Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar

Sponsorlu Bağlantılar

Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar ve Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar Nelerdir ile ilgili bu yazıda Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…


Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar

Kaynama ve Buharlaşma Arasındaki Farklar
*Buharlaşma her sıcaklıkta olur , kaynama belirli sıcaklıkta belirli basınçtadır.
*Buharlaşma yüzeyseldir , kaynama sıvının her noktasında olur.
*Sıcaklık artıkça buharlaşma hızı artar , kaynama sırasında buharlaşma hızı maksimum olur.

Buharlaşma hem açık kaplarda hem de kapalı kaplarda olur.Açık kaplarda buharlaşma sıvı tamamen bitinceye kadar devam ederken , kapalı kaplarda sıcaklıkta sabitse bir süre sonra yoğunlaşma da başlar, çünkü buhar haline geçen moleküller birbirleriyle çarpışırken enerji alışverişinde bulunurlar. Enerjisi azalan molekül tekrar sıvı hale dönüşür.Bu olaya yoğunlaşma denir.

Buharlaşan molekül sayısı ile yoğunlaşan molekül sayısı birbirine eşit olunca dinamik bir denge kurulur.Bu denge sırasında buhar moleküllerinin sayısı değişmediği için buharın yaptığı basınç da değişmez. Bu basınca , sıvının o sıcaklıktaki denge buhar basıncı yada kısaca buhar basıncı denir.

BUHAR BASINCI
1. Sıcaklık arttıkça artar.
2. Moleküller arası çekim kuvveti arttıkça azalır.
3. Sıvıda çözünmüş katı madde oranı arttıkça azalır.

Dikkat: Sıvıların buhar basınçları sıvının miktarına ve sıvının yüzey

*Molekülleri arasındaki çekim kuvveti zayıf olan sıvının buharlaşması kolay olduğu için buhar basıncı yüksektir.Buhar basınçları yüksek olan sıvılar uçucudur.

* Aynı sıcaklıkta iken buhar basıncı yüksek olan (uçucu) sıvının kaynama sıcaklığı düşüktür.
linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01′];

Etiketler:Kaynama ve Buharlaşma Arasındaki Farklar Kaynama ve Buharlaşma Arasındaki Farklar Nelerdir
Kaynama noktası: Kaynama noktası, sıvının buhar basıncının dış basınca eşit olduğu andaki sıcaklığıdır. Buhar basıncı yüksek olan sıvılar uçucudur ve kaynama noktaları düşüktür.
Kaynama Noktası (film): Kaynama Noktası (Boiling Point) başrollerini aksiyon yıldızı Wesley Snipes ve 2 Akademi Ödülü adayı oyuncu Dennis Hopper'in oynadığı 1993 yapımlı aksiyon filmidir.
Kaynama noktasına göre elementler: Olağan basınç şartlarında elementlerin kaynama noktalarına göre dizilimleri:
Buharlaşma ısısı: Buharlaşma ısısı LB , birim miktardaki bir sıvının gaz haline dönüşmesi için gereken enerjidir. Sıvının kaynama sıcaklığında ölçülür ve genellikle joule/gram veya kJ/mol birimleri cinsinden ifade edilir.
Buharlaşma entalpisi: Buharlaşma entalpisi, sıvılar için tanımlanmış bir özellik olup belirli bir miktardaki sıvının buharlaşması için ihtiyaç duyduğu enerji anlamındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir