John Napier Hayatı

Sponsorlu Bağlantılar
bir bu ilk john napier logarithms logaritma trigonometri veya John Napier Hayatı John Napierin Hayatı john napier john napier hayatı john napierin hayat..John Napier (1550-1617)

John Napier

Napier bir İskoç soylusuydu ve matematikle zevk için uğraşmıştı.Özellikle Trigonometri ve hesaplama tekniklerine ilgi duydu.
Çarpma ve bölmeyi basitleştirmek için logaritmayı keşfetti ve 1614’te ilk logaritma tablosunu içeren “A Description of the Marvellous Rule of Logarithms” (Hayret Verici Logaritma Kurallarının Tanımı) adlı kitabı yayımladı.Bu tablolar tam 20 yılda oluşmuştur.Daha sonra Napier’in Kemikleri adı verilen ve üzerindeki sayılarla çarpmayı ve üslü işlemleri hesaplamayı kolaylaştıran tahta çubukları buldu.
Ondalıklı sayılarda kullanılan virgül (veya nokta)Avrupa’da Napier’in çalışmalarıyla yaygınlaşmıştır.

Napier’in hesapları daha çok cebirseldi.Napier kitabında taban ahkkında yazmamış fakat 1/e tabanını kullanmıştır.

Etiketler:john napier john napier hayatı john napierin hayatı john napier kemikleri john napier biyografisi kim çarpım tablosu bulunmuşturvikipedi napierin hayatı neper çubukları iskoç napier iskoç napier hayatı john napier kimdir neper çubuklarıyla çarpma john napier kısa hayatı iskoçyalı john nash napier in hayatı napierin hayati kisaca john napıer hayatı napıer hayatı John Napier üslü sayılar john napierin çalışmaları
Napier Shaw: William Napier Shaw (d. 4 Mart 1854 - ö. 23 Mart 1945) Royal Society üyesi eski İngiliz meteorolog. Shaw, bir hava basıncı birimi, milibar ve sıcaklık değişimlerini gösteren diyagram, tephigram ile tanınmıştı.
Napier'in Kemikleri: Napier'in kemikleri, John Napier tarafından oluşturulan bir abaküstür. Pratik olarak çarpma, bölme ve kare kök alma işlemleri için kullanılabilir.
Hayatımızın En Güzel Yılları: Hayatımızın En Güzel Yılları, (Özgün adı The Best Years of Our Lives) 1946 ABD yapımı dramatik filmdir.
Hayatı Yakala: Hayatı Yakala (özgün ad:Reign Over Me), 2007 yapımı bir dram filmidir. Mike Binder'in yönetmenliğini, senaristliğini ve oyunculuğunu yaptığı filmde Adam Sandler, Don Cheadle, Jada Pinkett Smith, Liv Tyler, Donald Sutherland ve Saffron Burrows da rol almaktadır.Film Türkiyede direkt olarak piyasaya sürülmüşdür.
Hayatımın Çalımı Beckham: Hayatımın Çalımı Beckham; (İngilizce orijinal adı: Bend It Like Beckham) 2002 yılı İngiltere yapımı film.
Hayatımın Kadınısın: Hayatımın Kadınısın , 2006 yapımı bir duygusal tarzı Türk filmdir. Filmin senaryosunu, Yönetmenliğini Uğur Yücel yapmistir.
Hayatın Benim: Hayatın Benim () 2004 yılında çekilmiş Angelina Jolie ve Ethan Hawke'nin başrollerini üstlendiği psikolojik gerilimdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir