Karakök Nedir

Sponsorlu BağlantılarKarakök Nedir ve Kare Kök Nedir ile ilgili bu yazıda Karekök Nedir – Karekökü Kim Bulmuştur hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…


Karekök Nedir – Karekökü Kim Bulmuştur

Karekök Nedir – Karekökü Kim Bulmuştur

Kare kök matematiksel bir ifadedir. Bir sayının kök içine alınması, o sayının (1/2). kuvvetinin alınması demektir . Kare tabiri sayının alınan kökünün derecesini ifade eder. Örneğin 9 u kare köke alırsak, dokuz 3’ün karesi olduğundan kök dışına 3 olarak çıkar. Küp kök de örneğin 27 ‘yi alırsak, 27 de 3*3*3 demektir yani 3’ün küpüdür ve kök dışına 3 diye çıkar.

Batılıların El Gabra(Algebra=cebir) dediği Cebir ilminin kurucusu kesin olarak bilinemekle birlikte Arap Matematikçi El Cabir Bin Hayyam’dır.

Arşimed ayrıca sayısının değerini çok yaklaşık biçimde bulmuştur ve karekök bulma konusunda çalışmıştır. Karekök konusunda da o döneme kadar ulaşılan en iyi sonuçlara ulaşmış ve çok yaklaşıklıkla karekök hesabı yapmayı başarmıştır.

"El Cabir baştan sona kadar cebir ilmini kurdu.
1, 2 ve 3. dereceden denklemlerin çözümlerini gösterdi. Karekök ve küpkök almayı gösterdi."

Harezmi de cebirin kurucularındandır ama cebirin isim babası El Cabir’dir! İngilizce’deki Algebra kelimesi de bunu kanıtlamaktadır!

Etiketler:karakök nedir kare kök nedir karekök karekök kim bulmuştur karekök nedir karekök nedir? karekökü kim bulmustur karekökü kim bulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir