İlk Düzenli Orduyu Kim Kurdu

Sponsorlu Bağlantılar
belki bir fırat nehri gibi ilk kurdu mezopotamya naram sin ya İlk Düzenli Orduyu Kim Kurdu Tarihte İlk Düzenli Ordu ilk düzenli ordu ilk düzenli orduyu kim kurdu tari..Tarihte Bilinen İlk Büyük Düzenli Orduyu Kim Kurdu?

Akadlar (M.Ö. 4000 – M.Ö. 2100), M.Ö 4000’de Arap Yarımada’sından Mezopotamya’ya ilk gelen ve yerleşen Sami asıllı bir kavimdir. Akad kralı Sargon Sümerlileri yenmiş ve bu devleti kurmuştur.

Devletin başkenti Akad’dır. İlk düzenli ordu sistemini kurmuşlardır. Sümerliler’in kuzeyinde, Fırat Nehri boylarında tarihte ilk bilinen imparatorluğu kurdular. Sümer kültüründen etkilendiler ve bu kültürü Ön Asya’ya yaydılar.

Sami kökenli bir halk olan Akadlar (veya Akkadlar) 3. binyılın ortalarında
yaklaşık iki yüzyıl boyunca Mezopotamya’da hüküm sürmüştürler. Bütün Mezopotamya’yı egemenlikleri altına alan ilk topluluk oldukları gibi idarecileri önceki Kent Kralı imgesinin yerine Evrenin Kralı simgesini ortaya çıkarmışlardır. Bu kavramı belki de ilk kullanan topluluk olarak Akadlar kültürel anlamda Sümerlerin mirasçılarıdırlar ve Sümer kültürünü büyük oranda benimsemiştirler.

Akad sülalesinin kurucusu Sargon ve torunu Naram-Sin Akad İmparatorluğunun en önemli liderleri olmuşlardır. Akadların zayıflama döneminde Sümer kentleri tekrar egemenliklerini elde etmiş ve 3. Ur Sülalesi’nin Mezopotamya’daki yükselişiyle birlikte Akadların dönemi son bulmuştur.

Etiketler:ilk düzenli ordu ilk düzenli orduyu kim kurdu tarihte ilk düzenli ordu ilk imparatorluğu kim kurdu ilk düzenli ordu ne zaman kuruldu ilk düzenli orduyu kim kurmuştur tarihte bilinen ilk imparatorluk tarihte bilinen ilk düzenli ordu ilk türk ordusunu kim kurmuştur ilk düzenli türk ordusu kim tarafından kuruldu tarihte bilinen ilk imparatorluğu kimler kurmuştur tarihteki ilk düzenli ordu tarihteki ilk imparatorluk İlk düzenli orduyu kimler kurmuştur düzenli orduyu kim kurdu ilk düzenli ordu kim tarafından kuruldu türk tarihinde ilk düzenli orduyu kim kurmuştur tarihte ilk düzenli orduyu kim kurdu tarihte bilinen ilk devlet tarihte ilk düzenli orduyu kim kurmuştur
Düzenli ifade: Bilgisayarcılıkta düzenlemeli ifadeler, ele alınan metindeki kimi katarların kısa yoldan ve esnek bir biçimde belirlenmesini sağlar.
Düzenli sıkı bağ doku: Düzenli sıkı bağ doku; yapısındaki kollajen fibriller düzenli ve paralel demetler halindedir. Yoğun ve düzenli yerleşmiş fibril demetleri dokuda büyük yer kaplar.
Düzenli, Borçka: Düzenli, Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı bir köydür. Eski adı Yukarı Macahel olan Camili yöresinde yer alır.
Düzenli ordu: I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti'nin elinde kalan ordu, Mondros Ateşkes Anlaşması'yla terhis edilmişti.
Kurdu, Uzunköprü: Kurdu, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.
Kurdufan: Kordofan ( '), Sudan'ın orta kısmında yer alan eski bir bölge.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir