Kalsiyum Oksit

Sponsorlu BağlantılarBu yazı Kalsiyum Oksit Nedir Nerelerde Kullanılır? hakkında özet bilgiler içerir. Kalsiyum Oksit ve Kalsiyum Oksit Hakkında Bilgi hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

xyzdelinetcilerresmixyz

Kalsiyum Oksit Nedir Nerelerde Kullanılır?

Kalsiyum Oksit Nedir Nerelerde Kullanılır?
Name:	Kalsiyum Oksit.jpg <br />
Views:	554 <br />
Size:	4,7 KB (Kilobyte) <br />
ID:	27111Kalsiyum oksit (CaO) ya da sönmemiş kireç geniş bir kullanım alanı bulunan bir çeşit kimyasal bileşiktir. Beyaz renkli,aşındırıcı ve alkalik bir katıdır. Sanayide kireç taşlarını yüksek sıcaklıklarda eriterek karbondioksidin uzaklaştırılmasıyla elde edilir. Suyla reaksiyona girerse oksitlenir ve kalsiyum hidroksidi oluşturur.

Formülü CaO ve iyonik bağlı bir bileşiktir.

Etiketler:Kalsiyum Oksit Kalsiyum Oksit Hakkında Bilgi Kalsiyum Oksit Nedir Kalsiyum Oksit Nerede Kullanılır Kalsiyum Oksit Özellikleri
Kalsiyum karbonat: Kalsiyum karbonat, halk arasında kireç taşı olarak bilinen bir tür kimyasal bileşiktir. Bileşik formülü CaCO3 şeklindedir.
Kalsiyum hidroksit: Kalsiyum hidroksit, sönmemiş kirece su ilave edilmesiyle elde edilen kimyasal bileşiktir. Kristal beyaz renkli toz halde bulunur.
Kalsiyum fosfat: Kalsiyum fosfat, ortofosfatlar (PO43-), metafosfatlar veya pirofosfatlar (P2O74-) ve özellikle hidrojen veya hidroksit iyonlar ile beraber kalsiyum iyonları içeren bir mineral ailesine verilen isimdir.
Kalsiyum oksit: Kalsiyum oksit (CaO) ya da sönmemiş kireç geniş bir kullanım alanı bulunan bir çeşit kimyasal bileşiktir.
Oksitanca: Oksitanca, (Occitan veya Lenga d'òc) Fransa, İspanya ve İtalya'da konuşulan bir Latin dilidir. Katalancaya oldukça yakın bir dildir.
Yükseltgenme: Oksidasyon ya da yükseltgenme, elektronların bir atom ya da molekülden ayrılmasını sağlayan kimyasal tepkimedir.
Oksitanya: Oksitanya (Oksitanca : Occitània), Güney Fransa, Andorra, İtalya (Oksitan Vadisi) ve İspanya'da (Val d'Aran) tarihi ve etnik bölge.
Oksitosin: Oksitosin (: Oxytocin), primer olarak beyinde nöromodülatör görevi olan bir memeli hormonudur. Beyinde hipotalamusta sentez edilir ve arka hipofizden salınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir