Karakeçi Şenlik Resimleri

Sponsorlu Bağlantılar
ali ankara araya atma belediye bir bu sabah bucak bursa gelecek istiklal murat nin siverek sivil toplum Karakeçi Şenlik Resimleri Karakeci Bahar Senlikleri Fotoğrafları urfa siverek karakecin bahar şenlikleri karakeçi ş..

Karakeçi’nin Coşkulu Şenliği

Karakeçi’nin coşkulu şenliği

‘Uluslararası Karakeçili Şenlikleri’nin 10’ncusu bugün Siverek’e bağlı Karakeçi Köyü’nde 8 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.Türkiye’nin değişik yerlerinde yaşayan Karakeçi Aşireti’ne mensup kişilerin bir araya gelmesi için geleneksel hale getirilen ‘Uluslararası Karakeçili Şenlikleri’nin 10’ncusu bugün Siverek’e bağlı Karakeçi Köyü’nde 8 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Genç kızların yöresel kıyafet defilesi yaptığı, halat çekme ve gülle atma gibi yarışların düzenlendiği şenlikte, anneler günü dolayısıyla da 3 bin kadına karanfil dağıtıldı.
Şanlıurfa, Eskişehir, Bursa, Ankara başta olmak üzere birçok kentten ve yurtdışında yaşayan Karakeçi aşireti mensubu 8 bin kişi bu sabah Siverek’e bağlı Karakeçi Köyü’ndi bir araya geldi. Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, Diyarbakır Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanı Albay Fahri Cici, Siverek Kaymakamı Kemal Yıldız, DP’li Siverek Belediye Başkanı Ali Murat Bucak, bürokratlar ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı şenlikler saygı duruşunda bulunulup, istiklal marşı okunması ile başladı.
Şenliklerin açılışında konuşan Siverek kaymakamı Kemal Yıldız, onuncu kez düzenlenen şenliğin bölgede insanlar arasında kaynaşmayı sağlayıp, sirlik ve beraberliği pekiştirmeyi amaçladığını belirterek, “’Bu şenliklerin bir diğer amacı da, geçmiş mirası gelecek nesillere bırakmaktır. Atatürk’ün, ‘Geçmişini bilmeyen milletler, başka milletlere yem olurlar’ sözünden hareketle, bu şenlikler gelecek nesillere kültür mirası olarak kalacaktır” dedi.
Konuşmaların ardından halat çekme ve gülle atma yarışmaları yapıldı. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri Vali Yusuf Yavaşcan tarafından verildi. Şenlik kapsamında aşiret mensubu genç kızlar tarafından yöresel kıyafetlerin sergilendiği bir de defile düzenlendi. Kollarında ve boyunlarında takılı bol altınlar ve rengarenk yöresel kıyafetleri ile mankenleri aratmayan aşiret kızları, defile sonunda açtıkları Atatürk posteri ve Türk bayrağı ile de izleyicilerden büyük alkış aldı. Şenlikler kapsamında köye gelen Kazakistan Halk Dansları Topluluğu ekibinin de sergilediği gösteri izleyiciler tarafından ilgiyle izlendi.
Anneler Günü dolayısıyla, Siverek Kaymakamlığı tarafından, şenliğe katılan 3 bin kadına da birer karanfil hediye edildi. Standlarda Karakeçi yöresine ait el işleme kilimlerin sergilendiği şenlik, halay çekilmesi ve kıl çadır altında birlikte yemek yenilmesi ile sona erdi. HABER7

Etiketler:urfa siverek karakecin bahar şenlikleri karakeçi şenlik resimleri karakeci bahar senlikleri fotoğrafları
Karakeçili: Karakeçili, Oğuzların 24 kolundan biri olan Oğuzların en büyük aile grubu olan Karakeçili, Ertuğrul Gazi önderliğinde Orta Asya’dan kalkıp Gazin Antepin Karacadağ eteklerinden Fırat'ı geçen Karakeçililer Batıya ve Kuzeye doğru ilerleyerek Ege'ye, Orta Anadolu'ya, Batı Anadolu'da Bursa Söğüt’e gelerek yerleşik düzene geçilmiş ve daha sonra 15. yüzyılda bir kısmı Söğüt’den ayrılarak, bir kısmı da şimdiki Karakeçili’nin bulunduğu yerde Karakeçili köyünü kurmuşlardır.
Karakeçili aşireti: Karakeçili Aşireti, Türkiye'de bulunan bir bölümü kürtleşmiş eski bir Türkmen (Oğuz) aşiretidir.
Karakeçili, Çorum: Karakeçili, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Karakeçili, Gördes: Karakeçili, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir köydür.
Karakeçili, Boğazkale: Karakeçili, Çorum ilinin Boğazkale ilçesine bağlı bir köydür.
Festival: Festival, genellikle yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan, yapıldığı yörenin imgesi hâline gelmiş etkinlikler bütünüdür.
Şenlikköy, Bakırköy: Şenlikköy ya da Florya, İstanbul'un Bakırköy ilçesinde bir semt. Küçükçekmece ilçesiyle komşudur. Mahallenin güney kısmı Marmara Denizi'ne sınırdır.
Şenlikköy Stadyumu: Şenlikköy Stadı, İstanbul'un Bakırköy ilçesinde yer alan ve Şenlikköy (eski adıyla Florya) semtinde bulunan ve Bakırköyspor'un maçlarını oynadığı 8000 kapasiteli küçük bir stadyumdur.
Şenlik, Devrekani: Şenlik, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.
Şenlik, Lice: Şenlik (SIPéNİ), Diyarbakır ilinin Lice ilçesine bağlı bir köydür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir