Hürmüz Boğazı

Sponsorlu BağlantılarHürmüz Boğazı ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu not umarım işinize yarar.

Hürmüz Boğazı
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hürmüz Boğazı (Arapça: مضيق هرمز – Madīq Hurmuz, Farsça: تنگه هرمز – Tangeh-ye Hormoz) Umman Körfezi ile Basra Körfezi’nin arasındadır. Boğazın kuzey kıyısında İran, güney kıyısında ise Umman toprakları bulunur. Genişliği 38.89 kilometre kadardır. Ortadoğu petrollerinin %40’ını (ABD, Batı Avrupa ve Çin’e gönderilen petrolün aşşağı yukarı yarısı) bu boğazdan transit geçen gemiler taşır. Bu özelliği sebebiyle son yıllarda ABD’nin ve İngilterenin, kendilerine karşı küresel bir tehdit olarak gördüğü Çin’e karşı enerji kartını oynamak istemeleri sebebiyle, İran’a askeri harekat söz konusudur. Fakat, Çin ve Rusya’nın gerek Askeri, gerekse siyasi bakımdan desteklediği İran’a karşı askeri harekat çok risklidir. Özellikle bu kritik hususta bazı analizcilerin 3. Dünya Savaşı Tezi güçlenmektedir.
linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01′];

Etiketler:
Hürmüzgan Eyaleti: Hürmüzgan Eyaleti (Farsça: استان هرمزگان Ostān-e Hormozgān), İran'ın 30 eyaletinden birisidir. Arap Yarımadası karşısında ve kendisine bağlı olduğu adalarıyla oldukça stratejik öneme sahiptir.
Hürmüz Boğazı: Hürmüz Boğazı (Arapça: مضيق هرمز - Madîk Hürmüz, Farsça: تنگه هرمز - Tange-ye Hormoz) Umman Körfezi ile Basra Körfezi'nin arasındadır.
Hürmüz Adası: Hürmüz Adası (Farsça: جزیره هرمز), Basra Körfezi'nin girişinde İran'a bağlı ada.
Hürmüz Emirliği: 1050'den 1600'lü yılların başına kadar Basra Körfezi'nin girişindeki Hürmüz Adası'nda hüküm süren emirlik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir