İkizkenar Üçgen

Sponsorlu Bağlantılarİkizkenar Üçgen ve İkizkenar Üçgenin Özellikleri ile ilgili bu yazıda İkizkenar Üçgenin Özellikleri Hakkında Bilgi hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…


İkizkenar Üçgenin Özellikleri Hakkında Bilgi

İkizkenar Üçgen

İki kenarı eşit olan üçgenlerdir. Ayrıca iki açısı birbirine eşitir. Eşit olmayan kenara indirilen dikme hem açıortay hem kenarortay özelliği gösterir.

İkizkenar Üçgenin Özellikleri

İki kenarı birbirine eşit olan çokgene denir. İç açıları toplamı 180°’dir.

Özellikleri

  • İkizkenar üçgende ikizkenarlara ait yükseklikler eşittir.
  • İkizkenar üçgende üçüncü kenar üzerindeki herhangi bir noktadan ikizkenarlara inilen dikmelerin toplam uzunluğu eş kenarlara köşelerden inilen yüksekliklerin uzunluğuna eşittir.
  • İkizkenar üçgende üçüncü kenar üzerindeki herhangi bir noktadan ikizkenarlara çizilen paralellerin toplam uzunluğu ikizkenarların uzunluğuna eşittir.
  • Üçüncü kenara ait yükseklik açıortay ve kenarortaydır.
Etiketler:ikizkenar üçgen ikizkenar üçgenin özellikleri
İkizkenar üçgen: İki kenarı birbirine eşit olan çokgenlerdir. İç açıları toplamı 180°'dir.
İkizkenar yamuk: İkizkenar yamuk, paralel olmayan kenarları eşit uzunlukta olan yamuklara verilen isimdir.
Üçgen Galaksisi: Üçgen Gökadası, (ayrıca Messier 33, Triangulum Galaxy veya NGC 598 olarak da bilinir) yaklaşık 3 milyon ışık yılı uzaklıkta, Üçgen takımyıldızında bulunan sarmal gökada.
Triangulum (takımyıldız): Triangulum ya da Üçgen takımyıldızı, modern 88 takımyıldızdan biridir. Ayrıca, 1. yüzyıl gökbilimcisi Batlamyus'un 48 takımyıldızdan oluşan listesinde de yer alır.
Üçgen (çalgı): Üçgen çalgı, perküsyon veya vurmalı çalgı ailesine ait olan ve bir idiofon tipi müziksel çalgıdır.
Üçgensel sayı: Bir üçgensel sayı, 1'den n,e kadar olan n doğal sayının toplamıdır. Bu sayılara üçgensel denmesinin sebebi, bir üçgen şeklinde dizilebilecek eşit çaplı topların sayılarına karşılık gelmeleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir