İyonik Bağlı Bileşikler Nasıl Oluşur?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı İyonik Bağlı Bileşikler Nasıl Oluşur? hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

Sodyum ve klor atomlarının sodyum klorid oluşturmak üzere iyonik bağla bağlanışı. Sodyum en dıştaki atomunu kaybeder ve asal gaz elektron konfigürasyonuna sahip olur. Bu elektron egzotermik olarak klor atomuna girer. Ardından, zıt yüklü iyonlar birbirini çeker ve iyonik bağ oluşur.]] Klor atomunun, sodyum atomunun son katmanındaki bir elektronu alarak negatif yükle yüklenir. Böylece klor anyonu oluşur.Sodyum atomu ise bir elektonu eksildiği için pozitif yükle yüklenerek sodyum katyonunu oluşturur. Oluşan anyon ve katyon zıt yüklere sahip oldukları için birbirini çeker. Anyon ve katyon arasındaki bu çekim kuvvetli bir kimyasal bağdır ve bu kimyasal bağ iyonik bağ olarak adlandırılır.

iyonik bağlı bileşiklerin özellikleri

1)İyonik bileşikleri oluşturan iyonlar belli bir geometrik düzen içinde dizilirler,bu yapıyaiyonik kristal yapı denir. 2)İyonik bileşikler oda sıcaklığında genellikle katı halde ve kristal yapıda bulunur. 3)İyonik bağlı bileşikler elektrik akımını iletmezler. 4)Sulu çözeltilerinde ve erimiş halde iyonlarına ayrıştıkları için bu hallerde elektrik akımını iletirler. 5)Sert ve kırılgandırlar,tel ve levha haline getirilemezler,herhangi bir zorlamada kırılırlar. 6)İyonik bileşiklerin formüllünü yazarken önce(+)yüklü sonra (-)yüklü iyonlar yazılır. 7)iyonik bağ kesinlikle kovelent bağdan karıştırılmamalıdır

Etiketler:
İyonik bağ:
İyonik sıvılar: İyonik sıvılar sadece iyonlar içeren sıvılardır.Deneysel olarak incelendiklerinde %99.99 oranında iyon içerdikeri gözlenmiştr.İyonik sıvı terimi erimiş tuzları içerse de(örnek 800 santigrat derecede erimiş NaCl gibi),günümüzde erime sıcaklığı 100 santigrat derecenin altındaki tuzlar için de bu terim kullanılmaktadır.Genelde oda sıcaklığında sıvı olan tuz grubu da iyonik sıvılar yerine kullanılmaktadır.İngilice kaynaklarda RTIL olarak da geçmektedir.Ayrıca bazı madde karışımları da iyonik sıvı özelliği göstermektedir ki bunlarada DES denmektedir.
Bağlıca, İliç: Bağlıca, bir vadi içerisinde bağ ve bahçelerle çevrili,üzümüyle meşhur olan şirin bir köydür. Fundalık bir bitki örtüsü ve üzümüyle meşhur köyün vadi içerisinde yerleştiği bağ ve bahçeleriyle güzel bir görünümü vardır.
Bağlıköy, Kıbrıs: Bağlıköy, (Yunanca: Αμπελικού, İngilizce: Ampelikou, Türkçe eski ismi: Ambeligu) de jure olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Lefkoşa Bölgesi'nde, de facto olarak ise Kuzey Kıbrıs'ın Güzelyurt İlçesi'nde bulunan bir köydür.
Bağlıca, Adıyaman: Bağlıca, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Bağlıca, Amasya: Bağlıca, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Bağlıca, Eflani: Bağlıca, Eflani ilçesine bağlı bir köydür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir