İstihbarat Elemanı Olmak

Sponsorlu Bağlantılar
ajan ankara bilgi bu eleman emre taner engelliler eski gizli ilk ka kadin kampanya milli istihbarat nde personel sesli ulus yenimahalle İstihbarat Elemanı Olmak Mit Bilgi Toplama mit teşkilatı nasıl eleman alıyor istihbarat elema..Mit Bilgi Toplamak İçin Eleman Arıyor


MİLLİ İstihbarat Teşkilatı (MİT), kuruluşunun 80. yılında bir ilki gerçekleştirerek, internet üzerinden vatandaşlara yönelik, ’Nasıl yardım edebilirsin’ adı altında bir kampanya başlattı. MİT’in internet sitesinde yapılan çağrıda, vatandaşlardan, ’ulusal güvenlik konularına ilişkin olmak koşulu ile’” çevrelerinde olup bitenleri elektronik ortamda teşkilata haber vermeleri istendi. Çağrıda şöyle denildi: “Ülke güvenliği bağlamında herhangi bir çaba sarfetmeksizin gördüğünüz, duyduğunuz, bildiğiniz hususları iletmeniz, görevlerimize katkı sağlayacaktır.”

GİZLİLİK GARANTİSİ

Çağrıda, ihbarların isim verilmeden internet ortamında gönderilebileceği belirtilirken, “Ancak herhangi bir araştırmaya yönelmemizi istiyorsanız kendinize ulaşmamızı sağlamak üzere adınızı, soyadınızı, adresinizi belirterek mesajlarınızı gönderebilirsiniz” denildi. MİT yapılacak ihbarlarda kesinlikle kişilerin kimliklerinin gizli tutulacağı, üçüncü kişi ve kurumlar nezdinden saklı olacağını da açıkladı. MİT, internet sayfasında görme engelliler için de bir bölüm açtı. Bu bölümde, teşkilatla ilgili bilgiler sesli olarak görme engellilere iletilecek.

630 KADIN AJAN ÇALIŞIYOR

MİT Müsteşarı Emre Taner’in, ulus devletlerin tehdit altında olduğu konusunda yaptığı tarihi uyarıdan sonra, Ankara-Yenimahalle’de bulunan ’Batı Konukevi’nde eski müsteşar, yardımcıları, daire başkanlarının da katılımıyla 80. yıl kokteyli düzenlendi. Taner’in yaptığı açıklamalar geceye damgasını vururken, MİT’in değişen personel yapısı da konuşuldu. MİT tarihinde ilk kez bir kadın MİT mensubu İstihbarat Başkanlığı görevine getirilirken, MİT’te kadın personel sayısı da yüzde 18’e çıkarıldı. Türkiye genelinde yaklaşık 3 bin 500 personeli bulunan MİT’te, yaklaşık 630 kadın ajan görev yapıyor. Çalışanların çoğu 35-45 yaş grubunda. 50 yaşın üzerinde olanların oranı ise yüzde 1’e indirildi.

MESAJ HÜKÜMETE DEĞİL

Taner’in yayınladığı 5 sayfalık 80. yıl mesajı için ise “Bu mesaj hükümete değil, kendimize” yorumunu yapan bazı yetkililer, “Dünyanın gelecek görüntüsünü çizerken, kendimizi tarif ettik. Geleceğin gizli istihbarat servisi anlatılmaya çalışılmış. Satrançtaki sekizinci, dokuzuncu hamle konuşulmuş” değerlendirmeleri öne çıktı. Bazı askeri yetkililer ise açıklamada ’rahatsızlıkların’ da ortaya konulduğunu söylediler.

20 YILDIR YOKTU

Daha önce de MİT’in kuruluşunun sıfır ve beşli yıllarında yaklaşık 20 yıl öncesine kadar mesaj yayınlanıyordu. Ancak, sonraki yıllarda mesaj yayımlanmadı.

Etiketler:mit teşkilatı nasıl eleman alıyor istihbarat elemanı olmak mit bilgi toplama istikbarat elemanı olmak haber toplama elemanı mit nasıl eleman alır istihbarat elemanı nasıl çalışır haber toplama mit mit haber elemanı kimlik
İstihbarata Karşı Koyma: İstihbarata Karşı Koyma (Kısaca: İKK), karşı istihbarat veya kontrespiyonaj; istihbarat teşkilatı tarafından yapılan hasım ve düşman haberalma teşkilatlarının kendilerine karşı bilgi toplama ve elde etmelerini önleme faaliyetleridir.
JİTEM: Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele ya da kısaca JİTEM, İçişleri Bakanlığı'nın onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan görüş alınmadan Jandarma Genel Komutanlığı'nın kendi inisiyatifiyle kurulan ve terörle mücadele kapsamında faaliyet yürüten bir oluşumdur.
Hauptverwaltung Aufklärung (GDR): İstihbarat Merkez İdaresi (Almanca: Hauptverwaltung Aufklärung) Doğu Almanya Devlet Güvenlik Bakanlığının dış istihbarat servisiydi.
İstihbarat Çarkı: Bilginin istihbarata çevrildiği ve kullananların istifadesine sunulduğu safhalardır. Çarktaki 5 aşama şunlardır:
Olmak ya da Olmamak (film, 1983): Olmak ya da Olmamak, 1983 ABD yapımı komedi filmidir. Özgün adı To Be or Not to Be olan film Türkiye'de 1980'lerdeki video furyası sırasında VHS formatında, daha sonra da VCD formatında seyirciye sunulmuştu.
Olmak ya da Olmamak (anlam ayrımı): * Olmak ya da olmamak (tiyatro), tiyatroya ait ünlü bir deyiş. William Shakespeare'in Hamlet adlı eserinde geçen ünlü monoloğun bir bölümü.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir