Katı Hal Fiziği (yoğun Madde Fiziği)

Sponsorlu BağlantılarKatı Hal Fiziği (yoğun Madde Fiziği) ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu not umarım işinize yarar.

Fiziğin maddenin makroskopik özellikleriyle uğraşan dalıdır. Bir sistemi oluşturan parçacık sayısı çok fazla ve bu parçacıklar arasındaki etkileşim kuvvetli olduğunda ortaya çıkan fazlarla ilgilenir.

Bu fazlardan en bilindik olanları atomların aralarında elektromanyetik kuvvetten doğan bağlarla birbirine bağlandığı, maddenin katı ve sıvı halleridir. Daha ilginç fazlara örnek olarak süperakışkanlık ve Bose-Einstein yoğuşması olarak adlandırılan, çok düşük ısılarda ortaya çıkan durumlar, serbest elektronların özelliklerinden kaynaklı olarak bazı materyallerde meydana gelen süperiletkenlik, atomik latislerde görülen ferromagnetik ve antiferromagnetik fazlar verilebilir.

İsim:  800px-Bose_Einstein_condensate.png<br />
Görüntüleme: 576<br />
Büyüklük:  377,4 KB (Kilobyte)

Maddenin yeni bir halinin (Bose–Einstein yoğuşması) varlığını gösteren, Rubidium gazı atomlarının hız dağılımı verisi

Yoğun madde fiziği günümüzde çağdaş fiziğin en geniş araştırma sahasıdır. Tarihsel olarak, şimdi yoğun madde fiziğinin bir dalı olarak kabul edilen katı hal fiziğinden türemiştir. Yoğun madde fiziği ismi ilk kez Philip Anderson tarafından çalışma grubunu yeniden isimlendirdiğinde (1967) kullanılmıştır. Kimya, malzeme bilimi, nanoteknoloji ve mühendislik dallarıyla ortak konulara da sahiptir.

Etiketler:
Katır: Katır, (Bilimsel Adı: Equus mulus) erkek eşek ile dişi at (kısrak) çiftleştiğinde meydana gelen çoğu kez kısır melezi'dir.
Katılımcı sözlük: Katılımcı sözlük, sözlükten esinlenilerek oluşturulmuş ve etkileşime dayanan bir internet projesi. Katılımcı sözlüklerde, üyeler çeşitli kavramlar hakkında tanım adı verilen yorumlar yazmaktadır. İlk katılımcı sözlük 1s Şubat 1999'da yayına başlayan Ekşi Sözlük'tür. Günümüzde yaklaşık 700.000 sözlük yazarı, 7.000.000 okuyucu kitlesi bulunmaktadır.
Katırtırnağı: Katırtırnağı (Spartium junceum), baklagiller (Fabaceae) familyasından Akdeniz'e özgü bir çalı türü. Akdeniz dışında Kuzeybatı Afrika ve Güneybatı Asya'da bulunur.
Katı hal fiziği: Katı hal fiziği, yoğun madde fiziğinin geniş bir dalı olup, şekli değiştirilemez maddelerle veya katılarla ilgilenir.
Fiziğin Evrimi (kitap): Fiziğin Evrimi ya da özgün adıyla The Evolution of Physics: From Early Concept to Relativity and Quanta, Albert Einstein ve Leopold Infeld'in ortaklaşa yazdıkları, 1938 yılında Cambridge University Press tarafından yayımlanan kitaptır.
Fizik: .
Compact Disc: Compact Disc ya da yoğun disk (İngilizce: Compact Disc, CD), Philips ve Sony ortaklığı ile geliştirilmiş sayısal optik veri saklama ortamıdır.
Yoğunluk: Homojen bir yapıya sahip maddenin birim hacminin kütlesi. Yoğunluk birimi gram/cm³ (gram/mililitre) veya kg/m³'tür.
Yoğun Hickson Grubu: Yoğun Hickson Grubu veya Hickson'un Küçük Boyutlu Grupları (kısaca HCG) 1982 yılında Paul Hickson tarafından düzenlenen ve 100 gökada grubunu içeren bir katalogdur.
Yoğun madde fiziği: Yoğun madde fiziği, fiziğin, maddenin makroskopik fiziksel özellikleri ile ilgilenen dalıdır. Özel olarak sistemdeki bileşen sayısının fazla ve bu bileşenler arasındaki etkileşimin büyük olduğu yoğun maddeyle ilgilenir.
Yoğun tarım: Yoğun tarım ya da intansif tarım, tarladan ürün kaldırıldıktan sonra alanda kalan artıklarla besleme veya yetiştiriciliktir.
Maddecilik: Maddecilik, özdekçilik veya materyalizm, her şeyin maddeden oluştuğunu ve bilinç de dahil olmak üzere bütün görüngülerin maddi etkileşimler sonucu oluştuğunu öne süren, a priori olan hiç bir metafiziksel kavram kabul etmeyen felsefi kuramıdır. Bir diğer deyişle madde, varolan tek tözdür.
Maddenin hâlleri: Maddenin hâli bir maddenin faz durmunu tanımlar. Şu anda 16 tane madde hâli tanımlanır; bunlardan üçü katı, sıvı ve gaz olarak adlandırılan klasik hallerdir.
Madde bağımlılığı: Madde bağımlılığı alkol, sigara ve uyuşturucu maddeleri kullanma sonucunda vücutta bu maddeleri kullanmaya karşı oluşan ihtiyaçdır.
Madden NFL: Madden NFL EA Tiburon tarafından EA Sports için geliştirilen video oyunları serisidir. Oyun adını efsanevi futbol koçu John Madden'dan almıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir