ilk haftalarında içilen yeşil çayın zararı varmı dır gebeliğin ilk haftalarında içilen yeşil çayın zararı varmı gebelikte yeşil çay içili
Yeşil Burun Adaları: Yeşil Burun Adaları (Portekizce: Cabo Verde, ), Atlas Okyanusu’nda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesi.
Yeşilçam: * Yeşilçam Sokağı - İstanbul ilinin Beyoğlu semtinde bir sokak. Türk sinemasıyla özdeşleşmiştir.
Yeşilova, Burdur: Yeşilova, Burdur ilinin bir ilçesidir. Sınırları içerisindeki Salda gölü ile ünlüdür. Salda Gölü'nün özelliği ise dünyanın en derin ve temiz göllerinden birisi olmasıdır.
Die Grünen - Yeşiller (Avusturya): Yeşiller - Yeşil Alternatif (Almanca: Die Grünen - Die grüne Alternative) kısaca Yeşiller, Avusturya'daki siyasî partilerden biri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir