Kemik Erimesinde Neler Yemeliyiz

Sponsorlu Bağlantılar
bir dut gibi izmir kemik konferans kuru incir maydanoz prof dr simin veren zengin Kemik Erimesinde Neler Yemeliyiz Kemik Erimesine Karşı Neler Yapılmalı kemik erimesini önlemek için ne yapmalıyız kemik e..Kemik Erimesine Karşı Neler Yapmalıyız?

İzmir’de kemik sağlığının korunması konusunda bir konferans veren Prof. Dr. Simin Hepgüler “Her 7 kadından birisi hayatının bir evresinde kalça kırığı geçiriyor. Kalça kırığı sonrası ortaya çıkan sorunlar diğer kırıklardan daha fazladır, yaşamsal sonuçlar doğurabilir” dedi.

SÜTÜN YERİNİ MEŞRUBAT ALINCA

Prof.Dr. Hepgüler konferansta yüzlerce izleyiciye osteoporozdan korunma egzersizlerinden örnekler gösterdi. Konferansta osteoporozun tedavi edilmesi gereken, önlenebilir özellikleri olan ve kırıkları nedeniyle tedavi bedeli yüksek, toplumsal bir hastalık olduğuna dikkat çekildi.

Meşrubatların, çocukların beslenmesinde süt ve süt ürünlerinin yerini almasının, kalsiyum kaybına neden olduğu vurgulandı.

BUNLARI YE KEMİĞİNİ KORU

Egzersizin kemik oluşumunu olumlu etkilediğini belirten Prof. Hepgüler, osteoporoza karşı korunmada kalsiyum açısından zengin süt ve süt ürünlerinin yanı sıra asma yaprağı, ıspanak, kara lahana, maydanoz, roka, tere, pazı, bezelye, bamya, börülce, kuru soğan, dut, hurma, bögürtlen, kuru incir, kuru erik, kuru kayısı, siyah kuş üzümü ve kivi gibi sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerdi.

Osteoporozlu kişilerin egzersiz yaparken dikkatli olması gerektiği belirtilirken, her yıl düşenlerin üçte birinin 65 yaş üstünde olduğu, sıklıkla kalça ve önkol kırığı geçirdikleri kaydedildi.

Bugün

Etiketler:kemik erimesini önlemek için ne yapmalıyız kemik erimesinde neler yemeliyiz kemik erimesine karşı neler yapılmalı kemik erimesi için ne yemeli kemik erimesini önlemek için ne yapmalı kemik erimesi için ne yapılmalı kemik erimesini önlemek için ne yemeliyiz kemik erimesi için ne yapmalı kemik erimesine karsi ne yapmali kas erimesini engellemek için neler yenmeli kemik erimesi için ne yapılabilir kemik erimesi karşı ne yapmalı kemik erimesine ne yapmalı kemik erimesi evreleri kemik erimesi için ne yapmak lazım kemik erimesini önlemek için neler yapmalıyız kemiglerin erimemesiicin neyemeliyiz kemik erimesine karşı ne yemeli kemik erimesi olunca ne yapmali kemik ermesi için ne yapmalı
Kemik doku: Kemik, vücudu oluşturan dokular arasında en sert olanıdır. Organizmada gerçek anlamda destek görevi yapan dokudur.
Kemik iliği: Kemik iliği (Medulla ossea), büyük kemiklerin içinde, merkezde yer alan dokudur. Toplam vücut ağırlığının %4'ünü oluşturmaktadır bu da erişkinlerde yaklaşık 2.6 kg'a denk gelmektedir.Yeni kan hücrelerinin periyodik olarak yaşam boyu üretildiği yerdir.
Kemikli balıklar: Kemikli balıklar (), iskeletleri kemik yapıda ve dentin kökenli elemanlar bulunan balıkları içeren sınıf.
Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı: Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı (KİT-VAK) Merkezi İzmir'de bulunan bir Sivil Toplum Kuruluşu'dur.
Kemikbilim: Kemikbilim veya Osteoloji kemikler hakkında olan bilimsel çalışmadır. Anatomi'nin alt dalı olan kemikbilim kemikler, iskelet ögeleri, diş, morfoloji, işlev, hastalık, patoloji, kemikleşme süreci (kıkırdaklı yapılardan itibaren), kemiklerin direnci ve sertliği (biyofizik), gibi konularda detaylı çalışır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir