Kan Tahlilinde Bun Nedir

Sponsorlu Bağlantılar
ayak cilt kanseri doktor fark kontrol testler tiroid ya Kan Tahlilinde Bun Nedir Kan Tahlili Bun Nedir kalsiyum tahlili kan tahlilinde bun nedir kan tahl..Kadınlara Kan Tahlilleri Kontrolu Da Gerekir

Kan biyokimyası
Nedir? :Kandaki kalsiyum, sodyum, şeker, karaciğer enzimleri gibi değerlerin düzeylerinin belirlenmesi için yapılan tahlildir. Neden?: Böbrekler, karaciğer gibi organların çalışması hakkında fikir verdiği gibi şeker gibi hastalıkların bulunup bulunmadığını öğrenmeye yarar.
Hangi sıklıkta?: Bunun sıklığının doktor tarafından belirlenmesi gerekiyor.

Kemik yoğunluğu ölçümü
Nedir? : Röntgen tekniği kullanarak, bel, kalça, ayak, el bileği gibi kemiklerdeki yoğunluk düzeylerinin belirlenmesini sağlar.
Neden?: Kemik yoğunluğunu ölçerek osteoporozun varlığını araştırmaya yarar. Osteoporoz, kemiklerde yoğunluk azalması yaparak kırıklara yol açan bir sorundur.
Hangi sıklıkta?: Menapoza girişte bir ölçüm yaparak sonraki ölçümlerde mukayese için saklanması gerekir. Bu ölçümün sonucuna göre sonraki kontrolların sıklığı belirlenmelidir.

Tiroid hormonları
Nedir? : Tiroidin salgıladığı hormonlarla, tiroidin hormon salgılamasını düzenleyen hormonun kandaki düzeylerinin ölçülmesidir.
Neden?: Tiroidin az (hipotiroidi) ya da çok (hipertiroidi) çalışması sorunlarının teşhis edilmesini sağlar.
Hangi sıklıkta?: Daha önce bu yönde herhangi bir sorunla karşılaşılmadıysa 60 yaşında ölçüm yapılmalı sonraki testler buna göre planlanmalı.

Deri muayenesi
Nedir? : Doktorun tepeden ayak parmağına kadar tüm cildi gözle kontrol etmesidir
Neden?: Ciltte oluşan değişimleri inceleyerek aralarında tehlikeli cilt kanseri olan melanomanın bulunduğu bir çok hastalıkları zamanında fark etmeyi sağlar.
Hangi sıklıkta?: Cilt yapısına ve ciltte bulunabilen benlerin durumuna göre sıklığını doktor belirler ancak, 20-39 yaşlar arasında en az 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise yılda bir kontrol yapılmalıdır.

Demir metabolizması
Nedir?: Kandaki demir ile demirin taşınmasını sağlayan proteinlerin (transferrin) düzeyinin ölçülmesidir.
Neden?: Kansızlığa yol açan demir eksikliği ile karaciğerde ve kalp-damar sisteminde sorunlara yol açabilen hemokramotozis adı verilen vücutta aşırı demir birikmesine yol açan doğumsal sorunların var olup olmadığını anlamaya yarar.
Hangi sıklıkta?: İlk kez 18 yaşında yapılmalı, sorun yoksa en azından bir kez de menapoz döneminde bakılmalıdır.

EKG
Nedir? : Vücuda yapıştırılan elektrodlar yardımıyla kalpten yayılam elektrik dalgalarının özel bir cihaza grafik hale getirilmesidir.
Neden?: Kalpte bir kas hasarı, büyüme ya da ritm bozukluğu olup olmadığını anlamaya yardımcı olacaktır.
Hangi sıklıkta?: 40 yaşında bir kez EKG çekip mukayese için saklamak ve daha sonra da ihtiyaç duydukça kontrol ettirmek gerekir.

Tam Kan Sayımı
Nedir? : Kandaki alyuvar, akyuvar ve kan pulcuğu gibi hücrelerin sayısının ve cinslerinin belirlenmesiyle, hemoglobin miktarının ölçülmesidir.
Neden?: Aralarında kansızlık, kan kanseri ve infeksiyon hastalıklarının da yer aldığı bir çok sağlık sorununun teşhisine yardımcı olur.
Hangi sıklıkta?: Düzenli tarama gerekmez, doktor ihtiyaç gördükçe yaptırır.

İdrar Tahlili
Nedir? : İdrarda normalde bulunmaması gereken maddelerin araştırılması testidir.
Neden?: İdrar tahlili ile aralarında şeker hastalığı, karaciğer sorunları, böbreğin ve idrar yollarının iltihaplı ya da tümöral hastalıklarının bulunup bulunmadığı anlaşılır.
Hangi sıklıkta?: Doktor ihtiyaç gördükçe.

Cinsellikle Bulaşan Hastalıklar
Nedir? : Aralarında AIDS, gonore (belsoğukluğu), sifiliz (frengi), klamidya ve cinsel herpes (uçuk) bulunup bulunmadığını araştıran bir dizi testtir.
Neden?: Bu hastalıkların çoğu erken dönemde kolaylıkla tedavi edilirken, geç kalınması halinde aralarında hayati tehlikeler de bulunan bir dizi soruna yol açabilir.
Hangi sıklıkta?: Eğer bir ilişkiniz nedeniyle ya da eşinizin ilişkileri nedeniyle şüpheniz varsa doktorunuza danışarak tetkik yaptırın.

Etiketler:kalsiyum tahlili kan tahlilinde bun nedir kan tahlili bun nedir sodyum kan tahlili kalp hastalıklarını kan testi belirlermi kan tahlilinde sodyum ne anlama gelir kan tahlilinde neler anlasilir karaciğer emzimleri icin hangi tahlil yapılmalı kan tahlili kanseri belirlermi kan tahlilinden aids anlaşılırmı kan tahlilinden hangi hastalıklar anlaşılır hormonlardan hangi hastaliklar anlasilir karaciğer enzimi ölçümü nasıl yapılır kan tahliliyle anlaşılan hastalıklar kan tahliliyle börek hastaligi anlasilirmi kan tahliliyle hangi hastalıklar anlaşılır kansızlık testiyle aids anlaşılır mı hormon kan değerleri kan tahlili ile hormon kontrolu nasil olur kan tahlilinde aids anlaşılırmı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir