Himalaya Dağları Nerede ?

Sponsorlu BağlantılarBu makalenin Himalaya Dağları Nerede ? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Himalaya Dağları, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağlarıdır. Asya’nın orta güney kısmında, doğu batı doğrultusunda uzanır. Dünyanın en yüksek zirvesi Everest’i (8850 m.)Nepal ile Tibet (Çin) sınırında yer alır. Everest tepesi Nepal’in sınırları içersindedir. Himalayalar, levha tektoniği kuramına göre, iki kıtasal levhanın yani Hindistan levhası ve Asya levhasının çarpışması sonucu oluşmuştur ve bu oluşum halen devam etmektedir.

Pakistan, Hindistan, Çin, Nepal ve Butan’ dan geçen 2400 km uzunluğundaki Himalaya dağ zincirinin buzulları, Asya’ nın 9 büyük nehrini besliyor. 1,3 milyar insan, bu su yollarına bağımlı olarak yaşıyor. Verilere göre ise Himalayalarda sıcaklıklar, son 30 yıl içinde on yılda bir 0,6 ile 0,15 derece artmakta ve sıcaklıkların artmaya devam etmesi halinde 50 yıla kadar buzul ve karların tamamen erimesi bekleniyor.

Etiketler:
Himalaya Dağları: Himalaya Dağları, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağlarıdır. Asya'nın orta güney kısmında, doğu batı doğrultusunda uzanır.
Himalaya sediri: Himalaya sediri (Cedrus deodora), çamgiller (Pinaceae) familyasından Batı Himalaya'larda yetişen sedir bir türü.
Himalaya tavşanları: Himalaya tavşanı (), dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağları olan Himalaya Dağları'nda yaşayan ve modifikasyon özelliği gösteren bir tavşandır.
Himalaya (anlam ayrımı): Himalaya.
Dağların Kralı: Dağların Kralı (İngilizce: King of the Mountains (KoM) Yol bisikleti yarışında en iyi tırmanıcıya verilen bir ünvandır.
Dağları Bekleyen Kız (film, 1955): Dağları Bekleyen Kız, senaryo ve yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın üstlendiği 1955 yapımı Türk filmidir.
Dağları Bekleyen Kız: Dağları Bekleyen Kız, şu anlamlara gelebilir,
Dağların Oğlu: Dağların Oğlu, başrollerinde Yılmaz Güney ve Nebahat Çehre'nin oynadığı yönetmenliğini ise Yılmaz Atadeniz'in yaptığı 1965 yapımı Türk filmidir.
Neredesin Firuze: Neredesin Firuze, 2004 yılı yapımı bir Türk filmidir. IFR (İstisnai Filmler ve Reklamlar) tarafından gerçekleştirilen prodüksiyonda Levent Kazak'ın yazdığı senaryo Ezel Akay (Ezop) tarafından yönetilmiştir.
Neredeyse tehdit altındaki türler: Neredeyse tehdit altındaki türler (NT), nesli tehlikede olmamakla beraber, yakında nesli tehlikeye girebilecek türlerdir.
Hogwarts kadrosu: Aşağıdaki karakterler Harry Potter serisindeki Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nun çalışanları, sakinleri ve kurucularıdır.
Nerdesin Be Birader?: O Brother, Where Art Thou? ya da Nerdesin be birader? Coen Kardeşler tarafından yapılmış bir komedi filmidir.
Neredeyse kesin: Olasılık kuramında bir olayın meydana gelme olasılığı 1 ise bu olay neredeyse kesin olarak gerçekleşir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir