Kırıkkale Yüzölçümü

Sponsorlu Bağlantılar
ankara baba belediye belli cami camiler dede genel bilgiler halk istanbul karadeniz kenti sulakyurt sultan Kırıkkale Yüzölçümü Kırıkkale İlinin Müzikal Özellikleri kırıkkale ili kırıkkale yüzölçümü kırıkkale ilinin..

Kırıkkale – Kırıkkale İli – Kırıkkale İli Hakkında

KIRIKKALE – KIRIKKALE İli – KIRIKKALE İli Hakkında

GENEL BİLGİLER
Yüzölçümü : 4.365 km²
Nüfus : 349.396 (1990)
İl Trafik No : 71
Kırıkkale Orta Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kavşak noktası konumunda olması itibariyle önemli bir coğrafi konumda bulunmaktadır. Zengin tarihsel ve kültürel bir geçmişi olan yöre bir turizm kenti olma potansiyeli taşımaktadır.
İLÇELER
Kırıkkale ilinin ilçeleri; Bahşili, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulukyurt ve Yahşihan’dır.
Sulakyurt : İlçe 15.yüzyılda Kalecik nahiyesine bağlı bir köy olarak Şeyh Sami tarafından kurulmuştur. Küçükşami Cami Şeyh Türbesi, Sarıkız Türbesi, Tokuş Sultan Türbesi mevcuttur. Kalekışla Kalesi, Kalekışla Mağrası, Seydin Tepesi ile Gültepe höyüğü belli başlı kültür değerleridir
Karakeçili : İl merkezine uzaklığı 35 km. olup, İlçede 1995 tarihinden itibaren her yıl Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliği yapılmaktadır.
NASIL GİDİLİR
Karayolu : Terminal Kent merkezine yaklaşık 78 km uzaklıktadır. Terminale belediye otobüsleri, dolmuş ve özel taksiler çalışmaktadır.
Demiryolu : İstanbul, Diyarbakır, Ankara, Doğu Ekspresi tarifeleri uygulanmaktadır.
İstasyon Tel: (+90-318)224 28 58
GEZİLECEK YERLER
Camiler ve Türbeler
Hasandede Camii ve Türbesi: Kırıkkale-Merkez İlçeye bağlı, şehre 12 km. uzaklıkta olup, Camii ve Türbe yan yanadır. Hasandede Camii’nin hicri 1014 (1605) yılında yapıldığı bilinmektedir.
Yörede pek çok türbe bulunmaktadır.Bunlar ,Küçükkafşar Türbesi ,Tokuş Baba Türbesi (Delice ilçesi ,Çatallı köyü ile Kya köyü arası) ,Halil DedeTürbesi (Çelebi ilçesi ,Halil Dede köyüne 1km. uzaklıkta) gibi türbeler halk tarafından sürekli ziyaret edilmektedir.
Şeyh Şamil Camii ve Türbesi: Sulakyurt İlçe merkezinde bulunan cami Şeyh Şamil tarafından yapılmıştır. İlçenin kurucusu olan Şeyh Şamil’e ait türbe bu caminin yanında yüksekçe bir yerde bulunmaktadır.
Köprüler
Çeşnigir Köprüsü: Bilinen kaynaklara göre Çeşnigir Köprüsü ve yakınında bulunan Han Selçuklulara aittir. Köprü, XIII. Yüzyıldan kalma, bir Selçuklu eseridir.
Sportif Etkinlikler
Olta Balıkçılığı: Kapulukaya Baraj gölü ile Kızılırmak Vadisinde amatör olarak olta balıkçılığı yapılmaktadır.
COĞRAFYA
İç Anadolu Bölgesinde yer alan Kırıkkale, doğuda Çorum, Yozgat, güneyde Kırşehir, batıda Ankara, kuzeyde Çankırı illeri ile komşudur. Denizden yüksekliği 700 m’ dir.
TARİHÇE
Cumhuriyet Döneminde 1925 yılında kurulmuştur.Ankara’ya bağlı ilçe iken ,1989 yılında il olmuştur.
NE YENİR
Kırıkkale mutfağı Anadolu yemeklerinin sergilendiği bir mutfaktır.Kente yerleşenler geldikleri bölgelerin yemeklerini buraya taşımışlardır.Bu yüzden Kırıkkale mutfağı çok zengindir.Anadolu yemeklerinde tarım ürünleri , sebze ve hayvan ürünleri ile ilgili yemekler başı çeker. Yemekleri içerisinde sebze yemeklerinin her çeşidine rastlanır. Külleme kızartma haşlama ve kavurma yöredeki yaygın et yemekleridir. Kırsal yörelerde ekmek olarak yufka yapılır. Bunun yanı sıra bazlama, gözleme, alazlama, kömbe ve katmer gibi ekmek türleri de yaygındır.
Yöreye özgü yemek çeşitleri arasında un tarhanası, yoğurtlu tarhana, sızgıt, ekmek aşı (guymak) madımak, pelte, etli bulgur pilavı ve mantı yer alır.
NE ALINIR?
Kilim ve heybe dokumaları yöreye özgü alınabilecek hediyelik eşyalardır.
LİNKLER
Kırıkkale Belediyesi KIRIKKALE BELEDİYESİNE HOŞGELDİNİZ
YAPMADAN DÖNME
Yöreye özgü kilim ve heybe almadan,
M.K.E.K Silah Fabrikası Silah Müzesini gezmeden,
Karakeçili Uluslar Arası Kültür Şölenini (15-16-17 Eylülde) seyretmeden…
Dönmeyin.

Etiketler:kırıkkale ili kırıkkale yüzölçümü kırıkkale ilinin müzikal özellikleri kırıkkale hakkında kırklareli ilinin özellikleri kirikkale hakkinda kırıkkalenin yüzölçümü memlik baba türbesine nasıl gidilir kırıkkale ili hakkında kırıkkale organize sanayii yufka fabrikası kırıkkale-ılı kırıkkale ılı kırıkale hakkında kırıkale yörelerimiz kültürlerimiz kırıkkale ili hakkında bilgi kırıkklale ili
Kırıkkale (il): Kırıkkale, Türkiye Cumhuriyeti'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir.
MKE Kırıkkalespor: Makine Kimya Endüstrisi Kırıkkalespor ya da kısaltmasıyla MKE Kırıkkalespor, 1967 yılında kurulmuş Kırmızı-Lacivert-Beyaz renklere sahip profesyonel futbol kulübüdür.
Kırıkkale Üniversitesi: Kırıkkale Üniversitesi, Kırıkkale'de 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Kırıkkale Üniversitesi, kuruluş kanununa göre Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Veteriner Fakülteleri; Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ile Ankara Üniversitesi'nden devir alınan ve faal durumdaki tek birim olan Kırıkkale Meslek Yüksekokul'undan oluşmuştur.
Kırıkkale Fen Lisesi: Kırıkkale Fen Lisesi (KFL) 1993-1994 eğitim-öğretim yılında hizmete açılarak, Kırıkkale'deki yerleşkesinde eğtim-öğretim'e devam etmekte olan bir Fen Lisesidir.
Alan: Alan, bir yüzeyin kapladığı yer miktarını ölçen bir büyüklüktür. SI birim sisteminde temel alan birimi m² : metrekare'dir.
Yüzölçümlerine göre ülkeler listesi: Bu sayfa kapladıkları alanlara göre devletler listesidir. Listede, bin kilometrekareden büyük, Birleşmiş Milletler tarafından bağımsız devlet olarak kabul edilen devletler, kapladıkları alanlara göre büyükten küçüğe doğru sıralandırılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir