İrasyonel Sayılar

Sponsorlu BağlantılarOransız Sayılar ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı İrasyonel Sayılar ve İrrasyonel Sayılar hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.


Oransız Sayılar

Oransız sayılar (ya da İrrasyonel sayılar), oranlı sayılar kümesine dahil olmayan gerçel sayılardır. Kesir olarak ifade edilemeyen bu sayılara π, e ve örnek verilebilir. Q’ veya I ile gösterilir. Bu sayılar belli bir düzeni olmaksızın sonsuza kadar devam eden ondalık sayılar (örneğin pi sayısı) veya oranlı karşılığı olmayan kökler olabilir. Her zaman bir dik üçgenin DİK KENARLARI aynı uzunlukta ve rasyonel sayı ile ifade edilebiliyorsa, HİPOTENÜS her zaman İRRASYONELDİR. Dik kenar X ise, hiptenüs X√2 olacaktır.

Örnekler: 3√7, √2, 5√(9/8)…
3√64 veya √(4/9) irrasyonel sayılar değildir çünkü rasyonel karşılıkları vardır:
3√64=4
√(4/9)=2/3

Vikipedi özgür ansiklopedi

Etiketler:irasyonel sayılar irrasyonel irrasyonel sayılar oranlı sayılar oransiz sayilar oransız sayılar rasyonel sayılar vikipedi rasyonel ve irrasyonel rasyonel ve irrasyonel sayilar rasyonel ve irrasyonel sayılar
Sayılar teorisi: Sayılar teorisi (ya da aritmetik), tamsayılar ve bunlarla ilgili işlemleri inceleyen bilim dalıdır.
Sayılar (Tevrat): Sayılar (Çölde Sayım), Tanah ve Eski Ahit'in ilk beş kitabı olan Tevrat'ın dördüncü kitabı. Toplam 36 baptan oluşur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir