Katı Hal Fiziği

Sponsorlu BağlantılarBu yazı Katı Hal Fiziği hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

Katı hal fiziği

Katı hal fiziği, yoğun madde fiziğinin geniş bir dalı olup, şekli değiştirilemez maddelerle veya katılarla ilgilenir. Katı hal fiziği teorisinin ve araştırmalarının en önemli konuları kristallerdir. Çünkü bir kristalin atomları genellikle düzenli (periyodik) dizildiğinde matematiksel modeli daha kolay çıkartılabilir. Bu düzenli yapıya da kristalin karateristiği denir. Katı hal fiziğinde genellikle kristallerin incelenmesinin diğer bir nedeni de elektrik, magnetik, optik ve mekanik özelliklerinin çeşitli mühendislik alanları için önemli olmasıdır.

Pek çok katı hal fiziğini teorisinin ana çatısı rölativistik olmayan kuantum mekaniğinin Schrödinger dalga denklemidir. Periyodik bir potansiyeldeki elektronların dalga fonksiyonunu karakterize eden Bloch teorisi, pekçok analiz için önemli bir başlangıç noktasıdır. Bloch teorisi sadece periyodik potansiyellere uygulanabildiğinden sadece yaklaşık sonuçlar verir.

Etiketler:kati hal fizigi
Katır: Katır, (Bilimsel Adı: Equus mulus) erkek eşek ile dişi at (kısrak) çiftleştiğinde meydana gelen çoğu kez kısır melezi'dir.
Katılımcı sözlük: Katılımcı sözlük, sözlükten esinlenilerek oluşturulmuş ve etkileşime dayanan bir internet projesi. Katılımcı sözlüklerde, üyeler çeşitli kavramlar hakkında tanım adı verilen yorumlar yazmaktadır. İlk katılımcı sözlük 1s Şubat 1999'da yayına başlayan Ekşi Sözlük'tür. Günümüzde yaklaşık 700.000 sözlük yazarı, 7.000.000 okuyucu kitlesi bulunmaktadır.
Katırtırnağı: Katırtırnağı (Spartium junceum), baklagiller (Fabaceae) familyasından Akdeniz'e özgü bir çalı türü. Akdeniz dışında Kuzeybatı Afrika ve Güneybatı Asya'da bulunur.
Katı hal fiziği: Katı hal fiziği, yoğun madde fiziğinin geniş bir dalı olup, şekli değiştirilemez maddelerle veya katılarla ilgilenir.
Fiziğin Evrimi (kitap): Fiziğin Evrimi ya da özgün adıyla The Evolution of Physics: From Early Concept to Relativity and Quanta, Albert Einstein ve Leopold Infeld'in ortaklaşa yazdıkları, 1938 yılında Cambridge University Press tarafından yayımlanan kitaptır.
Fizik: .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir