İsmet İnönü Para

Sponsorlu Bağlantılar
bile bu chp daima eden hatta ilk itiraf kader kendi mustafa kemal ndan nisan İsmet İnönü Para Atatürk Ve İsmet İnönü Kavgası ismet inönü atatürk kavgası ismet inönü para atat..

Atatürk: ‘ben Bu İsmet’i Yola Getiremedim’

Atatürk: ‘Ben bu İsmet’i yola getiremedim’
18 Nisan 2008 Cuma : 13:50
İnönü’nün Atatürk’ün ölümünden sonra paralara kendi resmini bastırmasıyla başlayan tartışmalar Atatürk-İnönü çekişmesini yeniden gündeme getirdi.
Abdülhamit Güler’in haberi

Özellikle Mustafa kemal sonrası CHP zihniyetinin oturduğu dönemin “Milli Şef”i için Atatürk, “Ben bu İsmet’i yirmi senedir yola getiremedim. Vehim hastası. Zannediyor ki memleketi kendisi idare ediyor.” diyordu. Aralarındaki çekişmeyi ve Atatürk’ün kendisine karşı soğukluğunu itiraf eden İsmet İnönü de o günleri anlatırken, Atatürk’ün kendisiyle görüşmemeye gayret ettiğini hatta kendisine selam bile vermediğini ifade ediyordu.

ATATÜRK HEYKELLERİ KALDIRILDI

Atatürk-İnönü çekişmesi, Atatürk’ün ölümünden sonra farklı bir boyut alıyor ve Devletin başına geçen İnönü ilk icraat olarak, Dolmabahçe Sarayı’ndan Atatürk’ün heykellerini kaldırtıyordu. Bu gibi olaylar, “Gece alkol tesiri ile alınan teşebbüsleri ertesi gün daima iptal etmek bir eski âdetimiz idi.” sözleriyle Atatürk’ün son günlerini anlatan İnönü’nün para üzerine kendi resimlerini bastırmasındaki maksadı da gözler önüne seriyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP zihniyetini anlatmak için İsmet İnönü’nün Türk Lirası’na kendi fotoğrafını bastırmasını hatırlatmasıyla başlayan tartışma, Atatürk-İnönü çekişmesini de yeniden gündeme getirdi. Resmi tarih, “Ebedi Şef” ve “Milli Şef” arasında hiçbir sorun olmadığını ve hatta çok ötesinde kader birliği olduğunu söylese de, gerçekler oldukça farklı.

“BU İSMET’İ YİRMİ SENEDİR YOLA GETİREMEDİM”

Mustafa Kemal’in 1935 yılında İsmet İnönü’yü Başbakanlık koltuğundan uzaklaştırması ile ilgili, Tarih Kurultayı toplantısı sonrası Dolmabahçe Sarayı’nda Fuad Köprülü, Hasan Reşid, Cevad Dilemre, Ali Canib, Necmi Dilmen gibi tanınmış isimlere verdiği ziyafette ilginç açıklamalarda bulunur. Ünlü tarihçi Mustafa Müftüoğlu’nun Cumhuriyet Döneminde Önemli Olaylar-II kitabında aktardığı açıklama şöyle:
“Ben bu İsmet’i yirmi senedir yola getiremedim. O kadar kararsız, mütereddittir ki, ordu kumandanlığı edemez. Askerlik malumatı şüphe yok ki vardır. Fakar işte o kadar. Belki Erkânıharb Reisi olabilir, ama ordu kumandanı asla! Vehim hastası. Zannediyor ki memleketi kendisi idare ediyor. Bana dedi ki, ‘Başvekil miyim, kıçvekil miyim, anlayamıyorum, nefes aldırmıyorsunuz. Kendi düşüncelerimi, kendi nokta-i nazarlarımı tatbik edemiyorum.’ Yani demek istiyor ki, ben ona muhtacım, asla!”

MUSTAFA KEMAL’İN HEYKELİ SÖKTÜRÜLDÜ

İnönü-Atatürk arasındaki çekişme özellikle Atatürk’ün ölümünden sonra ayyuka çıkıyor. Atatürk öldükten sadece birkaç gün sonra heykelleri toplatılmaya başlanıyor. Dolmabahçe Sarayı’nın arşivinde son bulunan bir belge, Atatürk’ün saraydaki bir heykelinin devlet tarafından 1938’in 18 Kasım günü 25 lira 80 kuruş harcanarak palangalarla söktürüldüğünü ve hamallara taşıtılarak bilinmeyen bir yere gönderildiğini ortaya çıkardı. Benzer şekilde Anadolu’nun birçok bölgesinde de Atatürk heykellerinin yerine İnönü heykelleri dikilmesi de o dönemlerde yaşanan olaylardı.

ANLAŞMAZLIK DAHA ÇOK İKTİSADİ

Öte yandan tarihçi İsmet Bozdağ, “Bitmeyen Kavga” adlı kitabında, Atatürk’le İnönü arasındaki anlaşmazlığın “iktisadi” konulardan kaynaklandığını yazıyor: “İsmet Paşa, Celal Bayar’ı kabinesine Atatürk’ün zoruyla aldıktan sonra ülkenin iktisadi durumu nispeten düzelmişti. Ama İsmet Paşa’nın ‘mutedil devletçilik’ diye tanımladığı, fakat ‘dar devletçilik’ olarak yürüttüğü hükümet politikası ‘karma ekonomi’ye doğru kaymıştı. Hep kuvvetli icra organı özlemini yaşamış olan İsmet Paşa bütün sanayi hayatını hükümetin avucu içine toplayamadığından ve böylece kuvvetli hükümet felsefesine gidemediğinden tedirgindi. Bununla beraber Celal Bayar’ı uygun tavizlerle idare ediyor, Atatürk tarafından yapılacak müdahalenin sınırlı kalmasını sağlamaya çalışıyordu.”

PARAYA KENDİ RESMİNİ BASTIRMASI NE ANLAMA GELİYOR?

İnönü’nün paralara kendi resmini bastırması, o dönem Demokrat Parti muhalefetinin etkili propoganda malzemesinden birisi haline gelir. Muhalefet bunu İnönü’nün Atatürk’ü unutturma amacına yönelik bir saygısızlık jesti olarak tanımlıyordu.

Yıllar yıllar sonra bir vesileyle İnönü para-pul konusunu şöyle izah etmiş:
“Atatürk gibi eşsiz bir kahramanı istihlaf etmiştim (halef olmuştum). Benim için en büyük tehlike onun gölgesi altında erimek ve ezilmek idi. Devlet icraatının bütün sorumluluğu bana ait olmalıydı. Bunun için de gücüm, kudretim neyse benim damamı taşıyacak bir dönemin başladığının belli olması gerekiyordu. Paralara resim nakşedilmesi tarihten gelen bir devlet kudreti ve hakimiyeti geleneği idi. Parada pulda yapılanların başka türlü manalandırılması bir istismardır. Ve vebali yapanlara aittir. Bizim ona vefa ve sadakatimiz tarihin imtihanından geçmiştir.”

“ATATÜRK BANA SELAM BİLE VERMİYORDU”

“Gece alkol tesiri ile alınan teşebbüsleri ertesi gün daima iptal etmek bir eski âdetimiz idi. Son seneler bu âdet kalkmağa başladı.” diyen İnönü, hatıratında, görevden ayrıldıktan sonra Atatürk’ün kendisiyle görüşmemeye gayret ettiğini hatta kendisine selam bile vermediğini ifade ediyor. Gerekçe olarak ise “Benimle temas kendini ve hükümeti zayıflatıyor zehabına düştü, teması istemez oldu.” ifadesini kullanıyordu.

Etiketler:ismet inönü atatürk kavgası ismet inönü para atatürk ve ismet inönü kavgası atatürk inönü kavgası atatürk ismet inönü ismet inönü parası atatürk ve ismet inönü atatürk ile ismet inönü ismet inönü ve atatürk atatürk ve inönü kavgası atatürk ismet inönü kavgası inönü atatürk kavgası inönü atatürk anlaşmazlığı ismet inönü icraatları ismet inönülü paralar ismet inönülü para atatürt ve inönü ismet inönü atatürk inönü ve atatürk ismet inönünün paraları
İsmet İnönü: İsmet İnönü (d. 24 Eylül 1884; İzmir - ö. 25 Aralık 1973; Ankara) Osmanlı döneminde albay, Türkiye döneminde orgeneral ve eski Genelkurmay Başkanı olan, cumhuriyetin ilanından sonraki Türkiye'nin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı olan, İstiklal Madalyası sahibi asker ve siyasetçidir.
İsmetpaşa Stadyumu: İsmetpaşa Stadyumu Kocaelispor tarafından kullanılmak üzere 1978'de müsabakalara hazır duruma getirilmiştir.
İsmet Sezgin: İsmet Sezgin (d. 1928, Aydın), Saadet Sezgin'in dul eşi. Türkiye'de uzun bir dönem 'İsmet abi' diye anılmış ve uzun yıllar Türk siyasetinde değişik görevler üstlenmiş, aynı zamanda Süleyman Demirel'in sadık çalışma arkadaşı olarak uzun bir kariyer sürmüş olan siyasetçidir.
İsmet Küntay: İsmet Küntay   (d. 1923 - Artvin, ö. 25 Temmuz 1974 - Ankara)   Yazar.
İsmet Uluğ: İsmet Uluğ (İstanbul 1901-1975) eski futbolcu, boksör ve spor adamı.
BJK İnönü Stadyumu: İnönü Stadı , İstanbul Boğazı kıyısında, Beşiktaş ile Kabataş semtleri arasında yer alır. Stad 2004 yılında yenilenerek, kapasitesi 32.086'ya çıkarılmıştır.
İnönü Stadyumu (anlam ayrımı): * BJK İnönü Stadyumu : İstanbul Boğazı kıyısında, Beşiktaş ile Kabataş semtleri arasında yer alan stad.
İnönü Üniversitesi: * TIP FAKÜLTESİ
İnönü, Eskişehir: İnönü Eskişehir ilinin bir ilçesidir. İstanbul-Eskişehir demiryolu ve Bozüyük-Kütahya karayolu üzerindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir