İnsanın Beli Neden Ağrır

Sponsorlu Bağlantılar
arayan destek doku erken gelin ilk iyi kas kemik omur rahat sabah erken saatlerde tam ters yol zaman İnsanın Beli Neden Ağrır Adet Olunca Neden Karın Ağrır insan beli insanın beli neden ağrır adet olunca ne..Belimiz Neden Ağrır?

Gerek fazla kilo gerekse çalışırken zorlamalar sonucunda belimizde incinmeler oluşabilir.

Gerek fazla kilo gerekse çalışırken zorlamalar sonucunda belimizde incinmeler oluşabilir. Bu incinmelerin iyileşmesi ise uzun zaman ister

Havalar soğudukça, telefonlarımız sabah erken saatlerde çalar ve arayan, ”Ne oldu anlamadım, herhalde ters bir hareket yaptım. Belime bir ağrı saplandı, kıpırdayamıyorum” der. Bu telefonlar yazın seyrek olur, kışın havalar soğudukça artar. Gelin hep birlikte bakalım insanın sırtı, beli niye ağrır, aniden.

İnsan omurgası omur adı verilen 33 adet küçük kemik, bunlar arasında destek görevi yapan disk denilen yumuşak doku ve kemiklerin bir birine bağlayan baÇ ve kas dokusuyla tam bir yelkenli direği gibidir. Bu yapısıyla omurgada her elemanın bir görevi vardır ve bunlar uyum içinde çalışır. Bu elemanlardan birinin görevini tam yapmaması halinde, ağrı duyarız.

İnsan vücudunun her yöne hareket edebilen iki bölgesi bel ve boyun bölgesidir. Boyun bölgemize pek fazla yük binmediğinden, bu bölgede pek fazla sorun çıkmaz. Ancak gerek vücudun ağırlığı gerek çalışırken zorlamalar sonucunda belimizde incinmeler oluşabilir. Bu hassas bölgedeki incinmelerin iyileşmesi ise uzun zaman ister.

Bel incinmelerinin nedenleri araştırıldığında, pek çok hasta ilk yakınmaların vücutlarının soğuk olduğu bir dönemde, örneğin çalışmaya başlarken meydana geldiğini söyler. Hatta sabah evinden çıkarken ayakkabısını bağlamaya eğildiğinde, belini incitenlerin sayısı küçümsenmez. Bununla birlikte:

– Zayıf ve güçsüz kaslar,
– Bilinçsizce yapılan yanlış hareketler,
– Aşırı şişmanlık ağrıya yol açan etkenlerdir.

Yatağınız nasıl olmalı?

İyi bir yatak vücudun gömülmesini engelleyecek kadar sert, vücut hatlarını koruyacak kadar rahat olmalıdır. Yastık çok yüksek olmamalı, baş ve boyuna normal pozisyonunu verdirecek yükseklikte olmalıdır. Yatarken, bacaklarınız arasında küçük bir yastık, bel ağrısında dostunuz olabilir. Dizler arasına bir yastık konularak yan yatmak veya dizlerin arkasına bir yastık yerleştirilerek sırtüstü yatmak sizi rahatlatabilir.
Burada çok sık yapılan bir yanlış, reflü şikâyetleri olduğunda, baş altına konan yastıkların yükseltilmesidir. Yastığı yükseltmenin reflüye zararı olabilir. Vücut, yüksek yastıktan aşağı doğru kaydığı için mide hizasından bükülür. Mide içi basınç artarak, şikâyetler daha da artabilir.

Bacaklarınız güçlü kaldıraçlardır

Güçlü kasları ve güvenli kaldırma tekniği sayesinde vücut, ciddi ağırlıklar kaldırabilir. Tabii yaş ilerledikçe bu tip ağırlık kaldırmalara çok dikkat etmek lazım. Özellikle belirgin osteoporozu, yani kemik kalsiyum kaybı, olan kişiler, ağırlık kaldırma sırasında, kendi kendine, omurga kırıklarına sebep olabilirler. ”Ben erkeğim, bir şey olmaz” demeyin. Osteoporozun erkekler için de kadınlar kadar tehdit edici olduğu gösterilmiştir.
Yükü yükseğe kaldırırken yük, omuz hizasından daha yüksekteyse ayaklarınızın altına merdiven veya benzeri yüksek bir şey koyun. Bu yükü öne doğru değil, ağırlığını vücudunuza dağıtacak şekilde tutun ve belinizi bükmeden basamaktan inin ve yükü çömelerek yere koyun.

Unutmamanız gereken çok güçlü bir yardımcınız var, bacaklarınız. Bacaklarınız gibi harika ve güçlü bir kaldıraca sahipken, belinizi zorlamayın. Bu anlattıklarım bir hastalığa bağlı olmayan ve kendimizi korumadığımız zaman oluşabilecek bel ağrılarıdır. Aslında bel ağrıları bir çok hastalığın ilk uyarı belirtileri olabilir. Bu nedenle eğer belli bir sebebi olmayan ve bir kaç günden fazla süren bel ağrınız olursa, muhakkak doktorunuzla görüşün.

Ağırlık kaldırmanın beş doğru yolu

Ayaklarınızı açarak yere sağlam basın. Kaldıracağınız yüke yakın durun. Çömelin, derin soluk alın ve soluğunuzu tutarak (karın kaslarınızı kasıp bele destek olmak için) yüke yapışın

Bacaklarınız belinizden kuvvetlidir. Sırtınızı dik tutarak ayağa kalkın.

Yükü göğsünüze yapıştırarak beldeki yükü azaltın.

Dönüş yaparken belinizle değil, ayaklarınızla dönün.

Eğilerek değil, çömelerek yükü yere koyun, tabii bu arada parmaklarınıza dikkat edin.

Etiketler:insan beli insanın beli neden ağrır adet olunca neden karın ağrır adet olunca bel neden ağrır belimiz neden ağrır öksürünce belim ağrıyor adetliyken bel neden ağrır kızların beli neden ağrır adet olunca neden bel ağrır adette neden bel ağrır belimiz yatarken göz neden ağırır adetliyken neden bel ağrır insan beli neden kütürder bi erkegin beli neden agirir kızlarda bel niye ağrır bel niçin ağrır belimizin Orgazm olunca neden bel ağrır adet sancısında neden sırt ağrır
İnsanın evrimi: İnsan evrimi, modern insanın (Homo sapiens) evrimsel kökenini ve ne tür evrimsel süreçlerle ortaya çıktığını incelediği gibi insanın en eski atalarını ve atasal kökenlerini de konu edinir.
İnsanın Türeyişi: İnsanın Türeyişi ya da özgün adıyla The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex, İngiliz doğa bilimci Charles Darwin'in ilk kez 1871 yılında basılan evrim kuramı hakkındaki kitabıdır.
İnsanın Yücelişi (anlam ayrımı): * İnsanın Yücelişi (dizi), Jacob Bronowski'nin yazıp sunduğu 13 bölümlük BBC yapımı bilimsel belgesel.
İnsanın Bir Dakikası: İnsanın bir dakikası, Stanislaw Lem kitabıdır. İnsanın Bir Dakikası 21. yüzyılda yazıldığı varsayılan üç kitaba ilişkin eleştirilerden oluşan bir kitap.
İnsanın Dört Zindanı: İnsanın Dört Zindanı, ünlü İran'lı filozof ve sosyolog Ali Şeriati'nin eserlerinden biridir.
Nedensellik: Nedensellik, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi.
Neden (Candan Erçetin albümü): Neden, Candan Erçetin'in dördüncü albümüdür. 2002 yılında piyasaya sürülen albüm önemli bir özellik taşımaktadır.
Neden?: Neden?, Can Dündar'ın hazırlayıp sunduğu, Türkiye'deki ve dünyadaki güncel siyasi, sosyal ve ekonomik olayların uzmanlar, yazarlar, köşe yazarları, televizyoncular, gazeteciler, siyasetçiler, sivil toplum üyeleri tarafından ele alınıp tartışıldığı tartışma programıdır.
Neden (İbrahim Tatlıses albümü): Neden, İbrahim Tatlıses'in 2008 yılında piyasaya çıkmış olan albümüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir