Katlı Ornalar Yasası

Sponsorlu Bağlantılar
bile bir element elementler john dalton n2o4 n2o5 no2 orana sudan yasa Katlı Ornalar Yasası Katlı Oranlar Kanunu Nedir katlı oranlar yasası katlı ornalar yasası katlı or..

Katli Oranlar Yasasi (dalton Yasasi)

İki element aralarında iki bileşik oluşturuyorsa, bu elementlerden birinin sabit miktarları ile birleşen diğer elementin değişen miktarları arasında basit bir oran vardır.

Örn; NO2 – N2O4 bileşik çiftinde:

Aynı miktar N ile birleşen O kütleleri arasında.

2/ NO2 = N2O4 = 4

1/ N2O5 = N2O5 5

Aynı miktar O ile birleşen N kütleleri arasında

Katlı Oranlar Yasası

Katlı Oranlar Yasası
Katlı Oranlar Yasası Nedir – Katlı Oranlar Yasası Hakkında

Katlı oranlar yasası, aralarında birden fazla bileşik oluşturan elementler arasında, birinin sabit miktarıyla, birleşen diğer elementin miktarları arasında tam sayılarla ifade edilen katlı orana denir. John Dalton tarafından bulunmuştur.

Yasa hakkında

1804 yılında bu yasayı bulan John Dalton, bileşiklerde elementler arasındaki kütle oranının korunmasına karşın bazen aynı elementlerin birbirleriyle birleştiklerinde farklı özellikler gösteren bileşikleri oluşturduğu gözlenmiştir. Örneğin karbon ve oksijenin birleşmesiyle özellikleri tamamen birbirinden farklı karbon dioksit ve karbon monoksit diye adlandırlan iki farklı ürün meydana gelir. Karbonmonoksit oldukça zehirli bir gazken karbondioksit soluk alıp verirken dışarı attığımız zehirli olmayan bir gazdır ve yeşil bitkilerin yaşamını sürdürmesi için gereken en temel elemanlardan biridir.

Aslında oksijen ile hidrojenin birlikte oluşturdukları birbirinden farklı iki form vardır. Biri su, diğeri hidrojen peroksittir. Hidrojen peroksidin yaklaşık %3’lük su ile seyreltilerek hazırlanmış çözeltisi eczanelerde oksijenli su olarak satın aldınabilen ticari bir üründür. Ayrıca özellikleri kesinlikle sudan çok farklıdır. Yalnızca karbon ve hidrojenden oluşmuş bileşiklerin sayısını ise tam olarak söylemek zordur. Bütün bu karmaşaya karşın Dalton şunu fark etti.

“ “Eğer bir element bir başka element ile birden fazla bileşik oluşturabiliyorsa elementlerden birinin sabit miktarı ile diğer elementtin değişen miktarları arasında basit ve tam sayılarla ifade edilebilen bir oran vardır.” ”

Örneğin karbon dioksit-karbon monoksit örneğine geri dönersek, 44 karbondioksitte 12 gram karbon ve 32 gram oksijen vardır. Karbonmonoksidin 28 gramında ise 12 gram karbon ve 16 gram oksijen vardır. Her iki bileşikteki karbon miktarı 12 gramı için birinde 32 diğerinde 16 gram oksijen vardır. Birinci bileşikteki oksijen kütlesinin ikinci bileşiktekine oranı 32/16=2 dir. Bu Dalton’a kendi adıyla anılan Dalton Atom Teorisi fikrini verdi.

Sabit Oranlar Kanunu

XY2 bileşiğindeki MX/MY kütlece birleşme oranı 3/16 X elemendini atom kütlesi 12 ise Y elementi kaçtır?

Etiketler:katlı oranlar yasası katlı ornalar yasası katlı oranlar kanunu nedir katlı oranlar yasası (dalton yasası) KATLI ORANLar yasası katli oranlar yasasi katlı oranlar kanunu dalton katlı oranlar yasası anlatım katlı oranlar kanunu nedi katlı oranlar kanunu video anlatım 9.sınıf kimya dalton kanunu dalton katli oranlar
Yaşasın Okulumuz (albüm): Yaşasın Okulumuz, bir yardım albümü. TOÇEV'in okul yaptırmayı ve okulların fiziksel koşullarını iyileştirmeyi hedefleyen projesi için özel olarak hazırlanmıştır.
Yaşasın Hitler Gençliği: Yaşasın Hitler Gençliği (Japonca: 万歳ヒットラー・ユーゲント: 独逸青少年団歓迎の歌, Banzai Hittorā Yūgento: Doitsu Seishōnen Dan Kangei no Uta, "Yaşasın Hitler Gençliği: Almanya Gençlik Örgütü Karşılama Şarkısı"), Hitler Gençliği heyetinin Japon İmparatorluğu ziyaretini konu alan Japonca şarkısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir