Keçi Irkları

Sponsorlu Bağlantılar
alman asil ayhan beyaz capra aegagrus capra falconeri ceyhan damascus genel hafif hilal ilk kilis marmara notta ortak prisca saanen verim zarif Keçi Irkları Dünya Keçi Irkları sütçü keçiler keçi ırkları dünya keçi ırkları üstü..Dünyada Yetiştiriciliği Yapılan Önemli Sütçü Keçi Irkları

Dünyada Yetiştiriciliği Yapılan Önemli Sütçü Keçi Irkları

Süt üretimi milattan önce 6000 yılında başlamıştır. Bugünkü sütçü hayvanlar yıllar önce yerle ırkların seleksiyon ve melezleme yoluyla geliştirilmesiyle elde edilmiştir. Evcil hayvan türleri arasında keçinin önemli bir yeri vardır. Ekonomik önemi fazla olan türlerden birisidir. Bunu keçinin ilk evcilleştirilen hayvan türlerinden birisi olmasına, cüsselerinin küçük, selülozca zengin kaba yemleri yüksek oranda sindirebilmeleri ve değişik çevre koşullarına kısa sürede uyum göstermesine bağlıyabiliriz. Keçiler daha çok merada otlamaya elverişli ise de entansif bakım ve beslemeye de iyi cevap veren hayvanlardır. Tropik ve subtropik iklimlerdeki keçi ırkları, genellikle yüksek süt verim kapasitesine sahiptir.

M.Ö. 9000-7000 yıllarında Orta Doğu’da evciltildiği düşünülmektedir. Halen dünyada yetiştirilmekte olan evcil keçi ırklarının 3 yabani keçiden köken aldığı kabul edilir. Bunlar; Capra prisca adamets (kılıç boynuzlu), Capra falconeri (burgu boynuzlu) ve Capra aegagrus (hilal boynuzlu) yabani keçi ırklarıdır (Özcan 1989, Anonymous 2002). Bu bröşürde dünyada yetiştiriciliği yapılan önemli süt keçi ırklarının verim özellikleri ortaya konulmuştur.

Sütçü Keçi Irkları

Süt tipi keçi ırkları arasında Saanen, Toggenburg, Malta, Beyaz Alman Asil, Nubya, Alpin, Damascus ve Kilis keçileri sayılabilir.

En önemli süt keçisi ırklarının genel özellikler bu notta özetlenmiştir. Bu keçi ırklarının dış yapıları özellikleri genellikle bir birine benzerdir. Ortak özellikleri olarak keçiler dik kulaklı, hafif ve düz başlı, tehlike anında zarif karaca görünüşlü olmalarıdır.

Not: yazılar Dr. Ayhan CEYHAN’dan alıntıdır.
Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü, Bandırma/Balıkesir
Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bölümü

Etiketler:sütçü keçiler keçi ırkları dünya keçi ırkları üstün keçi ırkları avrupa sütçül keçi ırkları keçi ırkları isimleri avrupa togenburg keçileri süt keçi ırkları yabani keçi ırkı keçiırkları sütcül keçi
Keçiörengücü: Keçiörengücü (Hacettepe; 1945-1987) maçlarını Aktepe Stadı'nda oynayan 3.lig futbol kulübüdür. Renkleri eflatun-beyazdır.
Keçiören: Keçiören, Ankara büyükşehir belediyesi'ne bağlı bir ilçe.
Keçiboynuzu: Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua), baklagiller (Fabaceae) familyasından olup Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde doğal olarak yetişen ve baklaları (meyveleri) yenen, herdem yeşil çalı ya da ağaç formunda olan bir bitki türü.
Keçiborlu: Keçiborlu, Isparta ilinin bir ilçesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir