İstanbul Kuşatmaları

Sponsorlu Bağlantılar
aldi amaci anadolu bos bu bursa daha etti gibi gitti gizli ilk istanbul karaman kez macaristan olay sigismund sirp yildirim İstanbul Kuşatmaları Emvilerin İstanbul Kuşatması istanbul kuşatması istanbul kuşatmaları EMVİLERİN..Ilk Istanbul Kusatmasi

ILK ISTANBUL KUSATMASI

Karaman Seferi’nde Yildirim Bayezid ile birlikte bulunan,Sirp Imparatoru Yoannes’in oglu Manuel Bursa’ya geldikten sonra izinsiz bir sekilde Istanbul’a gitti. Bu olay üzerine, Yildirim Bayezid bu gidisin gizli bir amaci oldugunu düsünerek, daha önceden planlanmis Macaristan seferini iptal etti ve Istanbul’u kusatma karari aldi. Istanbul karadan ve denizden kusatildi (1391). Büyük ve kuvvetli toplar olmadigindan, kusatma abluka niteliginde oldu. Macarlarin Türk topraklarina girmesiyle kusatma kaldirildi. Bu kusatma Osmanlilar tarafindan yapilan ilk Istanbul kusatmasidir. Bos durmayan Macarlar kuzeyden Osmanli topraklarina girmislerdi. Üzerlerine gönderilen Türk Akincilari, Kral Sigismund komutasindaki Macar Ordusunu yendiler (1392). Tuna-Eflak Seferinden dönüldügünde Selanik ve çevresi de Osmanli topraklarina katildi (1394). Yildirim Bayezid 1395 yilinda Istanbul’u ikinci kez kusatti. Fakat Haçlilarin harekete geçtigini haber alinca bu kusatma da birincisi gibi basariya ulasmadan kaldirildi.

Osmanlı Zamanında İstanbul’un İlk Kez Kuşatılması

-Yıldırım Bayezit İstanbul’u ilk kez kuşatan Osmanlı padişahıdır.

-İstanbul’u birkaç kez kuşatmış ve bu amaçla Anadolu Hisarı’nı yaptırmıştır.

-Karamanoğulları’nın saldırıları, Niğbolu Savaşı ve Timur tehlikesi yüzünden kuşatmalara ara vermek mecburiyetinde kalmıştır.

Etiketler:istanbul kuşatması istanbul kuşatmaları EMVİLERİN İSTANBUL KUŞATMASI İstanbul Kuşatması 1.istanbul kuşatması istanbul kuşatması 668 istanbul kuşatmları istanbulun kusatilmasi önceki istanbul kuşatmaları arapların ilk istanbul kuşatması istanbulun kuşatmaları istanbul kuşatılması bayazid istanbul kusatmasi istanbul kuşatması olayı istanbul ilk ne zaman kuşatıldı istanbulkuşatması istanbulun kuşatma istanbul kuşatmasi istanbul kuşatma istanbul kuşatmaları 1291
İstanbul (il): İstanbul ili, Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara Bölgesi sınırları içinde yer alan, ülkenin en kalabalık ilidir.
İstanbul Üniversitesi: İstanbul Üniversitesi (kısaca İÜ), İstanbul'da bulunan devlet üniversitesidir.
İstanbul Teknik Üniversitesi: İstanbul Teknik Üniversitesi (Teknik Üniversite) ya da kısaca İTÜ, İstanbul, Türkiye'de yer alan 1773 yılında Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn adıyla kurulmuş devlet üniversitesidir.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi: İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, tüm idari ve akademik birimleriyle İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt merkez kampusünde faaliyet gösteren hukuk fakültesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir