İyonik Ve Kovalent Bileşikler Arasındaki Farklar

Sponsorlu Bağlantılarİyonik Ve Kovalent Bileşikler Arasındaki Farklar ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu not umarım işinize yarar.

İyonik ve Kovalent Bileşikler Arasındaki Farklar

İyonik bir bağ durumunda atomlar, zıt yüklü iyonların çekimi ile birbirine bağlı iken, kovalent bağ durumunda atomlar, elektron paylaşımı yoluyla bağlanırlar. Kovalent bağ durumunda, her atomun etrafındaki moleküler geometri, VSEPR kuralları ile belirlenirken, iyonik malzemelerde geometri, maksimum sıkıpaket kurallarını takip eder. Dolayısıyla bir bileşiğin iyonik ya da kovalent olarak sınıflandırılması vardır.

Etiketler:
İyonik bağ:
İyonik sıvılar: İyonik sıvılar sadece iyonlar içeren sıvılardır.Deneysel olarak incelendiklerinde %99.99 oranında iyon içerdikeri gözlenmiştr.İyonik sıvı terimi erimiş tuzları içerse de(örnek 800 santigrat derecede erimiş NaCl gibi),günümüzde erime sıcaklığı 100 santigrat derecenin altındaki tuzlar için de bu terim kullanılmaktadır.Genelde oda sıcaklığında sıvı olan tuz grubu da iyonik sıvılar yerine kullanılmaktadır.İngilice kaynaklarda RTIL olarak da geçmektedir.Ayrıca bazı madde karışımları da iyonik sıvı özelliği göstermektedir ki bunlarada DES denmektedir.
Kovalent bağ: Kovalent bağ,iki atom arasında, bir veya daha fazla elektronun paylaşılmasıyla karakterize edilen kimyasal bağın bir tanımıdır.
Kovalent (anlam ayrımı): Kovalent şu anlamlara gelebilir:
Kovalent yarıçapı: Atomun büyüklüğünün bir ölçüsü olan kovalent yarıçap, iki atomun dalga fonksiyonlarının üst üste binerek kovalent bağ oluşturdukları uzunluk olarak ifade edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir