İran Etnik Haritası

Sponsorlu Bağlantılar
amerikan ocak united states center zazalar İran Etnik Haritası Kürt İlleri türkiye etnik köken haritası iran etnik haritası k..İşte Türkiye’nin Etnik Haritası

İşte Türkiye’nin Etnik Haritası

02 Ocak 2009 09:35

Dünya genelinde etnik köken, dil ve din araştırmaları yapan Amerikan merkezli USCWM, Türkiye’deki bütün etnik kimlikleri ve bunların sayılarını verdi…

Dünya genelinde etnik köken, dil ve din araştırmaları yapan Amerikan merkezli United States Center for World Mission (USCWM) adlı vakfın Aralık 2008 verilerine göre, Türkiye nüfusunun yüzde 20.8’ini Kürt kökenliler oluşturuyor.

Araştırmaya göre, Türkiye’de 52.8 milyon Türk yaşarken, Zazalar ile birlikte toplam Kürt sayısı 15.4 milyon.

Türkiye’de yaşayan Kürt kökenlilerin sayısı ve diğer etnik grupların nüfusa oranı hakkındaki tartışmalar devam ederken, bir araştırma da dünya genelinde etnik köken, dil ve din araştırmaları yapan Amerikan merkezli USCWM isimli vakıftan geldi. Vakfın Aralık 2008 verilerine dayandırdığı araştırmasında, Türkiye’nin nüfusunun 74 milyon 398 bin 700 olduğu kaydedildi. Araştırmada, nüfusun yüzde 71’ini oluşturan 52 milyon 826 bin kişinin Türk olduğu ifade edilirken, Zazalar ile birlikte Kürtlerin sayısının 15 milyon 426 bin olduğu belirtildi. Araştırmada Türkiye’de 1 milyon 313 bin Zaza’nın yaşadığı, Kürtlerin 5 milyon 902 bininin ise Türkçe konuştuğu kaydedildi.

Türkiye’de 1.8 milyon Arap, 910 bin Çerkez, 620 bin Fars, 540 bin Azeri yaşadığının belirlendiği araştırmada, Türkiye’de 76 bin Ermeni, 28 bin Süryani, 14 bin Rum ve 13 bin Musevi bulunduğu vurgulandı.

Türkiye’nin nüfusunun etnik köken dağılımı şöyle:

– Türkler 52 milyon 826 bin
– Kürtler 15 milyon 426 bin
– Araplar 1 milyon 839 bin
– Çerkezler 910 bin
– Farslar 620 bin
– Azeriler 542 bin
– Gagavuzlar 410 bin
– Pomaklar 331 bin
– Bulgarlar 328 bin
– Lazlar 151 bin
– Gürcüler 150 bin
– Tatarlar 126 bin
– Boşnaklar 101 bin
– Ermeniler 76 bin
– Karakalpaklar 74 bin
– Arnavutlar 66 bin
– Romanlar 66 bin
– Abhazlar 43 bin
– Osetler 37 bin
– Süryaniler 28 bin
– Rumlar 14 bin
– Museviler 13 bin
– Keldaniler 300

Etiketler:türkiye etnik köken haritası iran etnik haritası kürt illeri türkiye etnik haritası dünya etnik haritası türkiyenin etnik köken haritası Türkiye din haritası türklerin etnik kökeni türk haritası bulgaristan etnik haritası zaza haritası türkiyedeki etnik kökenler etnik harita türkiyenin etnisite haritası türkiyenin etnik haritası türkiyedeki üniversiteler türkiye bölgeler haritası turkiye etnik haritasi türkiyede din dağılımı türkiyedeki etnik gruplar
İran Standart Saati: İran Standart Saati (IRST) ya da İran Saati (IT) (İngilizce:Iran Standard Time, Farsça:زمان استاندارد ایران) İran'ın kullandığı saat dilimidir.
İran'ın ostanları: İran'ın eyaletleri, İran her biri yerel bir yerleşim biriminden; genellikle bu yer o eyaletteki en büyük şehir olup o bölgenin başkenti (Farsça: مرکز markaz / Türkçe: merkez) olarak adlandırılan bir şehirden yönetilen otuz eyalete (Farsça: استان ostān, çoğul استان‌ها ostānhā) ayrılmıştır.
İran'ın şehristanları ve bahşları: İran'ın en üst düzey yönetim bölgeleri olan eyaletler (ostan) kendi içinde bir veya birden fazla, şehristan (Farsça: شهرستان shahrestān) adı verilen alt yönetim bölgelerine ayrılmıştır.
İranlı: İranlı, İran vatandaşı ya da İran milletinden olan. İranlı, ülkedeki tüm etnik unsurları kapsayan bir terimdir.
Etnik gruplar: Etniklik veya Etnik grup mensuplarının birbirlerini gerçek veya farazi bir ortak geçmişe dayanarak ötekileştirdikleri insan topluluğu.
Etnik temizlik: Etnik temizlik (Sırp-Hırvatça ve Boşnakça: етничко чишћење / etničko čišćenje), bir etnik gruba mensup insanların zorla yerinden edilmesini amaçlayan değişik siyasal politikaları ifade eder.
Etnik milliyetçilik: Etnik milliyetçilik, (ya da mikro milliyetçilik) milli kimliği oluşturan, kültür, tarih ve ülkü birliği gibi hakim kültür unsurların oluşturduğu milli biz şuuru yerine; boy, aşiret, kabile, mezhep ve etniklik gibi dar kapsamlı biz şuurunu benimseyen etnosentrik nasyonalizm görüşü.
Filiki Eterya: Filiki Eterya (Yunanca:Φιλική Εταιρεία), Osmanlı Devletinden bağımsızlık kazanmak amacıyla bir grup Yunanlının 1814 yılında kurmuş olduğu bir dernektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir