Kıbrısın Fethi

Sponsorlu Bağlantılar
ekim ekonomik eline kibris mehmed misir taki veren yeni bir yol Kıbrısın Fethi Kıbrıs Fethi kıbrısın fethi vikipedi Kıbrısın fethi kıbrıs feth..Kibris’in Fethi

KIBRIS’IN FETHI

Kibris Venediklilerin elinde bulunmaktaydi. Misir’in alinmasindan sonra Memluklülere vergi veren Kibris, Osmanlilara vergi vermeye baslamisti. Ekonomik, stratejik ve cografi yönden çok önemli olan Kibris seferinin kolay olacagi düsüncesiyle Lala Mustafa Pasa Kibris Seferine taraftar olurken, Sokullu Mehmed Pasa ise yeni bir Haçli Seferine yol açacagi endisesiyle Kibris’in fethine muhalif kalmisti. 1570 yilinin Ekim ayinda Kibris’taki irili ufakli tüm sehirler alinmis, Kibris’in baskenti durumundaki Lefkose Osmanlilarin eline geçmisti. Ancak Kibris’in en önemli kentlerinden olan Magosa henüz alinamamisti. Lala Mustafa Pasa komutasindaki Osmanli birlikleri yardimci birliklerin de gelmesiyle, Magosa kalesini karadan ve denizden kusatmaya basladi. Yaklasik bir yil süren kusatmadan sonra Magosa da teslim olmak zorunda kaldi (4 Agustos 1571). Adaya Türkler yerlestirildi.

Etiketler:kıbrısın fethi vikipedi Kıbrısın fethi kıbrıs fethi kibrisin fethi KIBRISIN FETHİ kktc fethi kıbrısın fethi kısaca kıbrıs fethinin sebepleri vikipedi kıbrısının fethi nedir belgradın fethi kısaca kibrisin alinmasi vikipedi mısır ve kıbrısın fethi kıbrısın feti kibrisin fethi vikipedi kıbrıs fethi vikipedi kıbrıs feth edildimi kıbrıs ın fethi kıbrısın fethinin mecburi kılan sebepleri kiprisin fethi
Osmanlı-Venedik Savaşı (1570-1573): Osmanlı-Venedik Savaşı, Lala Mustafa Paşa komutasındaki Osmanlı donanmasının Kıbrıs'ı kuşatmasıyla başlayan ve kara kuvvetlerinin adaya çıkarma yapıp Lefkoşa'yı almasıyla sona eren savaştır.
Kıbrıs'ın 50 Yılı: Kıbrıs'ın 50 Yılı, 1999 senesinde 32. Gün adlı tartışma programının CNN Türk adlı televizyon kanalı için hazırladığı belgesel türünde Türkiye filmidir.
Kıbrıs'taki Yahudilerin tarihi: Kıbrıs, Akdeniz'in doğusunda bulunan Akdeniz'in üçüncü büyük adasıdır. Kıbrıs'ın ilk yerlileri büyük ihtimalle Karyalılardır, bunu Fenikeliler ve Yunanlar takip eder. Adaya ilk Yahudiler Yunanlar işgali altında girmiştir. Adadaki diğer dini gruplarla iyi ilişkiler içinde olan Yahudilere Romalılar da hoşgörüyle yaklaşıyordu. Kıbrıs Kralı Ptolemy Lathyrus ile Alexander Jannæus arasında geçen Ptolemais şehrindeki savaşta birçok Yahudi öldürüldü. Savaş sırasında Yahudiler Kral Lathyrus'a sadık kaldılar.
Taksim (Kıbrıs Sorunu): Taksim, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1974'teki harekâtı'ndan önce Kıbrıs'ın ve 1974'ten sonra Kıbrıs'ın kuzeyinin bir il olarak Türkiye'ye katılmasını hedefleyen düşünce.
İnebahtı Deniz Muharebesi: İnebahtı Deniz Muharebesi (İspanyolca: Batalla de Lepanto, İtalyanca: Battaglia di Lepanto), 7 Ekim 1571 tarihinde Osmanlı Devleti ile Haçlı donanmaları arasında, Korint Kıstağı'nda, İnebahtı yakınlarında yapılan deniz muharebesidir. Osmanlı kaynakları, bu muhaberenin adını Sıngın olarak yazar. İspanyol yazar Cervantes bu savaşta elinden ve göğsünden yaralanmıştır.
Fethiye: Fethiye (Yunanca: Μάκρη, Muğla ili'nin 12 ilçesinden birisi ve ilçenin yönetim merkezi olan şehir.
Fethiyespor: Fethiyespor, 1933 yılında Fethiye'de kurulmuş olan futbol kulübü.
Ali Fethi Okyar: Ali Fethi Okyar (29 Nisan 1880, Pirlepe - 7 Mayıs 1943, İstanbul) Türk asker ve siyaset adamı. Cumhuriyet'i kuran öncü kadro içinde yer almış, Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı yapmış, Atatürk'ün talimatıyla kurulan muhalefet partisi Serbest Cumhuriyet Fırkası'nı yönetmiştir.
Fethi Demircan: Fethi Demircan (d. 20 Haziran 1938, Elazığ), Türk teknik direktör. Şu anda Türkiye Kadın Milli Futbol Takımı teknik direktörü olarak görev yapmaktadır.
Fethi Çelikbaş: Fethi Çelikbaş (d. 12 Mart 1912 Burdur- ö. 3 Kasım 2009) Türk siyasetçi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir