İtfaiye Ne İş Yapar

Sponsorlu Bağlantılar

İtfaiye Ne İş Yapar ve İtfaiye Nedir ile ilgili bu yazıda İtfaiye Nedir? hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

xyzdelinetcilerresmixyz

İtfaiye Nedir?

İtfaiye Nedir?
Name:	İtfaiye Nedir.jpg 
Views:	328 
Size:	26,1 KB (Kilobyte) 
ID:	26929İtfaiye Türkçeye, söndürmek anlamına gelen Arapça kökenli itfa etmek sözcüğünden girmiştir. Yangın söndürme işlemi ve bu işlemi yapan kuruluşa verilen genel addır. Yangın söndürmekle yükümlü devlet memurlarına itfaiyeci denir. Bir itfaiyeci yangınları söndürmek için eğitilmiş ve buna göre donatılmıştır. Yangınların yanında itfaiyecilerin araba kazalarına müdahale etmek, çöken binalarda mahsur kalan insanlara yardım etmek gibi görevleri de vardır. Genel olarak görevi hayat kurtarmaktır. Bu yüzden itfaiye bir acil servistir ve diğer acil servislerle sürekli irtibat halinde olmak zorundadır.

İtfaiyecilikte uzmanlaşmak için uzun bir eğitim ve alıştırma sürecinden geçilir. Zor bir meslektir. İçeriğinde kişinin kendi ve diğer insanların hayatı vardır. Bu yüzden itfaiyeciler meslek yaşamları boyunca sürekli olarak eğitim ve tatbikat yaparlar. Bazı ülkelerde bu tatbikatları ayrı bir kurum düzenler ve denetler.

İtfaiye personeline eğitim, İçişleri Bakanlığı, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü tarafından verilir. Eğitim süresince yangınlara karşı önlemler, itfaiye araç ve gereçlerinin nasıl kullanılması gerektiği, söndürme ve kurtarma bilgileri ile sabotaj – kundakçılık gibi konuların tespiti hakkında bilgi verilir. Aynı zamanda ilk yardım eğitimi alırlar.

İtfaiyecilik meslek eğitimi akademik olarak Kocaeli, Akdeniz, İstanbul, Ege, Karabük, Çanakkale 18 Mart ve Uludağ Üniversitelerinde Sivil Savunma ve İtfaiyecilik programı adı altında iki yıllık önlisans eğitimi sonrasında tekniker ünvanıyla verilmektedir.

İtfaiyenin özdeşleştiği "yangınla mücadelenin" 3 temel amacı vardır.Bunlar sırası ile; Hayat kurtarmak, mal kurtarmak ve çevreyi korumaktır.

Yangınla mücadelenin yolları ise; önlemek, korunmak, kurtarmak, malların korunması ve son olarak da yangının kontrolüdür. Bunlardan sonra yangını söndürmek, ortamı havalandırmak, çevrenin bakım ve onarımı gelir. Daha önce de değinildiği gibi arama ve kurtarma önceliklidir ve söndürme-havalandırma ile uyum içinde yapılmalıdır. İtfaiye personeli 24-48 ilkesine bağlı olarak çalışır yani 24 saat tam gün çalışıp 2 gün dinlenirler ve bu durumun gereği olarak 3 vardiya olarak çalışırlar. Yarı askeri sistem geçerli olan itfaiye teşkilatı 1923 te Askeri yönetimden alınarak sivil yönetime verilmiştir. Bu sebepten dolayı hiyerarşik sistem yani yarı askeri sistem hala geçerliliğini korumuştur. Er, Çavuş, İçtima, Koğuş, Nöbet, vs. bir çok sözcük hala anlamını koruyarak uygulanmaktadır.

Türkiye’de ki en düzenli ve teknolojik olarak gelişmiş en iyi itfaiye birimleri İstanbul’da bulunmaktadır.İstanbul itfaiyesi dünyanın en modern itfaiyelerinden biri olup son yıllarda alınan yeni araçlar ve eğitimlerin yeniden düzenlenmesi sonucu büyük bir ivme kazanmıştır. İstanbul geneline yayılmış 79 grup ve müfrezede toplamda 5066 personeli ile Kağıthane ilçesinde bulunan İtfaiye Komuta Merkezi koordinesinde hizmet vermektedir.İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hizmet alanının, sınırlarının tamamını kapsaması sonucu İstanbul’da ki bütün itfaiye birimleri İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlanmıştır.Araç yaş ortalaması 3,7 ye kadar düşerek Amerika,İngiltere gibi ülkelerden hemen sonra gelmektedir.

Türkiye’de telefon numarası 110’dur ve her türlü telefondan ücretsiz aranabilmektedir.

Etiketler:İtfaiye İtfaiye Ne İş Yapar İtfaiye Nedir İtfaiye Telefon Numarası İtfaiyenin Görevleri
Hergele Meydanı: Ankara Ulus'ta bugünkü İtfaiye Meydanı'nın eski adı bit pazarı ya da ikinci el eşya pazarı olarakda bilinen Hergelen Meydanı adını 19. asırda şehre dışardan gelenlerin ve şehir esnafının bir araya gelmesinden dolayı her gelenin uğradığı yer anlamında Hergelen Meydanı adını almıştır.
Yaparlı boyu: Kızık boyu Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuzların 24 boyundan biridir. Bu boyların Bozoklar kolundan (sağ kolundan) Oğuz Kağan'ın oğlu Ay Han'ın soyundan geldikleri kabul edilir.Yaparlı “Misk kokulu” anlamındadır.
Yaparım Bilirsin: Kenan Doğulu'nun ilk albümü olan Yaparım Bilirsin 1993 yılının Eylül ayında piyasaya sürülmüştür. Albümün ilk videosu "Yaparım Bilirsin" olmuş ve şarkı kısa sürede dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir