İmmünolojik Hastalıklar Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılarİmmünoloji Nedir?,immünoloji Hakkında

İmmünoloji, Tıbbın bağışıklık ve farklı organizmaların bağışıklık sistemleri ile ilgilenen alt dalı. Türkçeye, Fransızca “immunologie” kelimesinden türeyerek gelmiştir. Türkçe “bağışıklık bilimi” olarak da adlandırılır. Birçok farklı konuyu kapsayan bilim dalı özellikle organizmaların bağışıklık sistemlerinin sağlıklı oldukları veya hastalıklı oldukları durumlardaki hâli ve fizyolojik işlevleri ile insanların bağışıklık sistemlerinin uygunsuz bir şekilde işlemesi sonucu oluşan immünolojik bozuklukları (örneğin otoimmün bozukluklar) kapsar. Ayrıca immünoloji bağışıklık sisteminin çeşitli öğelerinin in vivo, in situ ve in vitro şekillerde araştırılması ve incelenmesini de içerir. İmmünoloji oldukça geniş bir daldır ve birçok alt dala sahiptir; immünoterapi, immünogenetik ve evrimsel immünoloji gibi. Ayrıca farklı bilimsel disiplinlerde immünolojik bulgular kullanılabilir, immünolojik yönler olabilir.

Etiketler:imminoloji immünolojik hastalıklar nelerdir immünolojik bozukluk immunoloji tedavisi nasıldır imminolojik hastalıklar nelerdir immünolojik bozukluk nedir İMMİNOLOJİ İmminoloji immünoloji nedir vikipedi immunolojik bozu kluk nedir immünoloji değerleri nelerdir immünolojik hastalıkları nelerdir immunolojik yöntemler nelerdir immünolojik teknikler nelerdir immünolojik hastalıklar vikipedi immunoloji dersi nedir immünolojisine ne demek immünolojisi nedir immünolojik tedavide nedir immünoloji ders notları
Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması: Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması, uluslararası düzeyde İngilizce olarak International Classification of Diseases ya da kısaca ICD olarak kullanılan tanımlamanın dilimizdeki karşılığıdır.
Hastalık: Hastalık veya rahatsızlık, beden veya zihinde meydana gelen, rahatsızlık, dert ve görev bozukluğuna yol açan belirli bir anormal duruma verilen isimdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir