İki Şehrin Hikayesi Özet

Sponsorlu Bağlantılar
aristokrat bir bu carton charles darnay charles dickens cumhuriyet eden eski evlilik gibi kafa manette nde paris romanda rutini ya yazar yere İki Şehrin Hikayesi Özet İki Şehrin Hikayesi Özeti iki şehrin hikayesi kitap özeti iki şehrin hikayes..İki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi (roman)


İki Şehrin Hikayesi Charles Dickens’in 1859 yılında gazetelerde tefrika edilmek üzere yazdığı, dünya klasikleri arasına girmiş romanıdır. Giriş cümlesi “It was the best of times, it was the worst of times” edebiyat literatüründe ancak “to be or not to be” ile kıyaslanabilecek kadar geniş bir üne sahiptir.

Konusu

Kitapta suçsuz yere Paris’teki bir hapishanede 18 yılını geçirdikten sonra, eski bir dostunun yardımı ile kurtulan Dr. Manette’in tesadüfen Londra’ya dönüşü sırasında tanıştıkları bir Fransız olan Charles Darnay ile kızının yapacakları evlilik ve bunun ardından meydana gelen Fransız İhtilali’nin hayatlarına etkileri anlatılır.
Olayların akışı ve birbirleri ile bağlantıları romanda okuyucunun merakını son sayfaya kadar sürekleyen bir hızla sürer. Manette’in kızının sevgisine verdiği değer yüzünden içine atıp gömdüğü ancak unutamadığı intikam hisleri, kendisini bu duruma düşüren insanların soyundan gelen birisine kızını verebilmesi ilgi çekicidir. Buna karşın, hayatta kimseye karşı iyilik yapamamış ve bunun yüzünden hayatla bağları çok sıkı olmayan Sdney Carton’un Darnay’a duyduğu imrenme romanda olayların akışını etkiler.
Charles Dickens bu romanı yazdığı sırada tıpkı Charles Darnay’ın evliliğindeki gibi sorunlar içindedir ve karakterle isimlerinin aynı harflerle C.D. başlaması bununla ilişkilendirilir. Bu roman da insanların kendilerine duydukları güven güvensizlik anlatılıyor

Etkileri

Yazar, Fransız İhtilali’nde, ortalığı kan gölüne çeviren cumhuriyet kurallarının dayattığı ve artık o dönemin bir rutini olan giyotinle kafa kesmelerde öldürülen binlerce insanın acısını ingiliz halkına anlatmayı amaçlamıştır. Romanda ihtilal öncesinde acı çeken, sömürülen Fransız halkının bu travmanın yaraları ile, kendilerine yıllarca kötülük eden aristokrat ve asillere sıfır tolerans ve uydurma yasalarla idam cezaları vermeleri ile aslında evrimleşmemiş ve ilkel kalmış bir toplum oldukları anlatılmak istenmiştir. Devrim ertesinde yaşanan üç yıl, devrim öncesinin bir devamı niteliğindedir. Sadece öldürenler artık öldürülmektedir.

Etiketler:iki şehrin hikayesi kitap özeti iki şehrin hikayesi özet iki şehrin hikayesi özeti iki şehrin hikayesi kitap özeti kısa iki şehrin hikayesi geniş özet iki şehrin hikayesi çok kısaca özeti iki şehrin hikayesi ayrıntılı özet iki şehrin hikayesi kısa özeti iki şehrin hikayesi konusu iki şehrin hikayesi kısa özet İKİ ŞEHRİN HİKAYESİ AYRINTILI ÖZET charles dickens iki şehrin hikayesi kısa özet iki şehrin hikayesi romanının özeti kısa iki şehrin hikayesi teması iki şehrin hikayesi geniş özeti iki şehrin hikayesi kısa kitap özeti iki sehrin hikayesi özet iki şehrin hikayesi kitabının konusu iki şehrin hikayesi uzun özet charles dickens iki şehrin hikayesi çok kısa özeti
Şehrin Aynaları: Şehrin Aynaları, 1999 yılında ilk basımı İletişim Yayınları'ndan çıkan Elif Şafak romanıdır.
Şehrin Azizleri (film): Şehrin Azizleri 1999 ABD yapımı, Troy Duffy tarafından yazılıp yönetilmiş, polisiye-gerilim türüne ait bir filmdir.
Şehrin Azizleri (müzik grubu): Şehrin Azizleri, Türk rock müzik grubu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir