Kanser Hastalarının Ölüm Belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar
allah almak bacak bile bir evi ilk imana insan kabul madde nefes olaya saat serap ya Kanser Hastalarının Ölüm Belirtileri Kanser Hastalarının Son Halleri kanser hastalarının ölümü kanser hastalarının ölüm..Kanser Hastasının Son Anı

Dünya hayatının en çetin imtihanlarından biri de, gerçeğe yaklaşmakta çekilen zorluklardır. Çünkü beyinlerimiz maddi olaylarla yıkanmış, gözler görmediğine inanmaz olmuş, bu yüzden de dualarımız bile samimiyetini kaybetmiştir. Aslında her insan, başta rüya gerçeği olmak üzere bir çok kere madde ötesindeki esintileri farkeder. Veya birçok kere madde ötesinden yansıyan mânâ gücünün varlığına şahit olur. Fakat kuvvetli bir imana sahip olmayan insan, madde ötesi gerçekleri nefsin ve şeytanın tesiri ile ya görmezlikten gelir, ya da “tesadüf” der geçer.

Ben, kırk yıllık bir kanser uzmanı olarak maddeyi aşan sayısız olayla karşılaştım ve bunları, o olaya şahit olanlarla birlikte belgeleyerek özel bir arşiv yaptım. Bunlardan 1976 yılında yaşanmış bir olayı size nakletmek istiyorum.

Kanser hastanesinde başhekimken Serap adında genç bir hanım hastam vardı. Bu hastam göğüs kanserine yakalanmış ve tedavi için yurtdışına gitmek istemesine rağmen, bazı formaliteler sebebiyle o imkânı bulamamıştı. Serap`ı özel bir ilgiyle bizzat ben tedavi altına aldım. Ve kısa bir süre sonra da Allah`ın izniyle iyileştiğini gördüm. Ancak Serap`ın da bütün diğer kanserliler gibi ilk beş yıllık süreyi çok dikkatli geçirmesi gerekiyordu. Bir işkadını olan Serap, dört yıl kadar sonra bir ihale için İzmir`e gitmek istedi. Kış aylarında olduğumuz için uçakla gitmesi şartıyla kabul ettim. Maalesef bilet bulamamış ve benden habersiz bindiği otobüsün kaza geçirmesi üzerine altı saat karda mahsur kalmış. Dönüşünden kısa bir süre sonra kanser, kemik ve akciğerine yayıldı. Serap, bacak kemiklerindeki metasaz nedeniyle yürüyemez hale gelirken, hastalığın akciğerdeki tezahürü sebebiyle de devamlı olarak oksijen cihazı kullanıyor ve söylediği her kelimeden sonra ağzını o cihaza yapıştırarak nefes almak zorunda kalıyordu.

Evine gittiğim gün, yine güçlükle konuşarak:

– “Doktor bey” dedi. “Ben size…dargınım.”

– “Niçin” diye sordum.

– “Siz… dindar… bir… insanmışsınız… niçin… bana… da, Allah`ı… ölümü… ahireti… anlatmıyorsunuz?”

Dini inançlarının çok zayıf olduğunu bildiğim için, bu teklifi karşısında oldukça şaşırdım. Onu üzmemeye çalışarak:

– “Doktorlara ulaşmak kolaydır”dedim. “Parayı bastırdın mı istediğine tedavi olursun. Ancak iman tedavisi için gönülden istek duymalısın…”

Konuşmaya mecali olmadığından “ben o isteği duyuyorum” mânâsında başını salladı. Artık ümitsiz bir tıbbî tedavinin yanısıra, ebedî hayatın ve saadetin reçetesi olan iman derslerimiz başlamış ve son günlerini yaşayan Serap için bu dersler “hızlandırılmış öğretime” dönüşmüştü.

Anlattığım iman hakîkatlarini bütün ruhuyla meczediyor ve arada bir soru soruyordu.

Vefatına bir hafta kadar kala:

– “Doktor bey” dedi. “Ben…ölürken… ne…söylemeliyim?”

– “Senin durumun çok özel” dedim.

Kelime-i şehâdet sana uzun gelir. O anı farkedince Muhammed (s.a.v) sana yeter.”

O, haliyle tebessüm ederek yine başını salladı.

Çok ıstırabı olduğu için Serap`a sürekli morfin yapıyor ve O`nu uyutmaya çalışıyorduk. Ben, bir iş seyahati sebebiyle bir müddet ziyaretine gidemedim.

Dönüşümde annesi telefon ederek :

– “Serap, bir haftadır morfin yaptırmıyor.” dedi.

– “Sabahlara kadar inliyor ve çok ıstırap çekiyor.”

Hemen eve gittim ve iğne yaptırmamasının sebebini sordum. Aldığım cevabı hâlâ unutamıyor ve hatırladıkça ürperiyorum.

– “Ya morfinin tesiriyle ölüme uykuda yakalanır ve son nefeste “Muhammed” diyemezsem?”

İşte Serap, böyle bir hanımdı.

Bu arada benden istihareye yatmamı ve eğer birkaç gün daha ömrü varsa, son günü uyanık kalacak şekilde morfin yaptırılmamasını rica etti. Ben hiç âdetim olmadığı hâlde cuma gününe rastlayan o gece istihareye yattım ve Serap`ın âcizliği hürmetine olacak ki, salı gününe kadar yaşayacağına dair işaret sezdim.

Ertesi gün ona: -“Hiç korkma!” dedim. “İğneyi vurdurabilirsin.”

Ve Serap, bir veda niteliği taşıyan bu görüşmemizde, son sorusunu sordu:

– “Doktor bey…Azrail…bana …nasıl…görü..necek?”

– “Kızım,” dedim. “O bir melek değil mi?

– “Hiç merak etme, sana yakışıklı bir prens gibi gelecektir.”

– Salı günü Serap`ın ağırlaştığı haberini alınca hemen evine gittim.

Ancak vefatına yetişememiştim. Ailesi tam mânâsıyla perişandı. Sadece kendisine uzun müddet bakan dindar bir hanım akrabası ayaktaydı ve beni görünce yanıma gelerek:

– “Doktor bey, biliyor musunuz, bu evde biraz önce bir mucize yaşandı!” dedi ve devam etti:

– Serap, bir saat kadar önce oksijen cihazını attı ve “yataktan kalkması imkansız” denmesine rağmen kalkarak abdest aldı, iki rekat namaz kıldı. Bütün ev halkı hayretten donup kaldık.

Ve kelime-i şehâdet getirerek vefat etmeden biraz önce de:

– “Doktor bey`e söyleyin, dedi. Azrail, O`nun söylediğinden de güzelmiş !!!”

Etiketler:kanser hastalarının ölümü kanser hastalarının ölüm belirtileri kanser hastalarının son halleri kanser hastasının ölüm belirtileri kanser hastalarının hayat hikayeleri kanserli hastanın ölümü kanser hastasinin son günleri kanser hastaları ve ölüm bır hastanın olum anı goruntusu kanserinin son anlari kanserli hastaların son görüntüleri kanserli hastanın ölüm belirtileri kanserli hastaların ölümü kanserli hastanın ölüm videolar kanserden anıden nasıl olunur bir hastanın ölüm anı kanser hastası ölümü nasıl belli olur kanserli kişinin ölümü akciğer kanserinin ölüm sahnesi hastaya kanser olduğu
Kanserojen: A kanserojen insan veya hayvan kansere neden kapasitesine sahip bir maddedir. bir madde teşvik etmek veya kanser ağırlaştırmak biliniyor, ancak varsa mutlaka kansere neden olmaz, aynı zamanda bir kanserojen denebilir.
Kanserli Çocuklara Umut Vakfı: Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, İstanbul'da yerleşik bir Sivil Toplum Kuruluşu'dur.
Onkoloji: Onkoloji kanserin oluşumu, nedenleri, kalıtımla ilişkisi, tanısı, tedavisi, kanserle ilgili istatisikler ve kanserden korunmayla ilgilenen tıp dalıdır.
Kanser immünoterapisi: İmmunoterapi, bağışıksal sağaltım, bağışıklık terapisi kimi hastalıkların sağaltımında uygulanan bir yöntemdir.
Ölüm Yiyen: Ölüm Yiyen veya Rosier, J.K. Rowling tarafından yazılmış olan Harry Potter serisinde Karanlık Taraf'ın (Karanlık Lord'un) hizmetkarlarına verilen genel isimdir.
Ölüm Tarlaları: Ölüm Tarlaları, The Killing Fields veya Killing Field şu anlamlara gelebilir:
Ölümcül Tuzak: Ölümcül Tuzak (İngilizce özgün adı: The Hurt Locker) 2009 ABD yapımı gerilim filmidir. Kathryn Bigelow'un yönettiği film 2009'un en fazla övülen filmlerinden biri oldu ve birçok festival, organizasyon ve gruptan ödüller kazandı.
Ölüm Geçirmez: Ölüm Geçirmez, 2007 tarihli ABD yapımı aksiyon gerilim filmidir. Özgün adı Death Proof tur. Senaryosunu Quentin Tarantino'nun yazıp yönettiği filmin görüntü yönetmeni ve yapımcılarından biri de Tarantino'dur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir