Hozan Serhat Kimdir

Sponsorlu Bağlantılar
almak ama destek ege üniversitesi ekler eline halk hozan serhad hozan serhat istanbul med tv melodiler onu patnos sarf tek yeni bir Hozan Serhat Kimdir Hozan Serhatın Hayatı hozan serhat nasıl öldü hozan serhat kimdir hozan ..Bu sayfadaki Notlar

Hozan Serhat

İSTANBUL (25.09.2006)- Halk arasında Hozan Serhad'ın olarak tanınan ve (Süleyman Alpdoğan) “Hewlêr” kasedi daha önce Türkiye’de birçok kez korsan şekilde basıldı. Albüm şimdi İstannbul’da Kom ve Mir müzik tarafından piyasaya çıktı.

Hozan Serhad, babası Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinde memurken, 24 Temmuz 1970 yılında dünyaya gelir. Daha bir yaşındayken babasını kaybeder. Ailesinin Patnos’a dönmesiyle Serhad liseye kadar olan okulu Patnos’ta bitirir. Daha çocukken müzik serüvenine başlayan Serhad’ı halk daha çok Med Tv'den tanır. Bazen ulusal koro içindeki duruşu ve okunuşuyla, bazen sazının teliyle bir oluşuyla… Ve en çok da “Hewlêr” parçasıyla…

Serhad, okulunda başarıyıldı. O başarısını sanatına da yansıtmaya çalışır ve daha 7 yaşındadır, abisinin okulda çaldığı sazı alır eline; çalmaya başlar ama kopartır sazın telini. Pes etmez, devam eder ve abisi Arif Alpdoğan anlatır onu: “Evde bir tek bağlamamız vardı. O bağlamayı almak için annemle bir yıllık emeğimizi sarf ettik. O çok meraklıydı. Bağlamaya bir şey olur diye korkuyordum. Çok kavga ettik… Pes etmedi. Fakat aradan bir yıl geçti, benden daha iyi melodiler çıkarmaya başladığını gördüm. Ondaki bu hırs ve azmi görünce, destek olmaya başladım.”

Hozan Serhad pes etmeyen biri olarak tanınır. Devam eder ve her gün yeni melodiler ekler bilgisine, her eklediğinde daha bir sevinir, daha bir hırslanır. Yıl 1985-86’ları bulduğundan kaset yapmak için İstanbul’un yolunu tutar. Sonrası; albüm çalışmaları, başarısızlıklar, ekonomik zorluklar, Patnos’a dönüş olur… Ama müzik hayatı durmaz. Yıl 1988’i bulduğunda İzmir Ege Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Bölümü sınavında 1800 kişi arasında ikinci olur ve müzik hayatı için yeni bir dönem başlar. Tar enstrümanını çalmayı öğrenir, aynı zamanda kaval, gitar, bağlama, klavye çalmaya başlar. Ve özgürlük mücadelesiyle bu sürede tanışır, “Batmane Batmane” parçasıyla başlar Kürtçe eserler üzerine çalışmaya.

Evlenir, ama süreç giderek kızışmış, kendisi de bu kızgınlık içinde hamlıktan çıkar, pişer, yanar ve kendini dağlarda bulur.

Serhad, Haftanin'e, oradan Mahsun Korkmaz Akademisi'ne geçer, müzik çalışmaları için Avrupa'da kültür-sanat faaliyetleri için Hünerkom'a gönderilir. Böylece 4 yıl sürecek bir Kültür maratonu da başlamış olur.

Halk Serhad’ı bu süreçte tanır. O gecelerde sazıyla, televizyon programlarından yankılanan sesiyle tanır. Hewlêr parçasından tanınır, “Ax Kurdistan” der, “Ağrı’nın isyan kızı”nı yazar, “Şêr şêr e”yi dillendirir.

Kürt kültürüne, müziğine sahip çıkmayı esas alan, “Eski parçalarımızı çıkaralım, okuyalım, geleceğe aktaralım, bunlar kaybolmasın” diyen, klasik parçaları modern müzikle buluşturmaya çalışan Serhad, 1996 yılından Avrupa’dan tekrar Kürdistan dağlarına döner; Zap'ta birkaç ay kaldıktan sonra, Hewlêr'de bulunan Mezopotamya Kültür Merkezi'ne gider. Kürdistan'ın güneyinde hemen her yerinde gecelere, morallere katılır. Behdinan ve Süleymaniye'de canlı ve dinamik tarz ve temposuyla faaliyetlerini aralıksız devam ettir. Süleymaniye'de Güzel Sanatlar Akademisi Orkestrası'nın dikkatini çeker ve ilk kez bu orkestrada bir tamburvana (sazcıya) yer verilir. Ancak daha sonra Süleymaniye'de YNK'nin saldırıları sonucu Serhad Süleymaniye'den ayrılır.

Kürtçe’nın Kürmanci, Zazaki ve Sorani lehçelerinde parçalar okur. Albüm çıkarır, albümü elden ele dolaşır, artık onun sesi “Hewlêr” ismini verdiği albümüyle tanınır. O kendi dağlarında sazıyla, sözüyle, arkasında bıraktığı mirasıyla unutulmazlar arasında yerini alır.

Şimdi Kom ve Mir Müzik etiketiyle İstanbul’da yeniden basılan “Hewlêr” albümü de Serhad’an kalan miras olarak dinleyicilere ulaşır.

Kendi yorumu, huzur veren sesi, kelimelerdeki anlam ve değerlere sahip oluşuyla her bir parçası ayrı ayrı sevilen Serhad’ın “Hewlêr”i yeniden orijinal haliyle dinleyicilerle buluştu.

Biri enstrümantal olmak üzere 12 parçanın okunduğu “Hewlêr” albümünde Kürtçenin Kürmanci, Zazaki ve Sorani lehçesinde okunmuş “Mîzgînê”, “Ax Kurdistan”, “Bîranîn”, “Wunken”, “Hewlêr”, “Payîzê”, “Şêre şêre”, “Ağrı’nın isyan kızı”, “Beyadî”. “Vorê varo” ve “Sîpanê Xelatê” eserleri yer alır.

Hozan Serhat

Etiketler:hozan serhat nasıl öldü hozan serhat kimdir hozan serhatın hayatı hozan serhat ölüm yıldönümü ağrının isyan kızı hikayesi şehid serhat vikipedi hozan serhat biyografi hozan serhad nasıl öldü hozan serhat nasıl öldürüldü
Hozan Diyar: Diyar ya da Hozan Diyar (d. 1 Aralık 1966, Tunceli, Mazgirt), Kürt ozan ve pop müzik şarkıcısı
Hozan Beşir: Hozan Beşir (d. 1973, Diyarbakır), Kürt kökenli Türk şarkıcı.
Serhat Akın: Niyazi Serhat Akın (d. 5 Haziran 1981, Bretten), Türk futbolcu. Şu anda TFF 2.Lig ekiplerinden Turgutluspor'da oynamaktadır.
Serhat Tutumluer: Serhat Tutumluer, (d. 29 Haziran 1972, Eskişehir ), Türk oyuncu.
Serhat Güller: Serhat Güller (d. 18 Aralık 1968, Eskişehir) Türk eski millî futbolcu. Kariyerine teknik direktör olarak devam etmektedir ve 2 Mayıs 2011 tarihinden itibaren 2. Lig ekiplerinden Bandırmaspor'u calıştırmaktadır.
Serhat Kılıç: Serhat Mustafa Kılıç, (8 Temmuz 1975 Ankara) Türk sinema ve tiyatro oyuncusu, televizyoncu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir