Kiril Alfabesi

Sponsorlu BağlantılarKiril Alfabesi Harfleri ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Kiril Alfabesi ve Kiril Alfabesi Harfleri hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.


Kiril Alfabesi Harfleri

Kiril Alfabesi Harfleri
İsim:  Kiril Alfabesi Harfleri.gif<br />
Görüntüleme: 2535<br />
Büyüklük:  7,8 KB (Kilobyte)

Etiketler:Kiril Alfabesi Kiril Alfabesi Harfleri
Kiril alfabesi: Kiril alfabesi (Makedonca: Кирилица (Kirilitsa); Bulgarca: Кирилица (Kirilitsa); Rusça: Кириллица (Kirillitsa); Sırpça: Ћирилица (Çirilitsa), yaygın olarak Slav dillerinin yazımında kullanılan alfabedir. Adını Ortodoks rahipleri Kiril ve Metodius'tan almış olmasına karşın, bu alfabeyi gerçekte onların geliştirdiğine ilişkin kesin bilgi yoktur. Yapılan araştırmaların gösterdiklerine göre, Kiril ve Metodius'un öğrencileri, 9. yüzyılın ortasında günümüzde Kiril alfabesi olarak bilinen ve halen Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Sırbistan ve diğer ülkelerde kullanılan bu alfabeyi, Orta Çağ Yunan (Bizans) alfabesinin temelinde geliştirerek, Yunancada bulunmayan birtakım Slav seslerini de buraya eklemişlerdi.
Kirill Meretskov: Kirill Meretskov (Rusça: Кирилл Афанасьевич Мерецков / Kirill Afanasievich Meretskov, d. 7 Haziran 1897; Nazarievo, Saraysk Uyezdi, Ryazan Guberniyası, Rusya İmparatorluğu - ö.
Kirill Halyavin: Kirill Leonidovich Khaliavin (doğum 21 Kasım 1990) Rus buz patenci. Ksenia Monko ile birlikte buz dansında yarışmaktadır.
Kiril ve Metodius: Kiril ve Metodius (Yunancası: Κύριλλος και Μεθόδιος, Eski Slavca: Кѷриллъ и Меѳодїи) MS. 9. yüzyılda Selanik'te doğmuş olan Bizanslı Yunan kardeşler, Moravya ve Panonya'da Slavlar arasında Hıristiyanlığın yayılmasını sağlayan misyonerler.
Kirill Yeskov: Kirill Yeskov ya da tam adıyla Kirill Yuryeviç Yeskov (Rusça Кирилл Юрьевич Еськов; İngilizce uluslararası makalelerinde Kirill Eskov; ICZN yazar gösteriminde Eskov) (16 Eylül 1956 Moskova -), Rus biyolog, araknolog, paleontolog, taksonomist ve yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir