İranın Nufusu Kaç

Sponsorlu Bağlantılar
bu ekim erkekler genel ilk iran istatistik kurumu muhammed sini sonu turk İranın Nufusu Kaç İran Nüfusu Kaçtır iranın nüfusu kaç iranın nufusu kaç iran nüfusu k..İran'ın Nüfusu 70 Milyonu Aştı

İran’ın toplam nüfusunun 70 milyonu aştığı belirtildi.
İran İstatistik Kurumu Başkanı Muhammed Meded, 28 Ekim’de başlayan 6. nüfus sayımının tamamlandığını, nüfus sayımı sonuçlarına göre ülkenin toplam nüfusunun 70 milyon 49 bin 262 olduğunu bildirdi.
6. nüfus sayımı sonuçlarına göre, İran genelinde toplam 17 milyon 498 bin
826 aile yaşıyor.
Ülkenin en kalabalık eyaleti 13 milyon 328 bin kişilik nüfusuyla başkent Tahran olurken, bu rakamın genel nüfusa oranının yüzde 19 olduğuna dikkat çekildi. Bu verilere göre İran’daki 5 kişiden biri Tahran eyaleti sınırları içinde ikamet ediyor.
Ülkenin 70 milyonu aşan nüfusunun 34 milyon 359 bin 720’sini kadınlar (yüzde 49,1), 35 milyon 689 bin 542’sini ise erkekler (yüzde 50,9) oluşturuyor.
Nüfus sayımı sonuçlarına göre halkın yüzde 68,4’ü kentlerde, yüzde 31,5’i ise köylerde yaşıyor. Nüfusun binde biri ise göçebelerden oluşuyor.
İlk nüfus sayımının 1956’da yapıldığı İran’da, ülkenin o zamanki nüfusunun 18,9 milyon olduğu belirtildi.
Resmi rakamlara göre 2005 yılı sonu itibarıyla nüfusu 68,6 milyon olan İran’da, ortalama yıllık nüfus artışının yüzde 1,4 olduğu kaydedildi.

Sizce İranda Ne Kadar Turk Var?

sizce İranda ne kadar turk var?

Etiketler:iranın nüfusu kaç iranın nufusu kaç iran nüfusu kaçtır iranın nüfüsu kaçtır iranın nüfusu iranin nufusu kac iranın nüfusu kaçtır iranın nufusu iran nüfusu kaç iran nufusu kaç bugün iranın nufusu kaçtır iranin nüfusu kaç iranın nüfüsü kaçtır İranın nüfusu kaç iran nufusu kaç milyon iranin nufusu kactir iranın nüfusu 2012 ırakın nufusu kaç iranının nüfusu kaçtır iranin nufusu nekadardir
İran'ın ostanları: İran'ın eyaletleri, İran her biri yerel bir yerleşim biriminden; genellikle bu yer o eyaletteki en büyük şehir olup o bölgenin başkenti (Farsça: مرکز markaz / Türkçe: merkez) olarak adlandırılan bir şehirden yönetilen otuz eyalete (Farsça: استان ostān, çoğul استان‌ها ostānhā) ayrılmıştır.
İran'ın şehristanları ve bahşları: İran'ın en üst düzey yönetim bölgeleri olan eyaletler (ostan) kendi içinde bir veya birden fazla, şehristan (Farsça: شهرستان shahrestān) adı verilen alt yönetim bölgelerine ayrılmıştır.
Şehristan: Şehristan (Farsça: شهرستان shahrestān) denilen daha alt yönetim bölümlerine ayrılmaktadır. Bu yerler bir Ostan'ın içinde yer alır, merkezi bir kentsel yerleşim birimini, birkaç bakşiyi (Farsça: بخش bakhş) ve bunların etrafında birkaç tane köyü içine alır.
İran'da İslam: İran'ın İslami Fethi, (633-656) Sasani İmparatorluğu'nun sonunu getirmiş ve İran'da Zerdüştçülük dininin ortadan kalkmasına neden olmuştur.
İran'ın İslamlaşması: Fetih Sonrası İran'ın İslamlaşması, İran'ın İslami Fethi'nin bir sonucu olarak meydana gelen halkın büyük çoğunluğunun zaman içinde İslam dinini kabul etmesiyle şekillenen uzun bir süreçtir.
Nüfus: Nüfus, belirli bir zamanda sınırları tanımlı bir bölgede yaşayan insan sayısıdır. Sözcük çoğunlukla insan sayısını belirleyen bir kavram olarak kullanılır.
Türkiye'nin illeri: Türkiye, idari ve coğrafi şartlar göz önünde bulundurularak çeşitli idari
Nüfusu 100.000'in üzerindeki Almanya'daki şehirler listesi: This is a list of cities in Germany with more than 100,000 inhabitants.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir